نخستین تصاویر از راکتور هسته‌ای عربستان

اقتصادبرتر

چندی پیش خبرگزاری سعودی از تصمیم کابینه عربستان برای ساخت ۱۶ نیروگاه اتمی در ۲۰ سال آینده خبر داد.

تهران – اقتصادبرتر- ۱۵ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بلومبرگ، ساخت اولین راکتور هسته ای این عربستان رو به پایان است .

چندی پیش خبرگزاری سعودی از تصمیم کابینه عربستان برای ساخت ۱۶ نیروگاه اتمی در ۲۰ سال آینده خبر داد.

رویترز هم هفته گذشته در خبری اعلام کرد که طبق استاد به دست آمده، دولت ترامپ اجازه ی دستیابی عربستان سعودی به تکنولوژی های هسته ای را مخفیانه تایید کرده است!

این مرکز تحقیقاتی در گوشه جنوب غربی ملک عبدالعزیز در ریاض برای علوم و فن‌آوری در ریاض، با توجه به تصاویری که توسط GoogleEarth منتشر شده‌است، واقع شده‌است. آن‌ها اولین بار در حوزه عمومی هستند که تایید می‌کنند که این برنامه پیش می‌رود، و ساخت‌وساز نزدیک به اتمام خود در اطراف یک کشتی ستونی ستونی که حاوی سوخت اتمی خواهد بود را نشان می‌دهد.

این پیشرفت برای متخصصان کنترل سلاح هشدار دهنده است، زیرا عربستان‌سعودی هنوز به چارچوب بین‌المللی قوانین و قدرت‌های هسته‌ای دیگر اشاره نمی‌کند تا مطمئن شود که برنامه‌های اتمی غیر نظامی برای ساخت سلاح مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. تامین کنندگان سوخت هسته‌ای برای تامین این واحد تا زمانی که ترتیبات جدید نظارت با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین مهر و موم شده‌است، حرکت نخواهند کرد.

relates to First Images of Saudi Nuclear Reactor Show Plant Nearing Finish

رابرت کلی، رئیس سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که ریاست آزمایشگاه سنجش از راه دور ایالات‌متحده را بر عهده داشت، گفت: ” احتمال بسیار زیادی وجود دارد که این تصاویر اولین تاسیسات هسته‌ای کشور را نشان دهند.

وزارت انرژی عربستان‌سعودی در بیانیه‌ای گفت که هدف این کارخانه “مشارکت در فعالیت‌های علمی، تحقیق، آموزشی و آموزشی در انطباق کامل با قراردادهای بین‌المللی است” و افزود که این کشور همه معاهدات بین‌المللی عدم تکثیر سلاح‌های هسته‌ای را امضا کرده‌است و افزود که این سازمان برای بازدیدکنندگان باز است.

در حالی که عربستان‌سعودی در مورد جاه‌طلبی‌های خود برای به دست آوردن یک نیروگاه هسته‌ای باز است، اما کم‌تر در مورد انواع نظارت که پادشاهی قصد انجام آن را دارد، شناخته می‌شود. بیشتر کارشناسان کنترل سلاح به دلیل اظهارات مقامات رسمی مبنی بر اینکه پادشاهی می‌تواند سلاح‌های هسته‌ای را به دست آورد، کار هسته‌ای عربستان‌سعودی را مورد بررسی قرار می‌دهند.

کمی بیش از یک سال پیش، ولیعهد محمد بن سلمان گفت که این کشور در صورتی که رقیب منطقه‌ای ایران این کار را انجام دهد، یک بمب را توسعه خواهد داد. این اظهارات یک پرچم قرمز در درون جامعه نظارت هسته‌ای مطرح کردند که نگران این است که این کشور توانایی بیشتری برای دسترسی به سایت‌های هسته‌ای در ایران نسبت به عربستان‌سعودی دارد.

شارون Squassoni، محقق و دیپلمات پیشین در مسائل عدم تکثیر سلاح‌های هسته‌ای در دانشگاه جورج‌واشنگتن گفت: ” بحث‌های زیادی در واشنگتن در مورد این است که آیا عربستان‌سعودی سلاح‌های هسته‌ای را به دست می‌آورد یا نه.”

تمرکز بر این برنامه از زمانی که کنگره آمریکا تحقیقاتی را در زمینه انتقال غیرقانونی فن‌آوری‌های حساس به پادشاهی آغاز کرده‌است، افزایش‌یافته است. دفتر پاسخگویی دولت آمریکا این هفته به این تحقیق پیوست و افزود که وزن آن به عنوان ناظر فدرال موظف به بررسی کاری است که شرکت‌های آمریکایی به دنبال انجام آن در عربستان‌سعودی هستند.

شرکت دولتی Argentina SE، این واحد را به عربستان‌سعودی فروخته‌است که قصد دارد در اواخر سال جاری آن را آغاز کند. طبق گفته کلی، این کشتی در حدود ۱۰ متر (۳۳ فوت)با قطر ۲.۷ متر و مطابق با ویژگی‌های راکتورهای تحقیقاتی دیگر است، که همچنین از تصاویر منتشر شده توسط شرکت سرمایه‌گذاری صنعتی Zamil برای رسیدن به این نتیجه‌گیری استفاده کرده‌است.

این کشتی فولادی در عربستان‌سعودی ساخته شده‌است. این کشور شامل سوخت اورانیوم غنی‌شده با خلوص پایین و میزان بسیار بالایی از سلاح خواهد بود.

relates to First Images of Saudi Nuclear Reactor Show Plant Nearing Finish

رافائل ماریانو گروسی، نماینده مجلس آرژانتین در آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت: “عربستان سعودی باید قبل از سوختن واحدهای سوخت جامد به یک توافقنامه جامع احتیاجات جامع با تدابیر مشارکتی حرکت کند.”

دیدگاه او دومین بار در ماه است که مقامات موسسه وین عربستان سعودی را به یاد آورده اند که نیاز به پیروی از قوانین سخت تر قوانین بین المللی را دارد تا قبل از عمیق تر شدن به برنامه هسته ای بلندپروازانه اش.

هدف نظارت این است که اطمینان حاصل شود که مواد هسته ای مورد استفاده در نیروگاه های غیر نظامی نتوانند به یک برنامه سلاح دسترسی پیدا کنند. ایالات متحده تمرکز خود را بر اینکه آیا عربستان سعودی به توافق نامه صلح طلبانه مبادرت خواهد کرد که مقامات واشنگتن را راحت می کند با امضای توافق جامع تر با شرکت های آمریکایی.

در حالیکه قرارداد پادشاهی با آرژانتین برای انجام پیشرفت به برخی از کارها در رآکتور تحقیقاتی اجازه می داد، نمیتواند شکاف نظارت را که باید قبل از تأسیس مرکز ریاض پر شود، پر کنند، Squassoni، دانش آموز جورجتاون در مصاحبه ای گفت.

پاسخ دادن