نرخ دلار آزاد و رسمی به هم رسیدند

«تهران» به پایتخت ارزی کشور تبدیل خواهد شد
اقتصادبرتر

درحالی قیمت دلار در بازار آزاد بیش از ۳۰۰ تومان ارزانتر از نرخ نیما شده است که برخی بازاری ها احتمال می دهند بانک مرکزی بنا دارد نرخ آزاد و رسمی دلار یکسان شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۶ تیر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از تسنیم، ادامه ریزش قیمت ها در بازار ارز موجب شده تا قیمت دلار در بازار نه تنها به نرخ های رسمی در سامانه نیما و سنا برسد بلکه از قیمت های درج شده در این سامانه ها نیز کمتر شود.

قیمت دلار در بازار آزاد هم اکنون با ریزش چشم گیر نسبت به روزهای قبل به ۱۱ هزار و ۱۰۰ تومان رسیده است؛ درحالی که قیمت دلار در صرافی های بانکی برای فروش به مردم ۱۱ هزار و ۵۵۰ تومان تعیین شده است.

قیمت دلار دیروز (سه شنبه) در خیابان فردوسی ۱۱ هزار و ۷۵۰ تومان شد و تا لحظه انتشار این گزارش (ساعت ۱۲:۴۵ دقیقه چهارشنبه) به ۱۱ هزار و ۱۰۰ تومان کاهش یافت. این درحالی است که درج چنین قیمت های از دلار روی تابلوی صرافی ها، حداقل از ۱۵ بهمن به بعد ممکن نبود.

اول تیرماه قیمت دلار ۱۳ هزار تومان بود و امروز ۲۶ تیرماه به مرز ۱۱ هزار تومان نزدیک شده است؛ این یعنی قیمت دلار در فاصله ی کمتر از یک ماه ۲ هزار تومان در بازار آزاد کاهش یافته است.

اختلاف قیمت دلار در بازار آزاد با نرخ های رسمی موجب امتناع فعالان اقتصادی از معاملات رسمی در سامانه نیما شده بود اما دیروز رسماً قیمت دلار آزاد و قیمت دلار نیمایی با هم ملاقات کرده و برای ساعتی یکسان شده بودند. روز قبل قیمت دلار در سامانه نیما ۱۱ هزار و ۶۷۶ تومان بود.

امروز اما نه تنها دلار نیمایی و آزاد یکسان شدند بلکه از ساعتی قبل، قیمت دلار در بازار آزاد کاهش چشم گیری نسبت به قیمت دلار در سامانه نیما را تجربه کرد.

گفتنی است، در ماه های گذشته و با سیاست های اتخاذ شده توسط بانک مرکزی، قیمت دلار در سامانه نیما حدود ۳۰ درصد تعدیل شده و به حدود ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده بود.

بنابراین، قیمت دلار نیمایی و سنا بعد از عقب نشینی دلار آزاد، به مرز تک نرخی شدن نزدیک شده اند؛ بدین ترتیب بازار ارز ایران در آستانه تلاقی نرخ‌های سه‌گانه آزاد، سنا و نیما قرار دارد که به باور برخی فعالان بازار ارز پیش‌‌زمینه راه‌اندازی بازار متشکل ارز از سوی بانک مرکزی ایران است.

 کارشناسان اقتصادی، معتقدند: خروج بازیگران بزرگ از بازار ارز، فروشنده شدن بازیگران خرد، رفتارهای موثر بازار ساز، افزایش عرضه و کاهش تقاضا و راه اندازی بازار متشکل ارزی از مهمترین دلایل کاهش شدید قیمت ارز در روزهای گذشته به حساب می آید.

برخی از فعالان صادراتی و بازار ارز می گویند: حفظ فاصله آربیتراژی نیما و آزاد برای تداوم تامین ارز از نیما می‌تواند تا زمان راه‌اندازی بازار متشکل ارزی راهگشا باشد. براین اساس تا زمانی که هاب ارزی -از طریق ایجاد بازار متشکل ارزی- از کشورهای همسایه مانند دوبی به تهران منتقل نشده، یکسان سازی نرخ آزاد و نیما به معنای باز نشدن دست بازار ساز در سبد دوبی خواهد بود.

از سوی دیگر برخی کارشناسان دیگر اعتقاد دارند در صورتی که بازار متشکل ارزی در چارچوب یک بازار آزاد تشکیل شده و عرضه و تقاضا تعیین کننده نرخ باشد، بازار ساز می تواند با کاهش آرام نرخ و همزمان راه اندازی این بازار، ریسک فعال سازی مجدد و اتکا به کانال دوبی را دست کم در میان مدت به طور قابل توجهی کاهش دهد.

تعجیل بازارساز در سقوط ۱۲۰۰ تومانی قیمت دلار در ۷ روز | سیگنال‌های هشدار به رگولاتور نمایان شد

 به فاصله هفت روز – یعنی از روز چهارشنبه ۱۹ تیر که کانال تلگرامی منتسب به بانک مرکزی سیگنال کاهش بیشتر داد تا به امروز، قیمت دلار با ۱۲۰۰ تومان ریزش از ۱۲,۹۴۰ تومان به ۱۱,۷۴۰ تومان عقب نشست.

شش دلیل را برای کاهش قیمت ارز :

۱⃣ خروج بازیگران بزرگ از بازار،
۲⃣ فروشنده شدن بازیگران خرد،
۳⃣ رفتارهای موثر بازارساز،
۴⃣ انبساط عرضه و انقباض تقاضا،
۵⃣ توافقاتی برای تامین کالاهای اساسی و
۶⃣ افزایش چراغ خاموش سود بانکی.

اما آیا بازارساز به‌درستی رفتار کرده است؟

 کاهش ۱۲۰۰ تومانی قیمت دلار در ۷ روز، از دید صرافخانه پیامدهای هشدارآمیزی را طی دیروز پدیدار نموده است:

۱⃣ کاهش محسوس تقاضای خرید ارزهای نیمایی،
۲⃣ عدم فروش حواله درهم از سوی بازیگران عمده،
۳⃣ به تعویق افتادن تسویهء حوالجات درهمی در روز سه‌شنبه،
۴⃣ مختل شدن فرآیند آزادسازی منابع حبس‌شده ارزی، و از همه مهم‌تر
۵⃣ یکسان شدن نرخ نیما و آزاد که تقاضای بیشتری از واردات را به سمت تامین ارز از محل “ارز اشخاص” سوق می‌دهد و تقاضای کوتاژ صادراتی خالی و حوالهء آزاد را -با محوریت سنتی دوبی- افزایش می‌دهد؛

و این یعنی همان نگرانی که از “واردات بدون انتقال ارز” و افزایش تقاضای حوالجات آزاد وجود داشت، که می‌تواند به نحوی دیگر در این مسیر تکرار شود.

این حرکت بازارساز دو معنا بیشتر ندارد: یا خیالش از بابت کانال دوبی راحت شده و یا در کاهش قیمت ارز تعجیل کرده است!

 بازارساز باید بداند که حفظ فاصلهء آربیتراژی نیما و آزاد برای تداوم تامین ارز از نیما می‌تواند تا زمان راه‌اندازی بازار متشکل ارزی راهگشا باشد و تا مادامی‌که هاب ارزی از دوبی – از طریق بازار متشکل ارزی- به تهران منتقل نشده است، یکسان کردن نرخ آزاد و نیما به معنای بازنشاندن همه تخم‌مرغ‌های بازارساز در سبد دوبی خواهد بود! البته قبل از این‌که بازار متشکل نه‌تنها جای خود را باز نکرده بلکه حتی افتتاح هم نشده باشد.

بازارساز می‌تواند با کاهش آهسته نرخ و همزمان، راه‌اندازی آزمایشی بازار متشکل (البته در چارچوب مشخصات یک بازار آزاد همانند دوبی)، ریسک فعالسازی مجدد و اتکای صِرف به کانال دوبی را حداقل در میان‌مدت به طرز قابل توجهی کاهش دهد.

نمودار صرافی
اقتصادبرتر

دلار نقدی تهران ۱۱٫۶۶۰
سکه ۳٫۹۶۳٫۰۰۰
هر مثقال طلای آب‌شده ۱٫۷۰۱٫۰۰۰

نظارت مسئولین اقتصادی کاهش قیمت طلا و سکه را رقم زد

نظارت مسئولین اقتصادی کاهش قیمت طلا و سکه را رقم زد

قیمت طلا و سکه در چند روز گدشته با کاهش قیمت مواجه شده است. رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در مصاحبه ای به بررسی عوامل مهم کاهش قیمت طلا و سکه طی روزهای اخیر پرداخته است.

آیت محمد ولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در مصاحبه اختصاصی با سایت طلا تاکید کرد: حباب سکه این روزها بسیار کاهش یافته و به حداقل رسیده است و در حال حاضر بین ۱۹۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است.

وی در ادامه علت اصلی کاهش قیمت طلا و سکه را نظارت و برنامه ریزی مسئولین اقتصادی دانست تا بتوانند تعادل بازار را ایجاد کنند.

محمدولی تصریح کرد: اگر این روند ادامه داشته باشد می توانیم همچنان شاهد کاهش بازار طلا و سکه باشیم.

رئیس اتحادیه طلا جواهر تهران در پایان ابراز امیدواری کرد که این نوسانات باعث کندی داد و ستد در بازار نشود زیرا این نوسانات باعث می شود فروشنده و خریدار با تردید مواجه شوند . قیمت اونس جهانی و طلا باید در همه جای دنیا ثابت و واقعی شود و به تعادل برسد.

Image result for ‫طلا و سکه‬‎

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت مثقال امروز ۹۸/۰۴/۲۶

قیمت طلا در بازارهای جهانی طی روز جاری با کاهش نسبت به دیروز به ارزش ۱۴۰۵٫۳ دلار مبادله می شود. همزمان با کاهش قیمت جهانی طلا وکاهش قیمت ارز در بازار داخلی، قیمت طلا و سکه در بازار داخلی کاهش چشم گیری داشته است.

امروز در بازار سبزه میدان، قیمت طلا نسبت به روزکاری قبل، کاهش داشته است؛ هر گرم طلای ۱۸ عیار با قیمت ۳۷۲ هزار و ۶۰۰ تومان، هر گرم طلای ۲۴ عیار با قیمت ۴۹۶ هزار و ۸۰۰ تومان و هر مثقال طلا با قیمت یک میلیون و ۶۱۴ هزار تومان مورد معامله قرار می گیرد.

سکه‌فروشان سبزه میدان، امروز قیمت سکه بهار آزادی طرح جدید را ۳ میلیون و ۸۳۰ هزار تومان، سکه بهار آزادی طرح قدیم را ۳ میلیون و ۸۱۰ هزار تومان، نیم سکه بهارآزادی را ۲ میلیون و ۸۸ هزار تومان، ربع سکه بهارآزادی را یک میلیون و ۲۶۹ هزار تومان و سکه گرمی را ۹۴۹ هزار تومان اعلام کرده اند.

گفتنی است، قیمت سکه طرح جدید امروز نسبت به صبح سه شنبه بیش از ۲۶۰هزار تومان کاهش یافته و قیمت سکه طرح قدیم نیز ۲۳۰ هزار تومان ارزان شده است؛ البته قیمت نیم سکه و ربع سکه نیز نسبت به روز قبل کاهش یافته است.

پاسخ دادن