نرخ دلار بازهم جا برای کاهش دارد

اقتصاد برتر

معاون اسبق وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: روند فعلی حاکم بر بازار ارز تداوم خواهد داشت و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد قیمت دلار حتی امکان کاهش بیش از این میزان را نیز داراست.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ مهر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، حیدر مستخدمین حسینی با اعلام این مطلب افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد دلار امکان قرار گرفتن در کانال ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان را دارد چرا که مدیریت بازار ارز بر کاهش تقاضا و همچنین مهار خرید و فروش غیر ضروری در این بازار دلالت دارد.

وی در توضیح این مطلب ادامه داد: دلیل این مهم نیز اولا در این است که دولت بخشی از کالاهایی که بنا بود با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شود را از این ارز محروم کرد مانند کاغذ، چای و کره، در عین حال بناست در نیمه دوم سال نیز بخشی دیگر از این لیست حذف شوند و ارز نیمایی برای آنها تهیه شود.

او افزود: همچنین دولت حساسیت بالایی در قبال واردات به کشور نشان می‌دهد و صادرکنندگان نیز بالاخره با همکاری قوه قضائیه موظف شدند ارز خود را به سیستم اقتصادی کشور بازگردانند.به گفته وی برگزاری انتخابات در پایان سال نیز عامل موثری برای حفظ آرامش بازار در ایران است.

مستخدمین حسینی در پاسخ به سوالی در رابطه با دلایل تقویت ارزش ریال نیز گفت: این ملاک خوبی نیست که نرخ دلار را در بالاترین سطح خود در نظر بگیریم و بگوییم پول ملی ۴۰ درصد تقویت شد. این نکته را من برازنده رئیس کل بانک مرکزی و دولت نمی‌دانم دلار ۴۲۰۰ تومان بود و الان ۱۱ هزار تومان است درنتیجه این بحث بیشتر سیاسی است.

وی با بیان اینکه ارزش پول ملی در قدرت خرید مردم است، ادامه داد: هر چند افزایش قدرت پول ملی اتفاق افتاده است اما باید به این مسأله دقت داشت که راه افتادن بازار زمینه را برای افزایش قدرت پول ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: اگر مردم وارد بازار شدند و متوجه افزایش قدرت خرید خود شدند می‌توانیم از افزایش قدرت پول ملی صحبت کنیم. به بیان دیگر ارزش پول ملی در جیب و کیف مردم است و هر گاه معیشت مردم بهبود یابد می‌توانیم از قدرت ریال سخن بگوییم.

معاون اسبق بانک مرکزی در پاسخ به سئوالی در خصوص اینکه تاثیر تدوین بودجه سال آینده بر وضعیت اقتصادی کشور و آرامش بازارها دارد؟ گفت: دولت باید با سخت‌گیری در اخذ مالیات و جداسازی کامل هزینه‌های جاری از درآمدهای نفتی، بودجه سال آینده را تدوین کند.

او اضافه کرد: این امر سبب می‌شود تحولی واقعی و عمیق در کشور رخ دهد که نهایتا به سود کشور خواهد بود. گرچه دولت باید به مساله اشتغال هم در سال آینده نگاه ویژه ای داشته باشد.

مستخدمین حسینی گفت: مهم‌ترین مساله این است که دولت باید به شکلی قاطع هزینه‌های جاری خود را از منابع نفتی قطع کند. در ۶ سال گذشته هزینه‌های دولت چهار برابر شده و این یک نقص محسوب می‌شود. این را باید در نظر داشت که اصلاح از دولت شروع می‌شود و به بخش‌های دیگر می‌رود.

وی ادامه داد: البته این بحث جدید نیست و حتی در این دولت هم قطع کردن منابع نفتی در هزینه‌های جاری جزو مباحث بود ولی این مساله عملی نشده است. منابع نفتی باید در حوزه‌های زیربنایی چون جاده، آموزش و… هزینه شود که همه مردم از آن بهره‌مند شوند.

پاسخ دادن