نرخ دلار طی ۹ ماه اخیر در ایران به اوج رسید

آخرین وضعیت بازار: حبس دلار و سکه در بازه محدود

دلار آمریکا در روز یکشنبه در بازار آزاد تهران به ۱۴۱٫۳۰۰ ریال رسید که بالاترین میزان در ۹ ماه گذشته است.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۹ بهمن ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از فایننشال تریبیون، روند صعودی معاملات صعودی در چند هفته گذشته به دلیل عمده گمانه زنی در بین ناظران بازار در مورد پرونده ایران در نشست پاریس اقدام مالی اقدام ، نگهبان جهانی پولشویی ضد پول آغاز شد.

قیمت ارز در میان شایعات افزایش یافته است که انتظار می رود گروه مستقر در پاریس ایران را در لیست سیاه خود قرار دهد. ایران در حال حاضر در لیست دیده بان FATF قرار دارد و آخرین و آخرین مهلت اکتبر گذشته برای رعایت قوانین FATF یا عواقب روبرو شد.

FATF با قراردادن ایران در لیست سیاه خود به  موضوع گرانی دلار دامن زده است. لازم به یادآوری است، در آگوست سال ۲۰۱۸ ، ایران اصلاحاتی در قانون تأمین مالی ضد تروریسم به تصویب رساند و در ژانویه سال ۲۰۱۹ قانون مبارزه با پولشویی را اصلاح کرد.

کارشناسان معتقدند، عامل دیگر گران شدن دلار، رشد نقدینگی در دنیا بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ درصد نسبت به سال ۲۰۰۵ است در ایران به دلار نیز رشد نقدینگی ١١۴ درصد است .

*عامل گران شدن دلار ، سود بالایی است که به سپرده پرداخت می شود

رشد نقدینگی با آمار بانک مرکزی در خرداد ٩٨ نسبت به خرداد ٩٧ بالغ بر ٢۵ درصد بوده است و این رشد نقدینگی به فاصله کوتاهی به افزایش نرخ ارز منجر می‌شود .
در کشور یک تفاوت ایجاد شده که بانکها و مردم ایران آن را ندیده می گیرند ، وقتی نفت صادر می‌شود تصمیمات اشتباه با تاخیر های پنج تا ٨ ساله آثار خود را نشان می داد با کاهش ۹۰ درصدی صادرات نفت ، اما آثار تصمیمات اشتباه به فاصله سه ماه قابل مشاهده خواهد بود.آثار سود بالایی که به سپرده پرداخت می‌شود به فاصله چند ماه با افزایش نرخ ارز پس گرفته می‌شود .

در دوران احمدی نژاد آثار چاپ بی رویه اسکناس ٨ سال بعد، در سال ٩١ ظاهر شد، در دوران روحانی تا قبل از کاهش ۹۰ درصدی صادرات نفت ، آثار سود بی رویه به سپرده بعد از پنج سال ظاهر شد و حالا گوئی سه ماهه ظاهر می‌شود .

طی چهار ماهه گذشته به گزارش مرکز آمار ایران در کشور ٧ درصد تورم بوده است ، تورم ٧ درصدی پاسخی به تحریک تقاضا با سود سپرده بوده است و نرخ دلار هم خیز برداشته است ؛ در واقع تورم ٧ درصدی به سبب تحریک تقاضا با سود سپرده است آماری وجود ندارد اما نگارنده حدس می زند چهار میلیون نفر از طریق سود سپرده زندگی می کنند و سود سپرده ، تقاضای مصرفی را تحریک می کند و تورم به سبب فزونی تقاضا نسبت به عرضه است ، اما این اطمینان وجود ندارد که در کوتاه مدت افزایش نرخ دلار به سبب پرداخت سود سپرده بوده باشد ، بلکه عوامل دیگری نیز در این گرانی موثر است که باید مورد مطالعه قرار گیرد.

پاسخ دادن