نرخ دلار کاهش می یابد؟

اثر روانی نرخ دلار بر معاملات بازار بورس

همه میدانیم که مدیریت اصلی بازار ارز با خود دولت است .از یک طرف صحبت از ذخایر ارزی خوب است . و ما هم باور میکنیم .از طرفی سال اخر ریاست جمهوری ترامپ و روحانیست و هر بی نظمی قابل توجیه است .

تهران- اقتصادبرتر- ۲۱ تیر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، نفتی که میفروختیم و در برگردان پولش مشکل داشتیم ، حالا اصلا بازاری برای فروش ندارد .

اندک صادرات غیر نفتی که به سختی زیر سایه سنگین کرونا انجام میشود هم که یا ارزش بر نمیگردد . آن بخشی هم که بر میگردد . باز هم قابل توجه نیست .

همین چند مورد را که کنار هم بگذاریم . میتوان نتیجه گرفت که دولت راه دیگری در مقابل سفته بازان ارزی ندارد .

حال که دلار عدد روانی ۲۰ هزار تومان را رد کرده ، بهتر است با این وضعیت فعلا کنار بیاییم .چون حداقل تا اوایل پاییز گشایشی نداریم .اما  شاید سقف روانی و منطقی سفته بازی دلار عدد ۲۵ هزار تومان باشد .

چرا که نهایتا دلار دارد در موارد زیادی به عنوان یه کالا خرید و فروش میشود ، و از لحاظ تکنیکالی نمودار رشدش ، یه جایی متوقف خواهد شد . چراکه دولت ارام ارام ورود میکند و با اندک کاهش هیجان ، به یکباره تقاضا نزولی خواهد شد .

ولی به احتمال زیاد باید به قیمت ۲۰ هزار تومان عادت کنیم .

شاید تاثیر گذار ترین رویداد در این مدت ، بحث ادامه تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت است .قرار است که ۲۷ مهرماه تحریم ایران بر اساس برجام لغو شود . ولی امریکا بشدت در حال رایزنی جهت ادامه تحریم است .

این اتفاق بسیار تاثیر گذار خواهد بود . و قطعا همه چیز به عکس العمل چین و روسیه مربوط میشود .

وتوی قطعنامه ادامه تحریم تسلیحاتی توسط چین و روسیه در واقع پایانی بر جهان تک قطبی و آغاز رسمی ابرقدرتی چین خواهد بود .

اگر به این موارد خوش بینانه ، شکست ترامپ و سند همکاری ایران و چین را هم اضافه کنیم . شاید اواخر آبان ماه شروعی بر پایان چند سال سخت گذشته باشد . و مسلما هر کدام از این پیش بینی ها می تواند قیمت دلار را کاهش دهد .

*محمدرضا هاشم پور. کارشناس مدیریت

پاسخ دادن