نشانه‌های اختلافات کاخ سفید در منطقه

ترامپ: مانع ورود مقامات ایران نمی‌شوم
اقتصادبرتر

احمد خادم المله- مدیر مسئول- یکشنبه شب پرتاب موشکی به سوی سفارت آمریکا در بغداد که در نزدیکی این مرکز دیپلماتیک در عراق اصابت کرد موجی در رسانه‌های همگانی غرب و منطقه به راه انداخت.

تهران – اقتصادبرتر – ۱ خرداد ۹۸

از همان ساعات اولیه طبق معمول انگشت اتهام به سوی ایران نشانه رفت و برخی رسانه‌های غربی با استناد به کد‌های تهدید ایران علیه آمریکا، تلویحا ایران را مظنون این حادثه معرفی کردند. اما پس از گذشت ۴۸ ساعت از زمان این حمله، پایگاه خبری «اولترا عراق» مدعی شد گروه گمنامی به نام «عملیات شهید اسیر علی منصور» در تماس با این پایگاه خبری مسئولیت حمله راکتی اخیر به سفارت آمریکا در بغداد را به عهده گرفته است.

سخنگوی این گروه که نخواسته نامش فاش شود، گفته است: «این حمله نخستین فعالیت این گروه نبوده و آخرین هم نخواهد بود و باز هم به حملاتی علیه نیرو‌های آمریکایی و حضورشان در عراق دست خواهد زد.

از سوی دیگر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به این حمله گفت: هیچ مدرکی درباره نقش تهران در حمله به منافع آمریکا در عراق نداریم اما اگر منافع ما مورد حمله واقع شود، با قدرت پاسخ می‌دهیم. ترامپ در تازه‌ترین اظهاراتش در مورد ادعای نقش ایران در حمله به منافع آمریکا در عراق گفت: اگر ایران چنین کاری کند، مرتکب اشتباهی بزرگ شده‌ است.

وی تاکید کرد، ما هیچ مدرکی نداریم که این حمله کار ایرانی‌ها بوده است، اما اگر این موضوع اثبات شود واضح است که ما با قدرت واکنش نشان خواهیم داد، چراکه ما گزینه دیگری نداریم. هر چه تحقیقات انجام شده حول و حوش این ماجرا بیشتر می‌شود، شواهد بیشتری به دست می‌آید که این حمله منتسب به عوامل وابسته به رژیم صهیونیستی و عربستان بوده است که در یک سناریوی از پیش تعیین شده با هدف تحریک آمریکا علیه ایران انجام شده است.

تحلیل‌گران منطقه معتقدند ریشه این حمله را باید در اختلاف و شکاف ایجاد شده در کاخ سفید و اختلافات اخیر آمریکا و عربستان جست‌وجو کرد. گروه جنگجویان در کاخ سفید ماه‌هاست تلاش می‌کنند ترامپ را برای یک اقدام نظامی علیه ایران تحریک کنند اما کارشناسان پنتاگون که شناخت دقیقی از اوضاع منطقه، موقعیت ایران و مشکلات درونی ارتش آمریکا دارند به شدت با هر اقدام تحریک آمیز آمریکا در منطقه که باعث واکنش نظامی ایران شود مخالف هستند. لذا این حمله می‌تواند طراحی حامیان جنگ ترامپ با ایران باشد که هدفش تحریک ترامپ علیه ایران است.

رژیم صهیونیستی، عربستان و امارات مدت‌هاست به‌دنبال متقاعد ساختن ترامپ برای یک حرکت نظامی در منطقه علیه ایران هستند اما ترامپ مخالف هرگونه اقدام نظامی علیه ایران است. جمهوری اسلامی ایران با این تحلیل که در آینده ممکن است گروه جنگجویان کاخ سفید اقدامات مشابه دیگری علیه منافع آمریکا انجام دهند و آن را منتسب به جمهوری اسلامی ایران کنند، باید مراقب چنین نقشه‌هایی از جانب طرفداران جنگ نظامی در منطقه باشد و دستکم مخالفان جنگ در منطقه را از این نوع نقشه‌ها مطلع کنند.

پاسخ دادن