نشست اقتصاد اعراب برای حل بحران سوخت لبنان

وزیر انرژی اردن در جریان نشست چهارجانبه اقتصادی سوریه، لبنان، مصر و اردن برای بررسی روند انتقال گاز مصر و برق اردن به لبنان از طریق خاک سوریه گفت: زیرساخت‌ها به این منظور آماده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۸ شهریور ۱۴۰۰

بگزارش وب سایت النشره، نشست چهار جانبه سوریه، لبنان، مصر و اردن برای بحث درباره روند انتقال انرژی به لبنان برگزار شد.

منابع آگاه در این خصوص گزارش دادند که وزرای انرژی چهار کشور اردن و مصر و سوریه و لبنان جلسه خود را در این زمینه پشت درهای بسته در مقر وزارت انرژی و منابع معدنی اردن در «امان» پایتخت این کشور برگزار کردند.

در این نشست تفاهم نامه‌ای میان چهار کشور امضا شد که بر اساس آن کمیته‌های فنی تخصصی تشکیل خواهد شد تا درباره آمادگی کشورهای مربوطه برای دریافت و انتقال گاز بحث و تبادل نظر شود.

بر اساس این گزارش، کمیته‌های مذکور همچنین آمادگی زیرساختی این کشورها بویژه سوریه و لبنان و نیز تاریخ پیشنهادی برای شروع انتقال گاز مصر و برق اردن به لبنان را مورد بررسی قرار خواهند داد. وزیر برق سوریه: خط ارتباطی با اردن برای انتقال برق به لبنان نیاز به بازسازی دارد. یکی از مشکلات اصلی لبنان در حال حاضر عدم توانایی آن در تامین ارز مورد نیاز برای تامین سوخت لازم جهت تولید انرژی برق است که در نشست اردن به جنبه‌های مالی این مشکل لبنان اشاره نشده است.

«هاله زواتی» وزیر انرژی اردن بعد از این نشست در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت که این دیدار مقدماتی و بسیار خوب بود و زیرساخت‌ها برای انتقال گاز مصر به لبنان تقریبا آماده شده و ما باید کلیه مسائل مربوط به شبکه‌های انتقال گاز را مورد بررسی قرار دهیم. همچنین باید اطمینان حاصل کنیم که همه نیازها رفع شده تا پمپاژ گاز در اسرع وقت انجام شود.

وی همچنین گفت که طی جلسات آینده زیر ساخت‌های آسیب دیده در سوریه برای انتقال برق لبنان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

دولت سوریه بعد از سفر مقامات لبنانی به این کشور و طرح انتقال گاز مصر به لبنان از طریق اراضی سوریه، موافقت خود با این درخواست لبنان را اعلام کرد.

با جدی‌تر شدن بحران اقتصادی و بویژه سوخت در لبنان، پیشنهاد واردات بنزین از ایران با لیره لبنان از سوی سید حسن نصرالله حزب‌الله لبنان مطرح شد و بدین صورت پس از پیگیری و تلاش حزب‌الله برای واردات سوخت از ایران، تاکنون سه نفتکش حامل سوخت از ایران به سمت این کشور حرکت کرده‌اند.

بسیاری از ناظران حرکت کشتی‌های حامل سوخت ایران به مقصد لبنان را گشوده شدن افق جدیدی در روابط دو کشور و سرآغاز شکست سلطه آمریکا در منطقه می‌دانند و معتقدند که با حرکت کشتی‌های سوخت ایران به لبنان، اولین شکست هیمنه سیاسی آمریکا در منطقه رقم می‌خورد.

پاسخ دادن