نظام پزشکی: چرا از واکسیناسیون عقب ماندیم؟

رئیس سازمان نظام پزشکی ایران از “عقب ماندگی” در تهیه واکسن کرونا و تعداد کم واکسن‌های خریداری شده برای مردم این کشور انتقاد کرده است.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۳ اسفند ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، محمدرضا ظفرقندی، رئیس این سازمان در توییتی نوشت “تا امروز ۲۰ هزار واکسن روسی برای جمعیت ۸۰ میلیونی ایران تهیه و توزیع شده‌ است. خوب بود نقادان منصف پی‌گیر علل و عوامل اصلی این عقب‌ماندگی در تهیه واکسن کووید بودند.”

همزمان با این اظهارات، روند ثبت موارد جدید ابتلا به کرونا در ایران رو به افزایش است. آمار مبتلایان تازه از حدود ۶۱۰۰ در یک روز در یک ماه پیش به بیش از ۸ هزار نفر در یک روز رسیده است.

دکتر ظفرقندی در توییت خود که حساب سازمان نظام پزشکی هم آن را بازنشر کرده، همچنین تاکید کرده که اولویت واکسن باید کادر درمان و اقشار آسیب‌پذیر باشد.

دیروز نامه‌ای از سازمان نظام پزشکی به وزارت بهداشت منتشر شد که خواسته بود هنرمندان هم سهمیه واکسن داشته باشند. این نامه باعث انتقاد از سازمان نظام پزشکی ایران شد.

رئیس سازمان نظام پزشکی از توزیع ۲۰ هزار دوز واکسن صحبت کرده اما طبق آماری که مقام‌های ایران اعلام کرده‌اند تا کنون ۱۲۰ هزار دوز شامل ۲۰ هزار دوز مرحله اول و ۱۰۰ هزار دوز در مرحله دوم وارد ایران شده است.

سازمان نظام پزشکی مهم‌ترین نهاد صنفی کادر درمان در ایران است که بیش از ۲۸۰ هزار عضو دارد. این سازمان اولین نهادی بود که روسایش در نامه‌ای سرگشاده درباره عواقب اظهارات رهبر جمهوری اسلامی ایران درباره ممنوعیت خرید واکسن بریتانیایی و آمریکایی هشدار دادند.

این سازمان همچنین واکسن روسی را ‘خطرآفرین’ توصیف کرده بود در حالی که مراجع علمی دیگر تاییدکننده موثر بودن واکسن بوده‌اند.

همزمان با انتقادها از روند واکسیناسیون، ایران با خطر موج دیگری از شیوع کرونا مواجه است که در حال حاضر استان خوزستان مرکز آن است.

جریان نامه هنرمندان چه بود؟
نامه‌ای از نظام پزشکی ایران به وزارت بهداشت منتشر شد که در آن خواسته شده بود برای هنرمندان هم همپای کادر درمان سهمیه اولویتی واکسن در نظر گرفته شود.

حسین کرمانپور مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی دیروز اعلام کرد که از نامه‌اش برداشت اشتباه شده و منظورش این نبوده که هنرمندان در اولویت واکسن باشند.

شمار زیادی از هنرمندان و بازیگران سینما در اظهارنظرهای جداگانه مخالفت خود را با این موضوع نشان دادند و گفتند نمی‌خواهند در اولویت واکسیناسیون باشند.

پاسخ دادن