نفتکش آدریان «گریس ۱» تحریم شد

نفتکش آدریان «گریس 1» تحریم شد
اقتصادبرتر

وزارت خزانه‌داری آمریکا بامداد شنبه نفتکش «آدریان دریا» را در لیست تحریم‌های خود قرار داد.

تهران – اقتصادبرتر – ۹ شهریور ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، وزارت خزانه‌داری آمریکا نفتکش ایرانی «آدریان دریا» و کاپیتان ان را در لیست تحریم‌های خود قرار داد.

“هرکسی که از Adrian Darya 1 حمایت کند ، مجازات می شود. راه تسکین تغییر مسیر است و اجازه نمی دهد IRGC-QF از فروش غیرقانونی نفت سود ببرد. “

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا بامداد شنبه نفتکش ایرانی آدریان دریا را که حامل ۲٫۱ میلیون بشکه نفت خام بوده تحت تحریم قرار داده و این نفتکش را دارایی مسدود شده اعلام کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین «آخیلش کومار» کاپیتان این نفتکش را نیز تحت تحریم قرار داد.

بیشتر بخوانید: عبور گریس از روی اعتبار آمریکا

پومپئو: نفتکش ایرانی عازم طرطوس سوریه است

چندین روز پس از عزیمت نفتکش ایرانی «آدریان دریا» از جبل الطارق و گزارش‌های ضد و نقیضی که از مسیر احتمالی آن منتشر شده است، مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، اعلام کرد که واشینگتن مطلع شده مقصد این کشتی برخلاف قول مقامات جمهوری اسلامی، سوریه است.

 پومپئو شامگاه جمعه ۸ شهریور در توییتر نوشت: «ما اطلاعات قابل اطمینانی به دست آورده‌ایم که این نفتکش در راه خود به مقصد طرطوس سوریه است.»

وزیر خارجه آمریکا در این نوشته توییتری محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، را نیز به خلف وعده متهم کرده و او را غیرقابل اعتماد نامیده است.

وی نوشت که آقای ظریف «به بریتانیا ضمانت داده بود که نفتکش متعلق به سپاه پاسداران، گریس ۱/ آدریان دریا ۱عازم سوریه نخواهد شد… اعتماد به ظریف خطای بزرگی بود.»

مشاهده عکس در توییتر

بریتانیا نفتکش گریس ۱ را که بعد نام خود را به آدریان دریا ۱ تغییر داد روز ۱۳ تیر ماه به اتهام نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه در آب‌های جبل الطارق توقیف کرد. این نفتکش پس از ۴۵ روز توقیف آزاد شد و آب‌های جبل‌ الطارق را ترک کرد در حالی که مقامات بریتانیا می‌گویند ایران تضمین‌هایی داده که «آدریان دریا» راهی سوریه نمی‌شود.

حدود دو ماه پیش هنگام عبور از منطقه جبل طارق توسط تفنگداران دریایی انگلیس توقیف شد. مقام‌های دولت محلی جبل طارق ادعا کرده این نفتکش در حال ارسال نفت به سوریه بوده و به دلیل نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف شده است.

جبل‌طارق سرانجام حدود دو هفته پیش این نفتکش را آزاد کرد. گریس‌۱ از آن زمان نامش را به «آدریا‌ن‌دریا» تغییر داد و با پرچم جمهوری اسلامی ایران حرکتش را آغاز کرد.

این در حالی است که یک اندیشکده مستقر در آمریکا روز جمعه در تحلیلی نوشته واشنگتن طبق قانون دریاها نمی‌تواند نفتکش ایرانی «گریس‌۱» که نامش را به «آدریان‌دریا» تغییر داده، توقیف کند.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن