نفت باز هم گران شد

اقتصاد برتر

قیمت نفت در معاملات هفته گذشته رشدی بیش از چهار درصد را تجربه کرد تا امیدها برای تثبیت قیمت در کانال ۵۰ دلاری بیشتر شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۹ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، هفته گذشته بازار نفت با ریسک های متفاوتی همراه بود. از یک سو خبر افزایش ذخیره نفت در آمریکا باعث تضعیف قیمت‌ها شد اما در ادامه امیدها به موفقیت واکسن کرونا و افزایش تعداد کشورهایی که به واکسیناسیون کرونا پیوستند، باعث شد تا طلای سیاه باز هم گران شود. گرانی قیمت نفت از آن جهت اتفاق افتاد که در صورت مهار کرونا در جهان، رشد اقتصادی نیز بیشتر خواهد شد و همین موضوع تقاضا برای نفت را افزایش خواهد داد. این در حالی است که اعضای اوپک پلاس برای سال آینده میلادی،‌ همچنان بر توافق کاهش تولید پایبند خواهند بود که می‌تواند عرضه را تا حد زیادی کنترل کند.

 همچنین برخی ریسک‌ها در خاورمیانه نیز بر رشد قیمت تاثیر مثبت گذاشت که از آن جمله می‌توان به انفجار نفتکشی در بندر جده عربستان و آتش گرفتن چاه نفت در عراق اشاره کرد. با توجه به این عوامل، قیمت نفت برنت با رشدی ۴.۵ درصدی از ۴۹ دلار و ۹۷ سنت در روز دوشنبه به ۵۲ دلار و ۲۶ سنت در روز جمعه رسید. نفت شاخص آمریکا نیز ۵.۴ درصد گران شد و از ۴۶ دلار و ۵۶ سنت تا ۴۹ دلار و ۱۰ سنت بالا آمد.

پاسخ دادن