نقدینگی رکورد زد

اقتصاد برتر

گزارش رسمی بانک مرکزی نشان می‌دهد، نقدینگی سال ۹۹ از ۳۴۶۷ هزار میلیارد تومان عبور کرد

تهران – اقتصاد برتر – ۱۷ خرداد ۱۴۰۰

آمار اقتصادی بانک مرکزی نشان می‌دهد، نقدینگی سال ۹۹ با رشد ۴۰.۶ درصدی از ۳ هزار و ۴۷۶ هزار میلیارد تومان عبور کرده است.

تازه‌ترین گزارش رسمی بانک مرکزی از گزیده آمارهای اقتصادی به بیان شاخص‌های مهم اقتصادی در سه ماهه پایانی سال ۹۹ پرداخته است.

براساس این گزارش، نقدینگی در پایان سال ۹۹ با رشد ۴۰٫۶ درصدی از ۳ هزار و ۴۶۷ هزار میلیارد تومان عبور کرده است؛ این درحالی است که حجم نقدینگی در پایان سال ۹۸ معادل ۲ هزار و ۴۷۲ هزار میلیارد تومان گزارش شده بود که نسبت به سال ۹۷ رشد ۳۱٫۳ درصدی داشته است.

حجم پول نیز در پایان سال ۹۹ با رشد ۶۱٫۷ درصدی به میزان ۶۹۰۹٫۶ هزار میلیارد ریال رسیده است؛ شبه پول نیز رشد ۳۶٫۲ درصدی داشته و به رقم ۲۷۸۵۲٫۱ هزار میلیارد ریال رسیده است.

آنطور که گزیده آمارهای اقتصادی نشان میدهد، ضریب فزاینده نقدینگی با رشد ۸٫۸ درصدی در پایان سال ۹۹ به ۷٫۶۲۴ هزار میلیارد ریال رسیده است.

حجم پایه پولی در پایان اسفند ۹۹ به ۴۵۵ هزار و ۹۰ میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با سال قبل ۲۹٫۲ درصد رشد داشته است.

بانک مرکزی قبلاً‌ در تحلیل وضعیت اقتصادی ایران در سال ۹۹ و در تشریح دلایل رکورد شکنی نقدینگی اعلام کرده بود، گرچه در طول چند دهه گذشته عواملی مانند اشکال مختلف استقراض دولت از بانک‌ مرکزی، فروش درآمدهای ارزی دولت به بانک‌مرکزی، وضع تکالیف زیاد به شبکه بانکی و ایجاد ناترازی در جریان منابع و مصارف بانک‌ها بر رشد نقدینگی تاثیرگذار بودند و آن را افزایش داده است اما در سال‌های اخیر عدم‌امکان دسترسی بانک ‌مرکزی به منابع دارایی‌های خارجی به‌دلیل مشکل نقل‌وانتقال عامل اصلی رشد پایه پولی ونقدینگی بوده است. این موضوع زمانی خود را نشان می‌دهد که بدانیم ۲۷ درصد از رشد ۲/ ۲۹درصدی پایه پولی در سال‌۹۹، مربوط به افزایش خالص دارایی‌های خارجی بانک‌ مرکزی است.

پاسخ دادن