نقشه ترکیه برای ۲۲۰۰ تن طلای انباشته در خانه ها

آمارهای رسمی نشان می دهد که مردم ترکیه بیش از ۲۲۰۰ تن طلا را در خانه های خود انبار کرده اند و دولت آنکارا اکنون قصد دارد با اجرای تدابیر خاصی از این طلاها استفاده کند.
تهران- اقتصاد برتر- ۱ مهر ۹۶
بر اساس این گزارش مهمت سیسمک معاون نخست وزیر ترکیه در اظهاراتی تاکید کرد: مقام های رسمی قصد دارند با انتشار اوراق قرضه طلا بخشی از طلاهای انبار شده در خانه ها را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند. به نظر می رسد اجرای این سیاست و انتشار اوراق قرضه طلا می تواند ۳۰۰ میلیارد لیره معادل ۸۶ میلیارد دلار طلای ذخیره شده در خانه های مردم ترکیه را جذب کند.
وی در ادامه تصریح کرد: نخستین اوراق قرضه طلا در ترکیه قرار است بین ۲ تا ۶ اکتبر منتشر شود، این سیاست با هدف بهره بردن اقتصاد ترکیه از طلاهای بی استفاده و ذخیره شده در خانه ها اجرا خواهد شد. برآورد ما این است که ۲۲۰۰ تن طلا در خانه های مردم انبار شده است.
این مقام ارشد دولت ترکیه افزود: این سیاست به دلیل آن اجرا نخواهد شد که دولت ترکیه به پول نیاز دارد بلکه با این هدف اجرا می شود که طلای ذخیره شده در خانه های مردم به چرخه فعالیت های اقتصادی بازگردد. خزانه داری ترکیه مشکل استقراض ندارد. ما می خواهیم اقتصاد سریع تر عمل کند، پس اندازها افزایش پیدا کند و مشکلات منابع حل و فصل شود. ما به خوبی می دانیم که ارزش طلای ذخیره شده در ترکیه به بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار می رسد. ولی این طلاها اکنون بی استفاده مانده است. به نقل از سایت طلا، سیسمک گفت: ارزش پس انداز مردم ترکیه در صورت افزایش قیمت جهانی طلا با افزایش روبرو خواهد شد. اوراق قرضه طلا مشابه اوراق قرضه صکوک است که برای جذب سرمایه گذاران در سیستم بانکداری اسلامی مورد استفاده قرار می گیرد، یعنی سرمایه گذارانی که مخالف دریافت بهره و ربا هستند.
*تابناک

 

پاسخ دادن