نقشه خوانی رفتار آمریکا با برجام

احمد خادم المله -مدیر مسئول-پس از خروج ترامپ از «برجام» در محافل سیاسی بین المللی ، منطقه ای و ملی کشورها و از جمله ایران حرف و حدیث های فراوانی درباره این موضوع مطرح شد و هر فرد و گروهی از دید خود موضوع خروج ترامپ از برجام را تحلیل می کند.

تهران- اقتصاد برتر- ۲۶ اردیبهشت ۹۷

در دو قطب این موضوع یعنی ایران و آمریکا و حتی در صحنه جهانی موضوع بلافاصله موافقان و مخالفانی پیدا کرد اما افکار عمومی قالب اقدام ترامپ را تقبیح کرد و افرادی نظیر دبیر کل سازمان ملل ، رئیس اتحادیه اروپا و سایر شخصیت های بین المللی با حرکت ترامپ مخالفت کردند.

حتی در داخل سرزمین های اشغالی هم عده ای از صاحبنظران با اقدامات تحریک آمیز             نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مخالفت کردند و تصمیم ترامپ را اقدامی در جهت به خطر انداختن امنیت آمریکا ، رژیم صهیونیستی و منطقه دانستند.

در ایران سیاست‌زده که هدف اصلی ترامپ از این تصمیم است، سیاست آمریکا بیش از سایر کشورها واکنش داشت و بلافاصله دیدگاه های مخالف و موافق خود نمایی کرد اما به جای این که نوک پیکان مخالفین متوجه شخص ترامپ ، آمریکا و رژیم صهیونیستی به عنوان طراح موضوع باشد ، انتقادهای سیاست زده متوجه دولت و شخص رئیس جمهوری و وزیر خارجه شد! در حالی که می توانست به عامل وحدت همه گروه ها و جناح های سیاسی باشد.

متاسفانه روند مخالفت با تصمیم ترامپ و توجه آن به سوی دولت دقیقا در همان جهتی است که جزو اهداف اصلی آمریکا از طرح خروج از برجام بود.

ترامپ با خروج از برجام چند هدف عمده را دنبال می کند، نخست آنکه هدف وی مصرف داخلی دارد و ترامپ قصد داشت با سیاست خارجی اوباما و جان کری مخالفت کند و ثابت نماید سیاست خارجی دولت قبل در گذشته اشتباه بوده است و در کنار آن با ایجاد نا امنی در خاورمیانه زمینه فروش تسلیحات انبار شده آمریکا به کشورهای منطقه را فراهم کرد. دومین هدف ترامپ حمایت از متحدانش در منطقه خصوصا رژیم صهیونیستی و عربستان و سرکیسه کردن آن ها بود، هدف دیگر ترامپ این بودکه وی به دنبال ایجاد فرصتی برای باج گیری تجاری و سیاسی از اروپا و ایران است.

ترامپ در حقیقت از برجام خارج نشده بلکه با بازی سیاسی و روانی از طریق سایر اعضای برجام خصوصا اروپایی ها موضوع برجام و امتیاز گیری بیشتر از ایران و اروپا را حتی بیش از گذشته پیگیری می کند تا به اهدافش دست یابد.

هدف اصلی دیگر ترامپ سرگرم کردن ایران به امور جنبی برجام و بر حذر داشتن ایران از گسترش نفوذ منطقه ای اش از طریق فشارهای سیاسی و اقتصادی است.

ترامپ در حقیقت با جریان سازی، ایجاد فضای ترس و ارعاب ، تهدید به عملیات نظامی علیه ایران و تشدید تحریم ها ، به دنبال تضعیف اقتصاد ایران ، ایجاد اختلاف بین مقام های سیاسی و نهایتا ایجاد نارضایتی بین مردم و آنگونه که ادعا کرده اند ایجاد تغییر دلخواه در نظام جمهوری اسلامی ایران است!

در چنین شرایطی که همه کشور باید در جهت مخالف اهداف آمریکا متحد و یکپارچه از دولت و تیم مذاکره کننده حمایت کنند، متاسفانه فضای مجازی و رسانه های داخلی مملو از حرف و حدیث های تند انتقادی و حمله به دولت و تیم مذاکره کننده است که سرگرم مذاکره با طرف های خارجی هستند.

فرض کنید دولت و تیم مذاکره کننده در تمام مراحل مذاکرات قبلی اشتباه کرده که قطعا اینگونه نبوده است و زیر نظر مراجع نظارتی مذاکرات با همفکری و رایزنی انجام شده است ، شرایط کنونی زمان انتقاد از دولت و تیم مذاکره کننده نیست. حال فرض کنیم حرف منتقدان دولت عملی شود و تیم سیاست خارجی در نهایت ضعف اعلام کند به مذاکره نمی رود و ایران هم کار نابخردانه ترامپ را تکرار کند و از برجام خارج شود ! فکر می کنید اوضاع چه خواهد شد!؟

اکنون که ترامپ اشتباه فاحشی مرتکب شده و افکار عمومی جهان تماما سیاست خارجی آمریکا را به سخره گرفته است و زمان بهره برداری از این فرصت استثنایی است، نباید در میدان حریف بازی کنیم و صحنه بین الملل را به رقیب واگذار نماییم .

همه ایرانی ها باید تلاش کنند چالش ایجاد شده توسط ترامپ را به فرصتی برای استیضاح آمریکا در صحنه جهان بکشانند و تمام انتقاد ها و ناسزا ها را متوجه آمریکا ، ترامپ و متحدانش کنند ، نه این که در چنین شرایطی اقداماتی انجام دهند که دولت و تیم سیاست خارجی تضعیف شود.

با خروج ترامپ از برجام شرایط ایران به مراتب بهتر از زمانی است که ترامپ در برجام حضور داشت از نظر افکار عمومی جهان، ایران با توجه به گزارش های مثبت آژانس بین المللی انرژی اتمی از مشروعیت دفاع از حقوق قانونی خود برخوردار است و هیچکس نمی تواند نقدی را متوجه آن کند. این فرصت کم نظیری است که ترامپ در صحنه جهانی برای ایران ایجاد کرده و نباید این موقعیت را بخاطر رویکرد های جناحی و سیاسی داخل کشور از دست بدهیم و فرصت ایجاد شده را تبدیل به نقطه ضعف جمهوری اسلامی ایران در صحنه بین الملل کنیم یعنی همان هدفی که ترامپ دنبال می کند.

پاسخ دادن