فاکس نیوز: “ظاهرا یک بدافزار به بیرون درز کرده و آژانس امنیت ملی آمریکا  “NSA ” در این رویداد نقش داشته است”.

تهران – اقتصاد برتر- ۲۴ اردیبهشت ۹۶

دیروز تعدادی از رسانه‌های جهان از حملات سایبری در ده‌ها کشور از جمله در اروپا و آسیا خبر دادند.

شرکت امنیت رایانه ای «ای وست» اعلام کرد نود و نه کشور در سراسر جهان هدف این حمله سایبری قرار گرفته اند.

بر اساس گزارش برخی رسانه‌ها نیز این بدافزار به هفتاد و پنج هزار رایانه در جهان حمله کرده است. گفته می شود این بزرگ ترین حمله سایبری در نوع خود در جهان محسوب می شود.

این بدافزار صفحه ای را به نمایش می گذارد و خواستار دریافت سیصد دلار از مالک رایانه تحت تأثیر قرار گرفته می شود تا اطلاعات رمز گذاری شده را آزاد کند. این حمله نخستین بار در ماه فوریه گزارش شد.

بنا بر برخی گزارش‌ها یک ویروس پرقدرت وارد رایانه های بسیاری از شرکت ها جهان شده و تا زمانی که مبلغ باج خواسته شده پرداخت نشود، سامانه ها را مسدود نگه می دارد.

فاکس نیوز دیروز با اشاره به اینکه “ظاهرا یک بدافزار به بیرون درز کرده” افزود: “آژانس امنیت ملی آمریکا در این رویداد نقش داشته است”. این شبکه تلویزیونی نگفت نقش آفرینی آژانس امنیت ملی آمریکا عمدی- برای باج خواهی بوده – یا سهوی؟

شایان ذکر است پیش از این بار‌ها دولت آمریکا برای رسیدن به اهداف خود دیگر کشورها را هدف حملات سایبری قرار داده است. پروژه استاکس نت یا حملات سایبری به تاسیسات هسته‌ای ایران از جمله این حملات است که همکاری رژیم صهیونیستی اجرا کرده است.

اسنودن آژانس امنیت ملی آمریکا را مقصر حمله سایبری جهانی دانست

ادوارد اسنودن پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا

کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا که سال ۲۰۱۳ جزئیات برنامه‌های جاسوسی واشنگتن را فاش کرد، این نهاد اطلاعاتی را مسبب “حمله سایبری جهانی” روز جمعه اعلام کرد.

ادوارد اسنودن،کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا می‌گوید: به رغم هشدارها، آژانس امنیت ملی آمریکا (ان‌اس‌ای) ابزارهای تهاجمی خطرناکی تولید کرده که می‌تواند نرم‌افزارهای غربی را هدف بگیرد. امروز هم شاهد بهای آن بودیم. کنگره باید از ان‌اس‌ای بخواهد که از آسیب‌پذیری سایر نرم‌افزارهایی که می‌توانند به این صورت هدف حمله قرار گیرند، اطلاع دهند.

اسنودن تاکید کرد: اگر همان زمان که ان‌اس‌ای نواقصی که از آنها برای حمله به بیمارستان‌ها استفاده می‌شود، به صورت محرمانه اعلام می‌کرد، الان چنین اتفاقی رخ نمی‌داد. اگر همان زمان که ان‌اس‌ای متوجه نقایصی شده بود آنها را اعلام می‌کرد،‌ بیمارستان‌ها چندین سال و نه چند ماه زمان داشتند تا خودشان را آماده کنند.

اسنودن که پس از افشای برنامه‌های جاسوسی در آمریکا تحت پیگرد قرار گرفت، اکنون ساکن روسیه است و پناهندگی سیاسی او برای یک دوره سه ساله دیگر تمدید شده است. او تنها کسی نیست که تاکید دارد ان‌اس‌ای هم در حمله سایبری روز جمعه مقصر است.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای حمله سایبری اخیر مشکلات عظیمی را در شبکه بیمارستانی و درمانی انگلیس بوجود آورده است. ترزا می نخست وزیر انگلیس با انتشار بیانیه ای اعلام کرده که هدف از این حمله سایبری، صرفا شبکه بهداشت و درمان انگلیس نبوده بلکه حمله ای بین المللی به چند کشور و چندین سازمان بین المللی بوده است.

شرکت اپراتور راه آهن دولتی آلمان نیز اعلام کرد سامانه های این شرکت روز جمعه، به دنبال حمله سایبری بی سابقه ­به هزاران رایانه در سراسر جهان، به یک بدافزار آلوده شدند.

یک نهاد دولتی در فرانسه روز جمعه اعلام کرد هنوز هیچ یک از سازمان‌ها و شرکت‌های فرانسوی مورد حمله سایبری مشابه انگلیس قرار نگرفته اند. با این حال شرکت خودروسازی رنو فرانسه اعلام کرد این شرکت نیز تحت تأثیر موج حملات سایبری بین المللی قرار گرفته است.

مقامات اسپانیا نیز روز جمعه اعلام کردند شمار زیادی از شرکت های این کشور قربانی حمله ای سایبری شده اند.

یکی از اپراتورهای اصلی تلفن همراه در روسیه نیز مورد حمله سایبری قرار گرفته که مشابه حمله سایبری علیه بیمارستان های انگلیسی است. پیوتر لیدوو سخنگوی اپراتور روسی مگافون گفت ارتباطات تلفن همراه تحت تاثیر این حمله سایبری قرار نگرفته، با این وجود این حمله شامل درخواست پرداخت ۳۰۰ دلاری برای آزاد سازی سیستم بوده است.

حملات سایبری واناکرای به کامپیوترهای پلیس روسیه نیز آسیب زده است. وزارت کشور روسیه از حمله سایبری به این وزارتخانه خبر داد.

در این حمله سایبری از ویروسی استفاده شده که یکی از نسخه های بدافزار «واناکرای» به شمار می آید. ویروس اطلاعات حساس کاربران رایانه ها را رمزگذاری می کند.

باج‌افزار نوعی بدافزار است که هکر با استفاده از آن رایانۀ قربانی را قفل می‌کند و از قربانی حمله تقاضای باج می‌کند.

پاسخ دادن