نمایان شدن کشتی های جنگ جهانی در اثر خشکسالی!

بدترین خشکسالی اروپا در ده‌های اخیر، آب رود بزرگ دانوب را به پایین‌ترین سطح خود در یک قرن اخیر رسانده است و این امر باعث نمایان شدن کشتی های جنگ جهانی شده است.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۹ مرداد ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از آسوشیتدپرس؛ بسیاری از کشورهای اروپایی مانند اسپانیا، آلمان، پرتغال، فرانسه، هلند و انگلیس در تابستان کنونی از خشکسالی رنج می برند، به کشاورزان و صاحبان مشاغل وابسته به آب رودخانه و دریا، آسیب رسیده و مقام ها وادار به محدود کردن مصرف آب شهروندان شده اند.

بخش های شمالی ایتالیا از ماه ها پیش شاهد بارش باران چشمگیری نبوده و میزان بارش برف در سال جاری نیز ۷۰ درصد کاهش یافته که موجب خشک شدن رودخانه های اصلی مانند “پو” طولانی ترین رود این کشور شده که از میان زمین های کشاورزی و صنعتی می گذرد. شرایط این رودخانه تاکنون میلیاردها یورو به کشاورزانی که به صورت عادی به آن برای آبیاری کشتزارها و شالیزارهای برنج خود وابسته بوده اند، زیان رسانده است.

مقام های ایتالیا برای جبران این زیان ها، اجازه برداشت مقدار آب بیشتری از دریاچه گاردا و جاری شدن آن در رودخانه های محلی داده بودند که بالغ بر ۷۰ متر مکعب در ثانیه بود، اما در اواخر ژوئیه (میانه مرداد ماه) وادار شده اند به منظور حفظ سطح آب رودخانه و درآمد صنعت گردشگری که به آن وابستگی دارد، مقدار برداشت آب را کاهش دهند.گردشگرانی که برای گذران تعطیلات طولانی تابستانی به این دریاچه سفرکرده اند، امسال با منظره کاملا متفاوتی با سال های پیش روبر به رو شده اند.

دیوید بدینلی شهردار گاردا تائید کرده است که روزانه ۲ سانتی متر از سطح آب این دریاچه کاسته می شود.

به گفته یک سازمان جهانی نظارت بر دمای آب رودخانه ها و دریاها؛ دمای آب لیک گاردا در اوت بالاتر از میانگین این دوره از سال است. دمای آب این دریاچه در روز جمعه نزدیک به ۲۶ درجه سانتی گراد بوده که چند درجه از میانگین دمای اوت که ۲۲ درجه سانتگیراد است، گرم تر بوده و به میانگین دمای آب دریای کارائیب که حدود ۲۷ درجه سانتی گراد، نزدیک می شود.

روزنامه گاردین گزارش داد که انتظار می رود بحران آب در انگلیس و درخواست از کشاورزان درباره ممنوعیت استفاده از آب لوله کشی برای آبیاری مزارع، محصولات کشاورزی این کشور را به خطر بیندازد. این روزنامه چاپ لندن با استناد به یک سند محرمانه فاش کرد کارشناسان درباره آسیب گسترده به محصولات کشاورزی در سراسر انگلیس هشدار داده اند.

این در حالیست که شرکت های آب با وجود اعلام خشکسالی دربیشتر بخش های این کشور هنوز ممنوعیت استفاده از آب شلنگ را اعمال نکرده اند. «تیمز واتر» بزرگترین شرکت آب انگلیس اعلام کرده برنامه ای برای ممنوعیت استفاده از آب لوله کشی برای کشاورزی ندارد.

اسناد فاش شده از جلسه گروه ملی خشکسالی در انگلیس که به رویت گاردین رسیده نشان دهنده ارقام نگران کننده ای در مورد وضعیت کشاورزی در این کشور است. این اسناد نشان می دهد، انتظار می رود نیمی از محصول سیب زمینی دچار آسیب شود، زیرا نمی توان آن را آبیاری کرد، و حتی محصولاتی که معمولاً به خشکی مقاوم هستند، مانند ذرت، به دلیل کم آبی آسیب خواهند دید.

در پی خشکسالی های گسترده در قاره سبز،  این اتفاق موجب شد تا بدنه بیش از ۲۰ کشتی جنگی آلمانی که هنوز مملو از مواد منفجره هستند و طی جنگ جهانی دوم در نزدیکی شهر بندری پراهوو در صربستان غرق شده بودند، آشکار شود. این کشتی‌ها از جمله صدها کشتی ناوگان دریای سیاه آلمان نازی بودند که در سال ۱۹۴۴ و پس از پیشروی نیروهای شوروی، در دانوب غرب شدند. در ماه مارس، دولت صربستان مناقصه‌ای را برای بیرون کشیدن این کشتی‌ها از دانوب و حذف مواد منفجره برگزار کرد که هزینه آن حدود ۳۰ میلیون دلار برآورد شد.

پاسخ دادن