نمودار: عملکرد بازارها در آبان ماه ۹۹

نمودار: عملکرد بازارها در آبان ماه 99

سرمای آبان به جان بازارهای مالی نشست؛ بازار بیت کوین داغ و بازارهای مالی ایران منجمد شدند!

تهران – اقتصاد برتر – ۳ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از فراسرمایه، آبان ماه ۹۹ یکی از پربحث ترین و جنجالی ترین ماه های سال در کل دنیا بود، چرا که برگزاری انتخابات آمریکا در این ماه بر تمام بازارهای مالی دنیا اثر گذاشت.

تا پیش از ۱۳ آبان، روز برگزاری انتخابات آمریکا، بازارها روند پیشین خود را دنبال می کردند. قیمت ها در بازار دلار و طلا روند افزایشی داشت و بازار سرمایه نیز روند کاهشی سه ماه پیش خود را دنبال می کرد.

اما با برگزاری انتخابات و پیروزی بایدن، سیگنال مثبت به بازارهای ایران برای بازگشت وی به برجام و احتمال کاهش تحریم ها مخابره شد و این موضوع به سرعت اثر خود را در بازارها گذاشت. دلار که به کانال ۳۰ هزار تومان نیز صعود کرده بود یکباره روند کاهش را با شیب نسبتا تندی آغاز کرد و به کانال ۲۵ هزار تومان نزول کرد و این روند همچنان نیز ادامه دارد.

سکه و طلا نیز به دنبال کاهش شدید قیمت دلار و بی توجه به افزایش نرخ اونس جهانی، کاهش یافتند. هر چند سکه در حمایت ۱۲ میلیون تومان مقاومت زیادی از خود نشان داد، اما بالاخره در روزهای پایانی آبان ماه، این نقطه حمایتی شکست و به کانال ۱۱ میلیون تومان نزول کرد. طلا نیز همین روند را در پیش گرفت و این موضوع باعث شد تا سکه و طلا کمترین بازدهی را در بین بازارهای مالی در هشتمین ماه سال به ثبت برسانند.

اما بورس توانست در یک هفته پایانی آبان ماه به مدد قوانین سختگیرانه سازمان بورس، از جمله الزام بازارگردانی شرکت ها، ورود پول های حقیقی به بازار، متوقف شدن درخواست های فروش سهام عدالت و … هفته ای سبز را رقم بزند و می توان گفت همین یک هفته پایانی باعث شد تا بازدهی منفی بورس تا حد زیادی کاهش یابد.

در بازارهای خودرو و مسکن نیز به دلیل کاهش شدید قیمت دلار، چرخ معاملات به گِل نشست و فعالان این بازار را از معامله دلسرد کرد.

این رکود در بازار خودرو به قدری عمیق بود که کاهش چشمگیر ثبت نام در طرح های پیش فروش محصولات شرکت های خودروساز به خوبی به چشم می‌خورد. مهم ترین عامل این رکود، افزایش قیمت کارخانه و کاهش قیمت بازار بود. در حقیقت کاهش دامنه سود، بسیاری از تقاضاهای کاذب در ثبت نام پیش فروش ها را کاهش داد.

در بازار مسکن نیز بیشتر خریداران به دلیل تداوم کاهش قیمت دلار از این بازار عقب نشینی کردند و آمار معاملات در این بازار را به طور محسوسی کاهش دادند.

اما بیت کوین به عنوان بهترین بازار آبان ماه توانست با پشت سر گذاشتن ۵ کانال ( ۱۲ هزار دلار تا ۱۷ هزار دلار) بیشترین سود را نصیب فعالان این بازار کند. ایرانی های فعال در این بازار نیز هر چند با نوسانات کاهش قیمت دلار مواجه شدند، اما باز هم بازدهی ۲۶٫۴ درصدی نصیبشان شد.

آنطور که کارشناسان پیش بینی کرده اند، بیت کوین با وجود محدودیت های شدید و جدید کرونایی در تمام دنیا، میل شدیدی به افزایش قیمت دارد و اتفاقات اقتصادی و یا سیاسی نمی تواند اثر بلند مدتی بر این ارز داشته باشد.

پاسخ دادن