به گزارش بی بی سی،  بیش از ۶۰ نهاد غیردولتی فرانسه مردم این کشور را به مشارکت گسترده در دور نهایی انتخابات که قرار است یکشنبه آینده برگزار شود فراخواندند.

تهران – اقتصاد برتر- ۱۳ اردیبهشت ۹۶

بیش از ۶۰ نهادغیردولتی فرانسه در اطلاعیه ای مشترک به رای‌دهندگان هشدار داده اند “متاسفانه آنچه از آن بیم داشتیم، در حال وقوع است”.

انجمن‌های غیردولتی سرشناسی چون ‘اس.او.اس. ریسیزم’ و ‘لیگ حقوق‌بشر فرانسه’ از امضاء‌کنندگان این بیانیه‌اند.

در بیانیه انجمن‌های غیردولتی فرانسه بدون اشاره به نام نامزدی از مردم خواسته شده برای حمایت از ارزش‌های جهانی و نه گفتن به آنان که طرد دیگران را تبلیغ می کنند، بسیج شوند.

دور نخست انتخابات فرانسه روز یکشنبه هفته گذشته (۲۳ آوریل) برگزار شد و هیچ‌کدام از نامزدها نتوانستند در دور نخست اکثریت آرا را کسب کنند.

از میان یازده نامزد ریاست‌جمهوری، مارین لوپن و امانوئل مکرون به دور دوم که یکشنبه آینده (۷ مه) برگزار خواهد شد راه یافتند.


امانوئل مکرون، نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، به بی بی سی گفته است که اتحادیه اروپا یا باید اصلاحاتی را پذیرا باشد یا درغیر این صورت با احتمال “فرگزیت” (خروج فرانسه از اتحادیه اروپا) روبرو شود. خروج بریتانیا از این اتحادیه به “برگزیت” مشهور شد.

مکرون گفته است که “من طرفدار (اتحادیه) اروپا هستم. در طول مبارزات و تبلیغات انتخاباتی بر ارزش‌ها و سیاست‌های اروپایی تاکید کردم چرا که عقیده دارم این نکات برای مردم فرانسه و موقعیت کشور در دنیا اهمیت دارد. اما در عین حال، باید وضعیت را ببینیم، به مردم گوش دهیم. به این نکته توجه کنیم که آنها بسیار خشمگین هستند؛ چرا که ناکارآمدی اتحادیه اروپا دیگر قابل ادامه نیست.”

او افزود: “تعهد من، پس از انتخاب شدنم (به عنوان رئیس جمهور فرانسه) این خواهد بود که همزمان اصلاح عمیق اتحادیه اروپا و پروژه‌های اروپایی را به پیش ببرم.”

مکرون گفت که اگر او بخواهد اجازه دهد که این اتحادیه بدینگونه عمل کند، چنین اقدامی “خیانت” خواهد بود.

“قانون مکرون” بخشی از اعتبار این کاندیدای ریاست‌جمهوری است؛ اصلاحاتی جنجالی در حوزه اقتصاد. مثل مجوز باز ماندن مغازه‌ها در روزهای یکشنبه برای مدتی طولانی‌تر و حمایت از شرکت‌های نوپا در عرصه دیجیتال.

او پیش‌تر عضو حزب سوسیالیست بود اما حالا می‌گوید در تلاش است تا ارزش‌های فرهنگی چپ را با ارزش‌های اقتصادی راست در هم آمیزد. او خود را “میانه‌رو” می‌داند و طرفدار بازار و تجارت آزاد و همچنین اتحادیه اروپا است و از سیاست‌های آنگلا مرکل در قبال پناهجویان حمایت می‌کند و با منع حجاب نیز مخالف است.

 

پاسخ دادن