نوبخت : رویکرد مالیات باید به سمت خانوار برود

اقتصاد برتر

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت : سهم نفت در بودجه به زیر ده درصد رسیده لذا رویکرد اخذ مالیات باید از بنگاه ها به سمت خانوار برود.

تهران – اقتصاد برتر –  ۳۰ مهر ۹۹

 این روزها که ادارات مالیات عملکرد سال ۹۷ بنگاه و افراد را بررسی می کنند ، ممیز های مالیاتی به هر بهانه ای رقم های چندین برابری نسبت به سال های گذشته برای مالیات بنگاه ها و صنوف تعیین کرده اند و ممیز ها علنا مطرح می کنند که بودجه دولت باید از بخش مالیات تامین شود. به همین دلیل اعتراض ها نسبت به روند بررسی عملکرد مشاغل و جرایم آن ها بشدت افزایش یافته و مردم در ادارات مالیاتی با ممیز ها درگیر هستند. همچنین در شرایط کرونا که طبق دستور رئیس جمهور تمامی امور مردم باید به صورت الکترونیکی انجام شود ، راهرو های ادارات مالیاتی مملو از جمعیت با ماسک و بی ماسک است که با اعصاب خرد به دولت ناسزا می گویند. دولت به جای تاکید بر حفظ رعایت فاصله اجتماعی بهتر است سری به ادارات مالیاتی بزند و روند بررسی پرونده های مالیاتی مردم را اصلاح کند.

 بگفته نوبخت ، سه محل برای جایگزینی درآمد حاصل از کاهش فروش نفت و سهم آن در بودجه داریم ، ️در حال حاضر بیش از ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان به صورت مختلف یارانه برای کالاهای مختلف ازجمله سوخت و انرژی پرداخت می‌کنیم. از ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان، حدود هزار هزار میلیارد تومان مربوط به یارانه‌ای است که بابت انرژی می‌دهیم. اگر بخواهیم ده درصد این را صرفه‌جویی کنیم؛ رقمی در حد صد هزار میلیارد تومان می‌تواند جایگزین فروش و صادرات نفت در بودجه‌‌ شود. بخش دیگر معافیت‌های مالیاتی است. ما بیش از پنجاه هزار میلیارد تومان طبق قانون معافیت مالیاتی داریم. این غیر از فرار مالیاتی است، امّا در کشور ما از پرداخت مالیات معاف هستند. براساس آنچه که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مورد تأکید است ، باید از درآمدهای مالیاتی بیشتر استفاده کنیم و سهم مالیات را در منابع بودجه عمومی افزایش دهیم؛ امّا آیا با همین قوانین ‌و مقررات و با همین نظام مالیاتی می‌توانیم؟ در برنامه‌ی اصلاح ساختار مشخص کردیم که یک بخش را می‌توانیم، امّا همه را نمی‌شود. البته ظرفیت بزرگی وجود دارد.

معتقدیم باید نحوه و رویکرد اخذ مالیات را از بنگاه به‌ سمت خانوار ببریم. یعنی به‌جای اینکه درآمد بنگاه را مبنای محاسبه مالیات قرار دهیم، درآمد کل خانوار را در نظر بگیریم. ( حساب کلیه اعضای خانواده را کنترل کنیم و از درآمد آن ها مطلع شویم . ) البته با لحاظ سطح‌ بندی؛ یعنی تا یک سطحی از درآمد، خانوارها از پرداخت مالیات معاف‌اند و برای درآمدهای کمتر از آن، نه‌تنها مالیات نمی‌دهند، بلکه به آن‌ها کمک می‌شود و یارانه پرداخت می‌گردد؛ امّا برای درآمدهای بالاتر از آن سطح باید مالیات بدهند. ️این موضوع را به‌عنوان «مالیات بر خانوار» تعریف کردیم و در برنامه‌ی اصلاح ساختار هم آوردیم. بحث بعدی‌ مولد سازی دارایی‌ها است. برآورد می‌شود ارزش اموالی و دارایی‌های دولت که بیش از هفت میلیون میلیارد تومان است، در برنامه‌ی اصلاح ساختار بودجه روش‌های مولد سازی این اموال و دارایی‌ها مشخص شد.

دولت در شرایط کرونا که خودش تاکید دارد  مردم فاصله اجتماعی را رعایت کنند و از خانه بیرون نیاید عملا کاری کرده است که بسیاری از صاحبان صنوف بخاطر احضاریه های مالیات ، بیمه و شهرداری ها که ضرب الاجل دارد باید از خانه خارج شوند و به نحوه وضع مالیات و عوارض به کسب و کار خود اعتراض کنند. دولت از میان روش هایی که برای جبران کسری درآمد حاصل از فروش نفت و بلوکه شدن دارایی های کشور در خارج ، ساده ترین روش که تامین کسری بودجه از جیب مردم است را انتخاب کرده و عملا خودش هر روز فشار بیشتری را بر مردم وارد می کند. یکی از دلایل کاهش شدید محبوبیت دولت و دولتمردان نزد مردم فشار هایی است که از جانب خود دولت به مردم می آید.

پاسخ دادن