نوروز شد و تازه استاد یادش‌آمد آنلاین شود

نوروز شد و تازه استاد یادش‌آمد آنلاین شود

غیرحضوری شدن کلاس‌های آموزشی در ماه جاری در پی تعطیلی دانشگاه‌ها برای پیشگیری از شیوع #کروناویروس علیرغم تمام نکات مثبت، تاکنون اعتراضات زیادی را هم به همراه داشته است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱ فروردین ۹۸

 اگر از مشکلات سخت‌افزاری تا آشنا نبودن اساتید و دانشجویان با این شیوه گذر کنیم، اما از مشکل تازه به وجود آمده دانشجویان برای برپایی کلاس‌های آنلاین نمی‌توان به سادگی رد شد، مشکلی که صدای اعتراض دانشجویان برخی دانشگاه‌های کشور بلند کرده است.

چند روز قبل بسیاری از دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور خبرداده‌اند اساتید آن‌ها در بازه زمانی اسفندماه که کلاس‌های الکترونیکی به جریان افتاد، هیچگونه کلاسی برایشان برگزار نکردند .

 اما حال که از گوشه و کنار شهر صدای تعطیلی دانشگاه‌ها و تداوم کلاس‌های مجازی تا پایان فروردین ماه ۹۹ به گوش می‌رسد استادان آن‌ها به تکاپو افتاده‌اند و به یکباره در ایمیلی مشترک به دانشجویانشان اعلام کردند که از پنجم فروردین ماه ۹۹ (درست پس از تعطیلات رسمی همگانی عید نوروز) کلاس‌های آموزشی آنلاین برگزار خواهند کرد و در صورت غیبت دانشجویان با آن‌ها برخورد خواهد شد.

 تشکیل کلاس‌های الکترونیکی در ایام نوروز اختیاری و مطابق هماهنگی و توافق استاد و دانشجو است تا عقب افتادگی‌های احتمالی جبران شود.

 توافق استاد و دانشجو با تصمیم‌گیری #یکطرفه اساتید دو بحث کاملا متفاوت بوده که نکته اصلی اعتراض دانشجویان است. استادانی که تاکنون ماجرای آموزش الکترونیک را ساده و سرسری گرفته‌اند حال با تحت فشار گذاشتن دانشجویان به هر قیمتی قصد دارند کلاس‌های عقب افتاده خود را جبران کنند.

شرایط فعلی کشور که وابسته به ویروس کرونا و عواقب آن است شاید شرایط تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی‌های آینده را قدری مشکل کرده باشد، اما در همین شرایط هستند برخی دانشگاه‌هایی که زمان کلاس جبرانی گذاشتن اساتید را در روز‌های قبل و بعد از تعطیلات نوروز تعیین کردند، همچون دانشگاه علم و صنعت که پیشتاز در الکترونیکی کردن کلاس‌های آموزشی بود و غیرحضوری بودن خود را تا ۲۵ اسفندماه ۹۸ ادامه داد و در اطلاعیه‌ای اعلام کرده برای جبران کلیه کلاس‌های درسی برگزار نشده از جمله کلاس‌های سوم تا هفتم اسفند ۹۸ اساتید می‌توانند (با هماهنگی قبلی با دانشجویان) از روز‌های ۲۶، ۲۷ و ۲۸ اسفند ماه ۹۸ و نیز روز‌های ۹، ۱۰ و ۱۱ فروردین ۹۹ استفاده کنند.

دانشگاه های سراسر کشور در تشکیل آموزش کلاس های مجازی در حد اطلاع رسانی کار کردند و زیر ساخت این موضوع واقعا افتضاح بود، در صورتی که این فرصت میتوانست محک خوبی برای برگزاری کلاس درس مجازی، آزمون مجازی باشد تا این همه هزینه رفت و آمد و خوابگاه روی دوش دانشجو و استادهای پروازی هم نباشد.

در اینجا نقش وزارت ارتباطات بسیار مهم می باشد که تاکنون نتوانسته به خوبی آن را ایفا کند.

 آیا تابستان داغ که هیچگونه لوازم مطلوب سرمایشی در آن وجود ندارد کلاسها برگزار خواهد شد؟

کلاس‌های مجازی شریف در ایام نوروز تنها طبق توافق استاد و دانشجو تشکیل می‌شود !

معاون آموزشی دانشگاه صنعتی شریف از اختیاری بودن تشکیل کلاس‌های الکترونیکی این دانشگاه در تعطیلات نوروز خبر داد و گفت: اساتید ضمن توافق و هماهنگی با دانشجویان می‌توانند کلاس‌های عقب افتاده و جبرانی خود را در ایام نوروز برگزار کنند و این مسئله کاملا اختیاری بوده و اجباری از سوی دانشگاه شریف نیست.

دانشگاه تهران در تعطیلات نوروز هم کلاس برگزار می‌کند ! / #حذف_ترم هرگز

معاون آموزشی دانشگاه تهران:
کلاس های مجازی در هفته اول و دوم فروردین ادامه خواهد داشت.
۶۰ درصد دانشجویان از کلاس های مجازی چه به صورت آنلاین و آفلاین استفاده کردند و هفته ای ۵۰۰ کلاس برگزار شده است.
تصمیمی برای افزایش طول ترم گرفته نشده است و به هیچ عنوان ترم جاری حذف نخواهد شد.

تمهیدات‌ ویژه صندوق رفاه برای دانشجویان ؛ از نحوه محاسبه اجاره خوابگاه‌ها تا تمدید مجدد ثبت‌نام وام‌ها

رئیس صندوق رفاه دانشجویان گفته :
مدتی که دانشگاه‌ها تعطیل شده و دانشجویان در خوابگاه نبودند هیچ اجاره بهایی از آن‌ها دریافت نخواهد شد و اگر هم اضافه پرداخت کردند به حساب بستانکاری نیمسال بعدی حساب می‌شود، منتها بعد از اینکه دانشگاه‌ها بازگشائی شد باید دید که ترم تا چه زمانی ادامه پیدا می‌کند. اگر در سرجمع حضور دانشجویان در خوابگاه‌ها به نسبت یک ترم عدد آن کمتر می‌شود از اجاره بهای نیمسال بعدی کسر خواهد شد.
تمام اقساط دانش آموختگانی که در اسفند و فروردین سررسیده می‌شود، سررسید آن به مدت سه ماه تمدید خواهد شد و به عنوان تاخیر و عدم پرداخت محسوب نمی‌شود.
همچنین مهلت ثبت درخواست وام‌های دانشجویی را تا پایان فروردین ماه تمدید کرده بودیم و برای رفاه حال دانشجویانی که فرصت نکردند ثبت نام و مشخصات را ارسال کنند، تا ۱۵ اردیبهشت تمدید شد.

پاسخ دادن