نگاهی به مزایای معاملات آتی سبد سهام

ابزار مشتقه یکی از پرکاربردترین ابزارهای بازار سرمایه به شمار می‌رود که نقش ویژه‌ای در نقدشوندگی و تعمیق این بازار دارد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۲ آذر ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر، ابزار مشتقه یکی از پرکاربردترین ابزارهای بازار سرمایه به شمار می‌رود که نقش ویژه‌ای در نقدشوندگی و تعمیق این بازار دارد. در این راستا مدیرعامل اسبق شرکت بورس اوراق بهادار تهران به ارائه توضیحاتی درخصوص ابزار جدید معاملاتی یعنی سبد آتی سهام پرداخت و مزایای این ابزار را تشریح کرد.

حسن قالیباف‌اصل، عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا اظهار کرد: تنوع در روش‌های مختلف معاملاتی بی‌شک می‌تواند سرمایه‌گذاران بیشتری را به بازار سرمایه جذب کند. با توجه به چنین مزیت‌هایی که بازار سرمایه نسبت به دیگر بازارها دارد، می‌توانیم شاهد رونق بیشتر این بازار در آینده باشیم. از اقدامات مهمی که طی سال‌های گذشته انجام شد، دریافت تایید کمیته فقهی درباره فروش استقراضی سهام بود که با اجرایی شدن آن انتظار می‌رود توسعه بازار مشتقات نیز با سرعت بیشتری صورت گیرد. طی سال‌های اخیر نقش ابزارهای مشتقه در تامین نیازهای سرمایه‌گذاران و فعالان بازارهای مالی کارآیی و توسعه‌یافتگی بازار را نشان می‌دهد.

مدیرعامل پیشین شرکت بورس تهران در ادامه با اشاره به اهمیت و کارآیی این ابزار بیان کرد: کارآیی ابزارهای مشتقه در پوشش ریسک، متنوع‌سازی سبد سرمایه‌گذاری و بهبود فرآیند کشف قیمت دارایی‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است، به نحوی که حجم معاملات آن در تمام دنیا بسیار بیشتر از بازارهای نقدی گزارش می‌شود. قرارداد آتی سبد سهام یک ابزار پوشش ریسک است و طبق آمار WFE جزو چهار ابزار برتر دارای محبوبیت جهانی است.

قالیباف‌اصل همچنین چشم‌انداز استقبال از این ابزارها را خوب بیان کرد و گفت: مزایای قرارداد آتی سبد خیلی بیشتر از قرارداد آتی تک‌سهم است و پیش‌بینی می‌شود از این ابزار در بازار استقبال خوبی صورت گیرد.

مدیرعامل سابق بورس تهران در ادامه درخصوص افزایش نقدشوندگی بازار با قرارداد آتی سهام این چنین گفت: با توجه به اینکه در این نوع معامله، سرمایه کمتری نیاز است، نقدشوندگی سرعت بیشتری به خود می‌گیرد. با توجه به اینکه بازده و ریسک در سطح دلخواهی قابل تعدیل است، معامله‌گران بیشتری جذب این بازار می‌شوند. به عبارت دیگر معاملات در این بازارها به‌عنوان جایگزین یا مکمل بازارهای نقدی سهام، راحت‌تر و جذاب‌تر است.

عضو هیات‌علمی دانشگاه الزهرا در بخش دیگری از اظهاراتش به مزایای معاملات الگوریتم اشاره کرد و در این زمینه توضیح داد: معاملات الگوریتم مزایای بسیاری برای بازار سرمایه ایران دارد. با توجه به اینکه طی روزهای آتی مسابقات معاملات الگوریتمی در کشور برگزار می‌شود، انتظار می‌رود شاهد ارتقای سواد مالی و فرهنگ سرمایه‌گذاری در این زمینه باشیم. معاملات الگوریتم در بازارهای سرمایه بزرگ دنیا محبوبیت زیادی دارد. به‌طور متوسط در بازارهای سرمایه بزرگ دنیا ۷۰ تا ۸۰ درصد معاملات بر اساس الگوریتم صورت می‌گیرد.

قالیباف‌‌اصل همچنین گفت: در حال حاضر در بازار سرمایه ایران در بحث بازارگردانی و اوراق بدهی این معاملات انجام می‌گیرد. مطمئنا با آموزش‌های بیشتر در این زمینه می‌توانیم شاهد افزایش حجم معاملات در بورس تهران و افزایش سرعت تصمیم‌گیری سهامداران باشیم.

وی در پایان بیان کرد: تنوع در روش‌های مختلف معاملاتی بی‌شک می‌تواند سرمایه‌گذاران بیشتری را به بازار سرمایه جذب کند. با توجه به چنین مزیت‌هایی که بازار سرمایه نسبت به دیگر بازارها دارد، می‌توانیم شاهد رونق این بازار در آینده باشیم.

پاسخ دادن