نگاه بازار سرمایه به مذاکرات برجام

اقتصاد برتر

بازار سرمایه روز دوشنبه در انتظار نتیجه مذاکرات برجامی روز سه شنبه در وین، شاخص‌ها را یکپارچه قرمز کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ فروردین ۱۴۰۰

بورس اوراق بهادار تهران روز دوشنبه روند کاهشی طی کرد و در پایان معاملات با کاهش ۱۳ هزار و ۴۱۴ واحدی شاخص کل که معادل یک درصد کاهش نسبت به روز گذشته بود، به رقم یک میلیون و ۲۶۹ هزار و ۵۳۴ واحد رسید. شاخص کل با معیار هموزن با کاهش ۱۲ هزار و ۳ واحد به رقم ۴۳۹ هزار و ۹۱۶ واحد رسید.

روز دوشنبه شاخص‌ یک پارچه بورس قرمز بود به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۱.۰۵ درصد کاهش یافتند، اما شاخص قیمت و شاخص کل با معیار هموزن هر کدام ۲۷ صدم درصد افت کردند.

کارشناسان معتقدند، افت بازار سرمایه دلایل مختلفی دارد که مهمترین آن، نگاه بازار به مذاکرات روز سه شنبه برجام در وین بین ایران و اعضای اروپایی است. قرار است روز سه‌شنبه کمیسیون مشترک برجام در وین روی نحوه بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای و از سرگیری تعهدات کامل برجام از سوی تهران متمرکز شود. در صورتی که این نشست به توافق اولیه دست یابد که بسیار محتمل است، این اقدام «گام مثبتی رو به جلو» خواهد بود.

همزمان با تلاش اتحادیه اروپا برای بازگشت دولت بایدن به توافق هسته ای، آمریکا و ایران این هفته مذاکرات غیرمستقیم را در وین آغاز خواهند کرد. اتحادیه اروپا بعد از یک نشست ویدئو کنفرانسی اعلام کرد که مشارکت کنندگان در برجام این هفته دیدار حضوری در وین خواهند داشت. یک مقام ارشد اتحادیه اروپا گفت که بروکسل امیدوار به بازگشت آمریکا به برجام در دو ماه آینده دارد. اولیانوف دیپلمات روس هم در توئیتر نوشت که بازگشت احتمالی آمریکا به برجام آشکارا مستلزم تبعیت کامل آمریکا از برجام است.

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است که مذاکرات برجام در کوتاه مدت به ضرر و در بلندمدت به نفع بازار است. توافق روز سه شنبه می‌تواند قیمت دلار را کاهش داد و کاهش قیمت ارز می‌تواند تاثیر مستقیم روی بازار بورس داشته باشد.

پاسخ دادن