نگرانی بن سلمان از کودتا در عربستان

یک منبع نزدیک به کاخ پادشاهی عربستان فاش کرد، با روی کار آمدن بایدن احتمال کودتا در عربستان قوت گرفته است.

تهران – اقتصاد برتر – ۳۰ بهمن ۹۹

با رفتن ترامپ و دامادش از کاخ سفید که از اصلی ترین حامیان بن سلمان ولیعهد عربستان بودند، دولت بایدن تلاش دارد در کودتای جدیدی، بن سلمان را برکنار و فرد مورد نظر خود را در این کشور روی کار آورد.

بایدن در روزهای گذشته، بن سلمان ولیعهد سعودی را از ارتباط مستقیم با کاخ سفید محروم کرد و اعلام نمود، مستقیما با پادشاه عربستان مسائل دو جانبه را پیگیری خواهد کرد. احتمالا در روزهای آینده موضوعات نقض حقوق بشر و تخلفات بن سلمان از سوی رسانه‌های آمریکا مطرح خواهد شد.

پس از این اتفاقات، بن سلمان دچار سردرگمی شده و احساس ترس و انزوا می‌کند. بگزارش سعودی لیکس، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در نظر دارد روابط کشورش با عربستان را از مسیری تازه و تنها از کانال ارتباط با «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه این کشور دنبال کند و در دیپلماسی مورد نظر بایدن برای ارتباط با عربستان «محمد بن سلمان»، ولیعهد این کشور جایی ندارد.

در همین راستا یک منبع در دربار سلطنتی پس از اینکه محمد بن سلمان رسما از ارتباط با کاخ سفید محروم شد فاش کرد که محمد بن سلمان از این اقدام برافروخته شد و واکنش مهیجی نسبت به این اقدام نشان داد. این منبع خاطر نشان کرد که محمد بن سلمان بسیار شوکه شده و در حالت سردرگمی به سر می‌برد. ولیعهد سعودی پس از محرومیت از ارتباط با کاخ سفید احساس انزوا می‌کند و در همین راستا با نزدیکان خود مدام در خصوص وخیم تر شدن رابطه ریاض با واشنگتن صحبت می‌کند. این منبع در دربار سعودی اعلام کرد که محمد بن سلمان می‌ترسد که آمریکا از شاهزادگان رقیب محمد بن سلمان حمایت کند و این امر باعث از دست دادن تاج و تخت پادشاهی شود. «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید روز سه ‌شنبه به خبرنگاران گفت: ما می‌خواهیم روابط خود را با عربستان‌ سعودی دوباره ارزیابی کنیم. وی افزود: بخشی از این موارد بازگشت روابط به همتای متقابل است و همتای رئیس جمهوری «ملک سلمان» است. در حالی که نقش رسمی بن سلمان جانشین نخست وزیر و وزیر دفاع است، وی مسئولیت‌های زیادی را به عنوان میراث دار تاج و تخت پدر ۸۵ ساله خود از سال ۲۰۱۵ بر عهده دارد.

منبع:تسنیم

پاسخ دادن