نگرانی سازمان ملل از احتمال قطحی در جهان

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در ادامه دیدارهای خود در وین پایتخت اتریش با کارل نهمار نخست وزیر و الکساندر شالنبرگ وزیر امور خارجه اتریش دیدار و مذاکره کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱

آنتونیو گوترش در این دیدار از احتمال بروز قحطی در مناطق مختلف جهان به‌علت خطر امنیت غذایی در نتیجه جنگ روسیه و اوکراین ابراز نگرانی عمیق کرد.

کارل نهمار نخست وزیر اتریش نیز در این دیدار گفت: برای برقراری صلح در اوکراین که روسیه ۲۴ فوریه علیه آن اعلام جنگ نمود و واگذاری کمک‌های بشردوستانه ملموس‌تر به این‌کشور، هم اتحادیه اروپا و هم سازمان ملل متحد باید مشترکا عمل کنند.

نخست وزیر اتریش در سخنان خود همچنین به اهمیت انتقال میلیون‌ها تن غلاتی مانند: گندم و ذرت با پروژه کریدور سبز از اوکراین به بازارهای جهانی تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه در موازات مشکلات ناشی از جنگ نباید دیگر مسائل موجود نیز نادیده گرفته شود گفت: نباید اردوگاه‌های پناهندگان در لبنان، اردن و ترکیه را فراموش کنیم. نمی‌توانیم مناطق زیر تهدیدات فقر و گرسنگی در قاره آفریقا و آسیا را نادیده بگیریم.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز ضمن اشاره به اینکه بحران موجود بین مسکو و کی‌یف در موازات تمامیت ارضی اوکراین، منشور سازمان ملل متحد را نیز نقض کرده و موجب جان باختن ده‌ها غیرنظامی شده است اعلام کرد: جنگ برای امنیت مردم اوکراین، روسیه و دیگر ملل جهان باید پایان یابد. خطر گسترش قحطی در مناطق مختلف جهان به‌علت وضعیتی که جنگ روسیه و اوکراین از نظر امنیت مواد غذایی بوجود آورد، موجب نگرانی عمیق من شده است.

پاسخ دادن