نگران کرونایزه شدن اقتصاد ایران باشیم

نگران کرونایزه شدن اقتصاد ایران باشیم

دکتر کامبیز باصری صالحی _ در حدود هشت ماه از شیوع ویروس COVID-19 یا همان کرونا گذشته است. پدیده ایی که از چین یکی از قدرت‌های بزرگ اقتصادی جهان شروع شد و الان در حدود ۲۰۲ کشور دنیا را درگیر این موضوع کرده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱ اردیبهشت ۹۹

پدیده ای که در ابتدا زیاد جدی گرفته نشد ولی امروزه به نقل از صندوق بین المللی پول به بحرانی تبدیل شده است که تا قبل از آن هیچ گاه دنیا چنین تجربه ای را نداشته است. بنا بر نظر کارشناسان میکروبیولوژی و سایر متخصصین در این حوزه این ویروس به مرور زمان تضعیف شده و اثرسو آن ممکن است درآینده به‌صورت یک آنفولانزا معمولی در آید ولی این ویروس در اقتصاد کم‌کم به‌صورت یک هیولا بنام ابرکرونا تبدیل شده است که ممکن اثر سوء و یا غیرسوء آن تا سالیان متمادی بر اقتصاد دنیا سایه برافکند.

وقتی که شیوع این بیماری در چین و شهر ووهان آغاز شد و راهکارهایی که دولت چین برای مبارزه با آن در پیش گرفت در همان ابتدا تاثیر خودش را هم بر اقتصاد چین و اقتصاد جهانی با قرنطینه مردم در نتیجه غیرفعال شدن نیروی کار، افزایش تقاضا تجهیرات پزشکی و مواد بهداشتی از جمله ماسک و الکل و… همچنین افزایش قیمت جهانی آن، ممانعت از ورود یا خروج افراد از خارج به داخل چین و برعکس باعث افت شدید تقاضا درصنعت توریسم و صنایع وابسته مانند هتل‌ها و خطوط هواپیمایی و از همه مهم‌تر باعث افت شدید ارزش شرکت‌های خارجی فعال در چین شد.

تاثیر منفی شیوع ویروس کرونا بر بخش‌های مختلف اقتصاد متفاوت است. بیشترین اثر منفی اقتصادی بر بخش خدمات است. صنعت گردشگری، هتلداری، حمل ونقل بویژه خطوط هوایی، رستوران‌ها، مستغلات و خرده‌فروشی و حتی برخی خدمات عمومی مانند آموزش و غیره بیشترین لطمه را خوردند و تا مرز ورشکستگی نیز پیش رفته و بسیاری از نیرو‌های خودرا تعدیل کردند.

یک بررسی اجمالی از وضعیت اقتصاد ایران نشان می‌دهد که در حدود ۵۵ درصد سهم اقتصاد ایران مربوط به بخش خدمات است که اگر در حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد از مقدار سهم خدمات عمومی بدانیم، بررسی نتایج آن کمی نگران کننده است چرا که این بخش در حدود ۴۰ درصد از شاغلان فعالیت می‌کنند و اگر تعداد شاغلان ۲۵ میلیون در نظر بگیریم این عدد ۱۰ میلیون شاغل در بخش خدمات خواهد بود، همچنین سهم بخش خدمات در تولید ناخالص داخلی در حدود ۴۴ درصد است.

البته بر اساس داده‌های آماری سازمان تجارت جهانی از ۱۹۶۵ تا سال۲۰۱۹ و بررسی‌های حجم واردات و تورم‌های رکودی، نشان می‌دهد که در این میان مدت ممکن است که کرونا باعث شود که اقتصاد دنیا وارد رکود شود و ورود به فاز رکود باعث کاهش واردات در دنیا خواهد شد.

حال با توجه به مسائل مطرح شده، اقتصاد دنیا به دو بخش پیش از کرونا و بعد از #کروناویروس تقسیم شده است؛ لذا بر این اساس استراتژی‌های ما هم باید نسبت به پیش از پدیده کرونا تغییر پیدا کند بنابراین از اصرار و پافشاری برادامه روند قبلی ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری به بخش‌های مختلف اقتصادی بویژه بخش خدمات که بخش عمده اقتصاد مارا تشکیل می‌دهد وارد کند. به نظر می‌رسد با توجه به بحران اخیر و همچنین کاهش شدید قیمت نفت، لازم است که دولت بودجه سال ۹۹ را باز پس گرفته و مجدد بررسی کند چرا که ممکن است بسیاری از درآمدهای دولت محقق نشده و برعکس مخارج دولت را افزایش دهد و باعث کسری بودجه شدید شود. همچنین پیشنهاد می‌شود که دولت برای اتخاد سیاست‌های جدید کمی صبر و تامل بیشتری به خرج دهد تا ناخواسته وارد بحران‌های جدید نشود.

پاسخ دادن