نیسان ۳۴ درصد از سهام خود را می‌فروشد

شرکت نیسان موتور احتمالاً ۳۴ درصد از سهام خود در شرکت میتسوبیشی موتورز را بفروشد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۷ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از شبکه خبری بلومبرگ منابع آگاه اعلام کردند که شرکت نیسان موتور احتمالاً ۳۴ درصد از سهام خود در شرکت میتسوبیشی موتورز را بفروشد. این تصمیم در صورت اجرا یک تغییر اساسی در اتحاد سه جانبه این دو خودروساز و شرکت رنو فرانسه ایجاد خواهد کرد.

شرکت نیسان به علت رکود ناشی از بحران کرونا در حال جستجو برای خریداران بالقوه از جمله سهامداران دیگر میتسوبیشی مانند گروه تجاری این شرکت است. این در حالی است که شرکت نیسان در بیانیه ای از طریق ایمیل به رویترز گفت: هیچ برنامه ای برای تغییر ساختار سرمایه ای با میتسوبیشی وجود ندارد. نیسان که ۴۳ درصد آن متعلق به شرکت رنو است هفته گذشته پیش بینی ضرر عملیاتی خود را برای سال منتهی به مارس با کاهش ۲۸ درصدی به ۳۴۰ میلیارد ین (۳٫۲۵ میلیارد دلار) رساند.

علت این امر افزایش تقاضای جهانی برای محصولات این شرکت بویژه تقاضا در چین اعلام شد. میتسوبیشی موتورز، خودروساز شماره ۶ ژاپن، پیش بینی کرد که ۱۴۰ میلیارد ین ضرر عملیاتی را برای سال مالی جاری ثبت کند. هر دو شرکت در پی بحران کرونا در تلاش هستند تا مجدداً به سوددهی برسند و به همین منظور تولید و هزینه های خود را کاهش داده اند. ریشه‌های تأسیس شرکت نیسان به زمان راه‌اندازی شرکت خودروسازی داتسون  بازمی‌گردد، در پی خریداری شرکت داتسون توسط یوشیسوکه آیکاوا، وی داتسون را در شرکت خوشه‌ای و تازه تأسیس خود، یعنی؛ گروه نیسان ادغام نمود و بخش خودروسازی جدید را نیسان نامید.

پاسخ دادن