نیم بیشتر واکسن کرونا در اختیار کشورهای ثروتمند

سازمان بین المللی آکسفام اعلام کرد که چند کشور ثروتمند جهان به تنهایی بیش از نیمی از نمونه های واکسن احتمالی ویروس جدید کرونا را از هم اکنون پیش خرید کرده اند.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۷ شهریور ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از آکسفام (Oxfam) تنها ۱۳ درصد از جمعیت جهان در این کشورهای ثروتمند زندگی می کنند اما آنها از هم اکنون ۵۱ درصد از نمونه های واکسن بیماری همه گیر «کووید ۱۹» را در اختیار دارند. سازمان آکسفام این ارقام را با بررسی قراردادهایی که شرکت های داروسازی با کشورهای مختلف جهان منعقد کرده اند به دست آورده است. در بررسی های این سازمان تنها پنج طرح تحقیقی تولید واکسن که به مرحله سوم آزمایش بالینی بر روی انسان رسیده‌اند در نظر گرفته شده است.

آکسفام هشدار داده است که حتی در صورت موفقیت هر پنج طرح تحقیقی نزدیک به دو سوم جمعیت جهان (۶۱ درصد) دستکم تا سال ۲۰۲۲ میلادی به واکسن نوع جدید ویروس کرونا دسترسی نخواهند داشت. این در حالی است که احتمال عدم موفقیت یک یا چند مورد از این پنج طرح تحقیقی زیاد است.

سازمان جهانی بهداشت و بسیاری از کارشناسان تاکنون بارها هشدار داده اند که هیچ کشوری نمی تواند به تنهایی با همه گیری «کووید ۱۹» مقابله کند و تا زمانی که به همه ساکنان کره زمین واکسن احتمالی کرونا تزریق نشود هیچ فردی از این همه گیری در امان نخواهد بود. با این حال رقابت زیادی بین کشورهای مختلف برای پیش خرید نمونه های واکسن احتمالی ویروس جدید کرونا شکل گرفته است.

آخرین ها از واکسن کرونا، آزمایش واکسن آکسفورد از سر گرفته شد
بررسی های آکسفام نشان می دهد که به عنوان مثال دولت بریتانیا با انعقاد قراردادهای متعدد با شرکت های داروسازی توانسته است برای هر شهروند این کشور پنج نمونه از واکسن احتمالی کرونا را پیش خرید کند. در مقابل دولت بنگلادش تاکنون تنها توانسته است برای یک نفر از هر ۹ شهروند این کشور نمونه ای از واکسن احتمالی بیماری «کووید ۱۹» را پیش خرید کند.

پاسخ دادن