فروش ۱۲ محموله نفتی علی رغم تحریم

نیویورک تایمز: تحریم شکنی ایران با فروش 12 محموله نفتی
اقتصادبرتر

علیرغم تحریم های آمریکا برای از بین بردن منبع اصلی درآمد ایران، چین و سایر کشورها محموله های نفتی بیشتری را از نفت کش های ایرانی می گیرند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۳ مرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از نیویورک تایمز، تایمز حرکات بیش از ۷۰ تانکر ایرانی را از ۲ ماه مه ، هنگامی که تحریم های آمریکایی به طور کامل اعمال شد ، مورد بررسی قرار داد.

دوازده تانکر پس از ۲ ماه مه نفت را بارگیری کردند و آن را به چین یا مدیترانه شرقی تحویل دادند ، جایی که ممکن است خریداران شامل سوریه یا ترکیه شوند. پیش از این فقط برخی از آن ۱۲ تانکر شناخته شده بودند که اخیراً نفت ایران را تحویل داده اند ، و یک تحلیلگر می گوید مقیاس محموله های ثبت شده توسط تحقیقات تایمز از آنچه که عموماً شناخته شده بود ، است.

ادامه جریان نفت تأکید بر دشواری است که دولت ترامپ در استفاده از تحریم ها برای صادرات نفت ایران پس از شکست با متحدین و شرکای خود در سیاست ایران به صفر رسانده است. دولت اوباما در توافق نامه سال ۲۰۱۵ با هدف محدود کردن توانایی ایران در پیگیری برنامه هسته ای با چین ، روسیه و سه متحد اروپایی همکاری کرده بود. تصمیم رئیس جمهور ترامپ مبنی بر انصراف از توافق و اعمال تحریم با مخالفت آن کشورها روبرو شد.

ریچارد نفوفه ، دانشمند دانشگاه کلمبیا و یک مقام سابق کاخ سفید و وزارت امور خارجه که در اجرای دولت اوباما به اجرای مجازات های ایران کمک کرده است ، گفت: “شما نمی توانید این نوع تهدیدات را ایجاد کنید.” پرزیدنت باراک اوباما در حالی که تهران را برای مذاکره تحت فشار قرار داده بود ، هدفش به صفر رساندن صادرات نفت ایران نبود.

تایمز داده های MarineTraffic و Refinitiv ، دو سرویس ردیابی کشتی ، و همچنین تصاویر ماهواره ای از آزمایشگاه های سیاره و تجزیه و تحلیل از کارشناسان حمل و نقل و انرژی را بررسی کرده است.

نوام رایدان، یک تحلیلگر در کلیپردیتا که محموله‌های نفتی سراسر جهان را ردیابی می‌کند گفت:«تحریم‌های آمریکا جلوی جریان نفت ایران به مدیترانه و آسیا را نگرفته است».

در حالی که ایران به صادرات نفت خود ادامه می دهد، این تحریم ها تاثیراتی هم داشته اند. در آوریل ۲۰۱۸ قبل از این که ترامپ از معاهده برجام خارج شود، ایران ۲٫۵ میلیون بشکه نفت در روز صادر می کرد. در ماه ژوئن پس از لغو معافیت ها، کشتی ها ۵۰۰ هزار بشکه نفت در روز در بنادر ایران بارگیری کرده‌اند.

اقتصادبرتر

از زمان سخت‌تر شدن تحریمها در دوم می، درگیری بین ایران و آمریکا در خلیج فارس علیرغم تلاش کشورهای اروپایی برای آرام کردن شرایط، افزایش یافته است. کشورهای اروپایی سعی دارند ایران را متقاعد کنند همچنان به قرار داد برجام متعهد بماند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت هرگونه خرید نفت ایران پس از دوم می مشمول تحریم می شود:«سیاست ما صفر کردن کامل صادرات نفت ایران است».

یک سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت کمپین حداکثر فشار دولت ترامپ علیه تهران دلیل اصلی درگیری های فعلی است.

قبل از پایان معافیتها برای خرید نفت ایران در دوم می، چین ۵۰۰ هزار بشکه نفت ایران را وارد می کرد ولی در ماه گذشته واردات نفت چین از ایران به ۳۶۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت.

شرکت ملی نفتکش ایران که مستقیماً مورد تحریم‌های آمریکا قرار گرفته، مالک ۱۱ تا از این ۱۲ نفتکش است.

وقتی این نفتکش ها حرکت می کنند،سیستم شناسایی اتوماتیک آنها خاموش می شود تا ردیابی شان سخت‌تر شود. از ماه ژوئن، حداقل سه کشتی حاوی آهن از ایران به چین رفته است که این هم نقض تحریم های آمریکا است.

طبق قوانین بین المللی خرید و حمل و نقل نفت ایران یا محصولات مرتبط غیرقانونی نیست. تحریم های نفتی دولت ترامپ که عمدتاً در نوامبر گذشته پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران به اجرا در آمد ، یکجانبه است. دولت به هشت دولت اجازه داد که علیرغم تحریم ها ، همچنان به خرید نفت ایران ادامه دهند ، اما این استثنائات در ۲ مه پایان یافت.

بیشتر بخوانید: ۴ راه مخفی برای فروش نفت ایران

مقامات آمریکایی گفته اند که تحریم ها با هدف قطع پول برای دولت ایران است تا رهبران آنجا را وادار به انجام تغییرات سیاسی ، تحول در سیاست خارجی آنها و ارائه امتیازات بیشتر در مورد برنامه های هسته ای و موشکی این کشور کند.

سایر نفتکش های ایران در خلیج فارس نفت خام بارگیری کرده و منتظر پیداکردن یک خریدار هستند تا حرکت کنند. ایران نفت خود را با تخفیف می فروشد.

برخی کشورهایی که شاهد ادامه واردات نفت ایران توسط چین هستند به دولت ترامپ فشار می‌آورند که به آنها معافیت بدهد یا تصمیم می‌گیرند نفت ایران را پنهانی بخرند. پس از دیدار نخست وزیر ژاپن با حسن روحانی در ایران در ماه ژوئن، شینزو آبه گفت که ژاپن علاقه مند است به خرید نفت از ایران ادامه بدهد.

پاسخ دادن