هامبورگ تسلیم تصمیمات واشنگتن

وال‌استریت ژورنال می گوید مقامات آلمانی با اصرار فرستادگان دولت آمریکا قانع شده‌اند که قوانین پولی خود را به گونه‌ای تغییر دهند که جلوی انتقال ۳۰۰ میلیون یورو از هامبورگ به ایران گرفته شود.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۳ مرداد ۹۷
یک روزنامه کثیرالانتشار آمریکایی مدعی است که دولت آلمان در صدد تصویب قوانینی است که نقل و انتقال پول به ایران را ممنوع می‌کند.

آنطور که وال‌استریت ژورنال خبر داده، هدف ابتدایی این قانون، جلوگیری از انتقال ۳۰۰ میلیون یورو پول نقد موجود در یکی از بانک‌های هامبورگ است؛ چندی پیش مقامات آلمانی گفتند که ایران برداشت این پول از حساب خود در بانک «ایران-اروپا» را خواستار شده است. این بانک متعلق به ایران است.

درخواست ایران برای بازگرداندن ۳۰۰ میلیون یورو پول نقد از آلمان

مقامات آمریکایی به وال‌استریت ژورنال گفته‌اند که پیش‌نویس قانون جدید که توسط کارشناسان بانک مرکزی آلمان تهیه شده، به گونه‌ای است که حتماً جلوی انتقال این ۳۰۰ میلیون یورو به ایران را خواهد گرفت. بانک مرکزی آلمان، بدون اشاره به علت تصمیم خود برای اعمال این تغییرات در قوانین پولی آلمان، اصل خبر تغییر قریب‌الوقوع قوانین را تأیید کرده است.

وال‌استریت ژورنال مدعی است که این تغییر در قوانین پولی آلمان، نتیجه مستقیم لابی فرستادگان دولت آمریکا و هدفش، جلوگیری از انتقال پول از آلمان به سمت ایران است.

این قانون جدید از ۳ شهریور (۲۵ اوت) اجرایی می‌شود و آنطور که در پیش‌نویس آمده، جلوی انتقال‌های مالی‌ای که «تهدیدی است برای روابط مهم با بانک‌های مرکزی و موسسات مالی کشورهای ثالث» را می‌گیرد.

دولت آمریکا بعد از خروج از برجام تلاش همه جانبه‌ای را برای اعمال فشار بر ایران و قطع پیوندهای مالی کشورهای اروپایی با ایران آغاز کرده است. سفیر آمریکا در آلمان بارها از دولت این کشور خواسته روابط مالی با ایران را قطع کند.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا ۱۸ اردیبهشت از برجام خارج شد و موعدهای ۹۰ و ۱۸۰ روزه برای بازگشت تحریم‌های ایران تعیین کرد؛ موعد ۱۸۰ روزه در ۱۳ آبان به سر می‌رسد و از آن روز، بانک مرکزی ایران تحریم خواهد بود.

زمان‌بندی بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران چگونه است

بر اساس این قانون، بانک مرکزی آلمان می‌تواند به تراکنش‌های مالی با حجم بالا که می‌تواند به «پول‌شویی» یا «تأمین مالی تروریسم» مرتبط شود، ورود کند و جلوی آن را بگیرد؛ همچنین اگر بانک مرکزی آلمان به این نتیجه برسد که بانک آلمانی، تضمین کافی برای عدم سرازیر شدن پول انتقالی به سمت تروریست‌ها نگرفته، می‌تواند جلوی پرداخت را بگیرد.

در این قانون جدید، تشخیص همه موارد بر عهده بانک مرکزی آلمان است و حرفی از عضو بودن کشور محل نقل و انتقال ملی در FATF نیامده است.

دو مقام آمریکایی گفته‌اند که آلمان‌ها ابتدا نمی‌خواستند که در سطح دولتی، به موضوع انتقال این ۳۰۰ میلیون یورو به ایران ورود کنند ولی فرستادگان ترامپ، با نشان دادن اسناد طبقه‌بندی شده، آن‌ها را مجاب کرده‌اند که این پول برای حمایت از تروریسم خرج می‌شود و آنگاه، برلین با تغییر قوانین پولی خود موافقت کرده است.

پاسخ دادن