هدایت نقدینگی به سمت تولید و توسعه طلا

معدن طلای ورزقان
اقتصاد برتر

معاون وزیر صمت ابراز امیدواری کرد ارائه گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا منجر به افزایش سرمایه گذاری مردمی در این بازار و همچنین جذب بخشی از نقدینگی شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۹ خرداد ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، وجیه اله جعفری در مراسم امضای قرارداد خزانه داری شمش طلا با بانک ملت به منظور ارائه نخستین گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا، تصریح کرد: در حال حاضر شمش معدن طلای زرشوران به عنوان پشتوانه انتشار گواهی سپرده طلا عرضه می شود، اما مقرر شده معادن دیگر تولیدکننده شمش نیز با این روش، اقدام به عرضه طلای خود در بورس کالا کنند. امیدواریم سرمایه مردمی بیشتری برای خرید گواهی سپرده طلا جذب بورس کالا شود و همکاری این سازمان با بانک ملت و بورس کالا به منظور توسعه این روش، در برنامه قرار دارد.

  • ذخایر طلا افزایش می یابد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برنامه اکتشاف ایمیدرو، تصریح کرد: میزان ذخایر محتوای طلا در کشور حدود ۳۶۰ تن است، اما به‌زودی و با مشخص شدن نتایج اکتشافات، ذخایر جدید طلا اعلام خواهد شد. همچنین یک واحد جدید تولید شمش طلا به ظرفیت تولید حدود ۲۰۰ کیلوگرم در خراسان جنوبی در آستانه ورود به مدار تولید است. ذخایر جدید در استان هایی همچون آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، مرکزی، اصفهان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی قرار گرفته است که با برنامه های این سازمان، شاهد افزایش استخراج، تولید و فراوری خواهیم شد.

  • اقدام بزرگ ایمیدرو، بانک ملت و بورس کالا

در این برنامه رضا دولت آبادی مدیر عامل بانک ملت با یادآوری اینکه تاکنون تنها سکه طلا در بورس کالا عرضه شده است، اظهار داشت: این قرارداد فعالیت جدید و بزرگی است که با همکاری ایمیدرو و بورس کالا عملی شده است. در گام نخست ۲۵۰ کیلوگرم شمش شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلا زرشوران در بورس کالا عرضه می‌شود که دارای عیار ۹۹۷ است. وثیقه گذاری موضوعی مهم در ارائه تسهیلات بانکی است و تاکنون ساز و کاری برای دریافت گواهی سپرده طلا به عنوان وثیقه تعریف نشده بود، اما با امضای این قرارداد و اجرایی شدن معاملات “گواهی سپرده کالایی شمش طلا”، می‌توان از آن گواهی به عنوان وثیقه نزد بانک استفاده کرد.

وی همچنین به نبود ریسک گواهی سپرده شمش طلا اشاره کرد و گفت: پیشتر، مردم طلا را به صورت فیزیکی نگهداری می‌کردند که آن امر ریسک هایی به همراه داشت، اما با روش کنونی نه تنها ریسکی ندارد که قدرت نقدشوندگی گواهی مربوطه، بالا و معادل ریالی آن به سرعت در اختیار خریدار قرار داده می شود. جذب نقدینگی در بورس و هدایت آن به سمت تولید و توسعه و نیز معافیت از پرداخت مالیات و عوارض از اثرات ابزار جدید بورس کالا به شمار می آید. به زودی استان های دیگر نیز امکان استفاده از این ابزار جدید مالی خواهند داشت.

  • سوابق شکل گیری گواهی سپرده شمش طلا

آبان ۹۹ طبق تفاهمنامه ای که بین ایمیدرو، بانک ملت، بورس و شرکت طلای زرشوران کالا به امضا رسید، که بر اساس آن مقدمات عرضه گواهی سپرده کالایی بر مبنای شمش طلا (۲۴ عیار) فراهم شد. طبق این قرارداد امکان صدور گواهی سپرده کالایی شمش طلا حتی در مقادیر پایین نیز فراهم است. بر این اساس پس از قرار دادن شمش طلای زرشوران نزد خزانه بانک ملت و احراز هویت آن ها، مورد پذیرش خزانه بانک قرار می گیرد و طی فرایندی با همکاری بورس کالا، وارد سامانه گواهی سپرده کالایی و در نهایت تابلو بورس کالا می شود.

خریداران از یک دهم گرم می توانند گواهی سپرده طلا خریداری کنند و چنانچه میزان خرید به یک کیلوگرم برسد، خریدار قادر به دریافت شمش از خزانه داری بانک ملت خواهد شد. قدرت نقد شوندگی بالا، امنیت نگه داری، معافیت از پرداخت مالیات و عوارض، کارمزد پایین نسبت به بازار فیزیکی، شفافیت قیمت بر اساس عرضه و تقاضا و قابلیت دسترسی برای تمامی مردم از ویژگی های این اوراق است.

پاسخ دادن