هرم بهره وری چیست ؟

این هرم یک ایده است برای اینکه فراموش نکنیم بهره وری ما فقط وقتی ارزش دارد که با در نظر گرفتن ارزشها – هدف های بلند مدت و هدف های کوتاه مدت ما به نتایج دلخواهمان برسیم .

تهران – اقتصاد برتر – ۱ آبان ۹۶

هرم بهره وری چیست ؟ هیچ وقت با این واژه بر خورد داشتید ؟

این هرم یک ایده است برای اینکه فراموش نکنیم بهره وری ما فقط وقتی ارزش دارد که با در نظر گرفتن ارزشها – هدف های بلند مدت و هدف های کوتاه مدت ما به نتایج دلخواهمان برسیم .

● واقعیت های بهره وری
بهره وری بر گردان لغت productivity در زبان انگلیسی است تحت عنوان سرشاری، حاصلخیزی، باروری، سودمندی، یا استعداد تولیدی قابل توجه است. اما از نظر مطالعاتی آن هم از یک مطالعه غیرفنی راجع به این مفهوم، آنچه که عملاً برمی آید و به ذهن می رسد این است که در راه به دست آوردن یک محصول مفید، ما بتوانیم چه از نظر آنچه که ستانده ایم و چه از نظر آنچه که نهاده ایم به نتیجه مطلوبی برسیم.

بهره‌وری (به انگلیسی: Productivity) از مفاهیم علم اقتصاد و مدیریت است که چنین تعریف می‌شود: «مقدار کالا یا خدمات تولید شده در مقایسه با هر واحد از انرژی یا کار هزینه شده بدون کاهش کیفیت یا به این شکل: اثربخشی به همراه کارایی». به دیگر سخن، بهره‌وری، عبارتست از، بدست آوردن حداکثر سود ممکن، با بهره‌گیری و استفاده بهینه از نیروی کار، توان، استعداد ومهارت نیروی انسانی، زمین، ماشین، پول، تجهیزات، زمان، مکان و…به منظور ارتقاء رفاه جامعه. بهره‌وری به نسبت کار انجام شده به کاری که باید انجام می‌شده اطلاق می‌شود.

برای اینکه موثرتر باشید ابتدا از فعالیت ها و زمان هایی که برای استفاده در طول روز در اختیار دارید را به شکل واقعی شناسایی کنید

سپس آگاهانه فعالیت هایی که دارید را با اولویت یادداشت کنید .

اکنون وقت تکمیل هرم بهره وری شماست .

بخشهای با اولویت پایین فعالیت های شما باید حذف شوند !

شما زمان مشخصی در دست دارید و باید از آنها دقیقا با تمرکز روی اهداف اصلی تان و آنچه مهم تر است استفاده کنید .

اگر ارزشهای پایه خود شناخته باشید بر اساس آنها می توانید اهداف بلند مدت را شناسایی کنید .

مطابق با هرم بهره وری بعد نوبت اهداف کوتاه مدت می شود واکنون در هرم بهره وری نوبت وظایف روزانه می شود که در زمان هر روز شما قابل چیدن خواهد بود .

خاطرتان باشد که این هرم بهره وری از ارزش های شما شروع می شود و به وظایف روزانه ختم می شود . و بدون توجه به پایه های اصلی نوشتن برنامه روزها عملا هدر دادن عمر می تواند باشد ! نه بالا بردن بهره وری !

وقتی شما آگاهانه هرم بهره وری خودتان را ترسیم می کنید به سادگی می توانید آنها را مدیریت کنید.

چه چیزی بالاترین ارزش برای صرف وقت را برای شما دارد ؟
این موارد می تواند مواردی باشد مثل : ایجاد رابطه /یادگیری/ایجادسیستم/کمک به سلامتی/توسعه یا هر چیز دیگری که مد نظر شماست .

چه کارهایی بالاترین پول یا ارزش مالی را برای شما ایجاد می کند ؟
از مجموعه کارهایی که انجام می دهید چه کارهایی هستند که بیشترین در آمد و سود را برای شما تولید می کنند ؟

چه کارهایی هست که پایین ترین سود را برای شما ایجاد می کند ؟

کارشلوغ/مدریت/ماموریت/خریدکردن/وظایف تکراری اینها نمونه هایی هستند که ممکن است دچارش باشیم . باید اونها را آگاهانه شناسایی کنیم تا جای ممکن با استفاده از ابزارها یا واگذاری آنها به دیگران خودمان را ازشرشان خلاص کنیم . تا فرصت بیشتری برای کارهای با ارزش بالاتر داشته باشیم . البته طبیعی است که برخی از آنها را نمی شود انجام نداد و به هرحال بخشی از زندگی ما هستند اما می شود آنها را در زمان های مناسبی انجام داد .نه در ساعاتی که بیشترین توانایی فکری را داریم یا می شود از آن زمان برای فعالیت های بهتری استفاده کرد.

با این تعبیر ساده به خوبی مشخص می شود که واژه بهره وری اگر چه می تواند و شایسته آن است که ارتباطی تنگاتنگ با مفهوم اقتصادی و گزینش های آن داشته باشد و حتی بهتر این است بگوییم که آن ارتباط را نیز دارا است، با این حال آنچه که بر این مفهوم حاکم است، بسیار فراتر و اساسی تر از آن است که بتوانیم آن را تنها در قالب یا قالب هایی از بنیان های اقتصادی معنا ببخشیم و یا جست و جو گر آن باشیم.
بهره وری معیار سنجش فعالیت هاست، از آنجا که فعالیت های انسان نمی تواند بدون هدف و مقصد باشد، وقتی سخن از بهره وری پیش می آید، سنجش هر فعالیتی در ارتباط با هدف انجام آن فعالیت قرار می گیرد، از دو زاویه کاملاً جدا از هم قابل بررسی است.
از یک سو، نقش مفید و مؤثر بودن فعالیت دستیابی به هدف مورد سؤال است و از سوی دیگر راندمان فعالیت مطرح می شود، بنابراین باید گفت بهره وری دو مؤلفه دارد:

کارایی: نسبت بازده واقعی به دست آمده به بازدهی استاندارد و تعیین شده (مورد انتظار) کارایی یا راندمان است. در واقع نسبت مقدار کاری که انجام می شود به مقدار کاری که باید انجام بگیرد.
برای مثال اگر بازده کارگری ۱۲۰ قطعه در ساعت باشد و میزان تولید تعیین شده پس از بررسی های مهندسی روش ها و کارسنجی ۱۸۰ قطعه در ساعت تعیین شده باشد، کارایی این کارگر برابر خواهد بود.
اثر بخشی: عبارت است از درجه و میزان نیل به اهداف تعیین شده. به بیان دیگر اثربخشی نشان می دهد که تا چه میزان از تلاش انجام شده نتایج مورد نظر حاصل شده است. درحالی که نحوه استفاده و بهره برداری از منابع برای نیل به نتایج، مربوط به کارآیی می شود.
کارآیی جنبه کمی و اثربخشی جنبه کیفی دارد.

در همین حال برخی از منابع ضمن اشاره به ریشه تاریخی بهره وری تعاریف گوناگون اما نزدیک به هم از این مقوله ارائه می کنند. با این حال باید گفت: اصطلاح بهره وری نخستین بار در سال ۱۵۲۵ میلادی در کتاب دانشمندی به نام اگری کولا (Agricola) آمده است. در لغت نامه های ایتره به سال ۱۸۸۲ میلادی و لاروس به سال ۱۹۴۶ میلادی این واژه به مفهوم قدرت تولید بیان گردیده است.

از این نظر بهره وری، گنج راستین نهفته در درون هرم ثروت است. بیرون هرم بدون رشد بهره وری، نمایی با شکوه، اما توخالی است. رشد بهره وری تعیین کننده کل بازده قابل استحصال و قابل تقسیم است. اگر کیک اقتصادی کشور رشد کندی داشته باشد بین صدرنشینان جامعه تقسیم می شود و آنها را به ثروت کلان می رساند اما اگر کیک ثروت رشدی سریع داشته باشد جامعه ای ثروتمند پدید می آید که در آن همه مردم در ایجاد ثروت شریکند. مزد بسیاری از افراد واقع در پائین هرم اجتماعی روبه افزایش نخواهد بود مگر این که پایه های رشد بهره وری مستحکم باشد.

* مدیران ایران

پاسخ دادن