هر آنچه که باید در مورد واردات کالا بدانید!

میزان صادرات و واردات کالا، از مهمترین و اساسی ترین موضوعاتی است که امروزه برای هر کشور مطرح می شود. چنانچه مردم هر کشور علاقه به این موضوع داشته باشند، می توانند با توجه به قوانین تصویب شده و اخبار گمرکی هر کشوری در زمینه واردات و صادرات کالا فعالیت داشته باشند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۳ اسفند ۹۹

نکته مهم و اساسی قبل از ورود به موضوع واردات و ادرات کالا، اطلاع از مراحل مهم آنهاست. هر یک از این موارد مراحلی دارد که باید طبق قوانین و مقررات آن کشور انجام شود. در ادامه ما می خواهیم هر آنچه را که باید در مورد واردات و صادرات کالا بدانید مطرح کنیم.

شناخت قوانین و مقررات واردات کالا

واردات کالا به معنای ورود کالاهای مشخص و مجاز از سایر کشورها به کشور اصلی یا مقصد است. معمولا کالاها در کشورهای دیگر تولید و پس از آن به افراد و کشورهای دیگر مبادله یا فروخته می شود. این روند از دوران های گذشته در کشورهای متمدن وجود داشته اشت و با پیشرفت و به وجود آمدن دولت های مدرن، هم اکنون افراد مختلف با وجه به مقررات و قوانین گمرکی که برای هر کشور مشخص است، واردات کالا را انجام می دهند. در این میان اخبار گمرکی و قوانینی وجود دارد که با مطالعه و شناخت آن ها می توانید با روند واردات و صادرات کالا آشنا شوید.

اخبار گمرکی و قوانین و مقررات آن از مهمترین مبانی برای کسب و کار قبل از آشنایی با مراحل واردات و صادرات کالا به شمار می رود. برخی از این قوانین به صورت قوانین پایه محسوب می شوند و برخی دیگر به صورت آیین نامه و بخشنامه هایی قابل اجرا هستند. اطلاع از اخبار گمرکی و قوانین و مقررات واردات و صادرات کالا از اصلی ترین مواردی است که باید افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند بدانند. رادکامرشیال گروپ در این زمینه با برخورداری از مشاورین با تجربه و مطمئن می تواند شما را کمک و راهنمایی نماید.

فرآیند واردات کالا چگونه انجام می شود؟

شناخت فرآیند و مراحل صادرات و واردات کالا از اصلی ترین و مهمترین مواردی است که افراد علاقه مند و تازه کار در این زمینه برای داشتن دید بهتر به این موضوع لازم است بدانند. در ادامه به بررسی مراحل مهم ورود کالا به کشور می پردازیم. از مهمترین مراحل واردات هر کالا، دریافت کارت بازرگانی است. لازم است بازرگانان قبل از انجام کار، جهت دریافت کارت بازرگانی اقدام کنند تا علاوه بر کسب اجازه واردات و صادرات کالا از مزایای دیگر این حوزه نیز بهره مند شوند.

کارت های بازرگانی انواع مختلفی دارد که هر یک از آن ها کاربرد، ویژگی مخصوص به خود را دارد. از انواع کارت های بازرگانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کارت صنعتی
  • کارت تجاری
  • کارت خدماتی
  • کارت موردی

کارت های بازرگانی انواع دیگری نیز دارند اما ما در این بخش به مهمترین آن ها اشاره کردیم. کارت های بازرگانی جنبه حقوقی و حقیقی نیز دارند و این موضوع برای فعالیت در این زمینه بسیار اهمیت دارد. دومین گام در زمینه واردات و صادرات کالا، انتخاب حوزه فعالیت است. افراد می توانند چند حوزه را در زمینه صادرات و واردات انتخاب کنند یا تنها در یک کشور فعالیت داشته باشند.

از دیگر مراحل مهم فعالیت در این حوزه می توان به خرید کالا، درخواست ارسال پیش فاکتور، ثبت سفارش در سامانه وزارت صمت، پرداخت بین المللی، حمل و نقل، بیمه کالا و در آخر ترخیص کالا از گمرک اشاره کرد. از مراحل پایانی و مهم ورود کالا به کشور می توان به ترخیص کالا از گمرک اشاره کرد که باید با دریافت مشاوره و اطلاع از اخبار گمرکی هر کشور انجام شود تا مشکلی در این مرحله از واردات برای کالا ایجاد نشود. رادکامرشیال گروپ می تواند با ارائه خدمات مختلف افراد را در زمینه صادرات و واردات  هر نوع کالا کمک و راهنمایی کند.

ترخیص کالا از گمرک چگونه انجام می شود؟

ترخیص کالا از گمرک، آخرین مرحله از واردات کالا است که پس از انجام کامل مراحل قبلی و رسیدن کالای مورد نظر به مقصد انجام می شود.در این مرحله بازرگان باید اسناد و مدارک خود را به گمرک ارائه دهد و پس از انجام فرآیندهای ترخیص کالا و پرداخت هزینه های مربوط به آن، کالای مورد نظر را ترخیص نماید. پیشنهاد می شود برای ترخیص کالا حتما از مشاوره افراد با تجربه در این زمینه بهره مند شوید تا در این مرحله با مشکلاتی رو به رو نشوید و فرایند ترخیص کالا از گمرک را برای خود سخت نکنید. رادکامرشیال گروپ با اطلاع از اخبار گمرکی و قوانین مربوط به واردات و ترخیص کالا از گمرک می تواند شما را کمک کند.

جمع بندی

در این مقاله به اهمیت صادرات و واردات کالا در کشور و مراحل مهم انجام آن اشاره کردیم. حتما توجه داشته باشید که قبل از ورود و شروع به انجام مراحل مهم واردات کالا به قوانین و مقررات و اخبار گمرکی توجه داشته باشید و آن ها را مطالعه کنید. انجام دقیق و کامل این مراحل شما را از پیچیدگی و مشکلات موجود در این زمینه دور می کند و باعث می شود که در شروع تجارت خود موفقیت های بزرگی را کسب کنید. برای جلوگیری از هرگونه مشکل و حل پیچیدگی های موجود در این زمینه پیشنهاد می کنیم با مشاورین رادکامرشیال گروپ در تماس باشید.  جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به آدرس radcommercialgroup.com مراجعه فرمایید و از خدمات مشاوره ای این مجموعه بهره مند شوید.

پاسخ دادن