هشدار آلودگی هوا در روزهای شنبه و یکشنبه

یک کارشناس هواشناسی گفت: روز شنبه و یکشنبه میزان شاخص آلودگی هوا افزایش می‌یابد و احتمال رسیدن آلاینده‌ها به بالای ۲۰۰ هم وجود دارد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۲ دی ۹۹

صادق ضیائیان مدیرکل پیش‌بینی و کنترل سازمان هواشناسی با بیان اینکه تا چند روز آینده همچنان شاهد پایداری جوی هوا و افزایش شاخص آلاینده‌ها خواهیم بود، گفت: بسیاری از شهرهای کشور بویژه تهران البرز و قم، قزوین شاهد افزایش آلاینده‌های جوی خواهند بود. وی گفت : گرچه از اواخر وقت روز یکشنبه و دوشنبه موج ضعیف بارشی وارد کشور می‌شود اما این موج هم زمینه‌ ساز کاهش شاخص آلودگی هوا نخواهد شد. ضیائیان گفت : این موج بارشی به گونه ای نیست که به طور کامل آلودگی هوا را از بین ببرد و انتظار داریم وضعیت پایداری هوا تا چند روز آینده برای شهرهای صنعتی تهران ادامه داشته باشد گرچه ممکن است در برخی از شهرها جو آلاینده‌ها مقداری کاهش یابد اما بهبود نخواهد یافت. این کارشناس هواشناسی با اشاره به اینکه شاخص آلودگی هوا در تهران در روز چهارشنبه بسیار شدید شده بود، افزود: با توجه به اینکه روز جمعه تهران تعطیل بود و ما ترافیک چندانی نداشتیم اما باز هم میزان شاخص آلودگی هوا بسیار زیاد بود و این میزان آلودگی در روز یکشنبه شدید تر خواهد شد. وی گفت : ما نگران روزهای شنبه و یکشنبه هستیم چرا که میزان آلایندگی هوا بسیار تشدید می‌شود و میزان شاخص آلودگی هوا به بیش از ۱۵۰ تا ۲۰۰ هم خواهد رسید. در صورتی که منبع آلاینده‌های هوا تغییر و یا کنترل نشود شاخص آلودگی هوا همچنان پایدار خواهد ماند. وی با اشاره به اینکه منابع آلاینده‌های هوا ممکن است تغییر کند اما تا زمانی که این آلاینده‌ها وجود داشته باشند احتمال دارد این آلودگی هوا بیشتر و حتی در کلانشهر تهران به ۲۰۰ هم برسد.

ضیائیان با تاکید بر اینکه هشدار هواشناسی درباره افزایش غلظت آلاینده‌ها در شهرهای صنعتی و پرجمعیت صادر شده است، گفت: افزایش غلظت آلاینده‌ها در تهران، کرج، قزوین، قم، اراک، اصفهان، تبریز و مشهد را شاهد هستیم.

این کارشناس هواشناسی توضیح داد: در نقاط پر تردد و صنعتی شهرهای مختلف در صورتی که اقدامات پیشگرانه انجام نشود شاخص آلودگی هوا به بالای ۲۰۰ هم می‌رسد. ضیائیان گفت : از روز شنبه ۱۳ دی تغییر محسوسی در دمای هوا نخواهیم داشت و در ارتفاعات البرز مرکزی ارتفاعات سایر شهرها شاهد بارش‌های پراکنده خواهیم بود. از بعد از ظهر جمعه در سواحل دریای خزر شاهد بارش‌های پراکنده وکاهش محسوس دما در سواحل دریای خزر خواهیم بود. او تاکید کرد: از بعدازظهر یکشنبه در گیلان، مازندران و گلستان بارش پراکنده همراه با کاهش نسبی دما پیش‌بینی شده است. امروز و فردا دریای عمان به‌ویژه بخش‌های شرقی مواج است.

پاسخ دادن