هشدار آمریکا برای بستن سفارتخانه هایش در عراق

واشنگتن به بغداد هشدار داده است ، در صورت عدم اقدام قاطع در برابر حملات به منافع آمریکا در خاک عراق، سفارت خود در این کشور را تعطیل می‌کند.

تهران – اقتصاد برتر – ۸ مهر ۹۹

آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام آمریکایی بدون اشاره به نام او گزارش داد که هشدار دولت دونالد ترامپ بسیار صریح است و پیام واشینگتن به رئیس جمهور و نخست وزیر عراق منتقل شده است. این مقام آمریکایی تاکید کرد، رهبران عراقی نباید نسبت به این امر هیچ تردیدی داشته باشند که ایالات متحده چقدر در رابطه با تهدیداتی که متوجه کارکنان و منافع آمریکا وجود دارد، جدی است. آسوشیتدپرس می‌نویسد، این هشدار گویای خشم فزاینده دولت ترامپ از حملات راکتی به محوطه وسیع سفارت آمریکا در بغداد است، اگرچه بستن سفارت و خروج کارمندان آمریکایی از بغداد به معنای عقب‌ نشینی از کشوری خواهد بود که دولت‌های پیشین آمریکا در آن سرمایه‌گذاری مالی و انسانی بسیار هنگفتی کرده‌اند. ژنرال کنت مک‌کنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به «سنتکام» گزارش داده است ، حملات به نیروهای آمریکایی در عراق افزایش یافته است

به گفته مقامات عراقی، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در تماسی تلفنی با برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، نخستین بار این بحث را مطرح کرد و هشدار داد که آمریکا سفارتخانه خود را تخلیه می‌کند. مقامات عراقی می‌گویند که آقای پومپئو سپس این تهدید را با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، تکرار کرده است.

آسوشیتدپرس می‌افزاید که مایک پومپئو به برهم صالح هشدار داده که اگر همچنان آمریکایی‌ها هدف قرار بگیرند، اقدامی که ایالات متحده به آن دست خواهد زد تعطیلی سفارتخانه‌اش است و پاسخ «قدرتمند و خشنی» هم به گروه‌های مسئول این حملات خواهد داد.

ایالات متحده تاکنون این هشدار را به صورت رسمی اعلام نکرده است، اما پیش از این بارها خشم و نگرانی خود را از ادامه حملات راکتی به سفارت امریکا در بغداد بروز داده بود. آمریکا اکنون حدود ۵۲۰۰ نیروی نظامی در عراق دارد، اما ارتش این کشور چندی پیش اعلام کرد که تعداد این نیروها به زودی به سه هزار نفر کاهش خواهد یافت.

پاسخ دادن