هشدار ترامپ درباره حمله احتمالی به آمریکایی‌ها در عراق

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هشدار داده است، هرگونه حمله در عراق که به کشته شدن حتی یک آمریکایی منجر شود، ایران را مسئول خواهد دانست.

تهران – اقتصاد برتر – ۴ دی ۹۹

توییت دونالد ترامپ ساعاتی پس از انتشار گزارشی درباره جلسه امنیتی مقامات ارشد دولت آمریکا منتشر شد. رئیس جمهوری آمریکا در توییتی نوشته است، سفارت ما در بغداد روز یکشنبه مورد اصابت چند راکت قرار گرفت. سه راکت عمل نکرد و منفجر نشدند. حدس بزنید این راکت‌ها از کجا آمده‌اند: ایران. هم اکنون نیز زمزمه‌هایی درباره حملات بیشتر علیه آمریکایی‌ها در عراق به گوش ما می‌رسد. دونالد ترامپ اضافه کرده است: چند توصیه دوستانه بهداشتی به ایران: اگر یک آمریکایی کشته شود، من ایران را مسئول می‌دانم. خوب به آن فکر کنید.

یکشنبه هفته جاری سفارت آمریکا در منطقه سبز عراق هدف دستکم هشت راکت قرار گرفت. این حملات خسارات مادی بر جای گذاشت، اما کسی در این حملات کشته نشد. رویترز ساعاتی پیش از توییت دونالد ترامپ،‌به نقل از مقامات ارشد آمریکایی نوشت روز چهارشنبه چندین عضو ارشد دولت ایالات متحده در نشستی درباره راه‌های مقابله با حملات احتمالی ایران و گروه‌های شیعه به نیروهای آمریکایی در عراق مذاکره کردند.

در همین زمینه، ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به «سنتکام» نیز روز چهارشنبه در بیانیه‌ای در خصوص حملات راکتی به سفارت آمریکا در بغداد مدعی شد : حملات گروه‌های خودسر بیش از همه باعث کشته شدن غیرنظامیان و نیروهای امنیتی عراق شده است. سنتکام اضافه کرده است: آمریکا حکومت ایران را مسئول مرگ هر آمریکایی که ناشی از عملکرد این گروه‌های شبه نظامی خودسر مورد حمایت ایران باشد، خواهد دانست. دولت عراق در خصوص حملات راکتی یکشنبه به سفارت آمریکا و منطقه سبز بغداد گفته است یک گروه «غیرقانونی» عامل این حملات بود. اما توضیحات بیشتری در این خصوص ارائه نکرد.

با این حال، مایک پومپئو وزیر خارجه ایالات متحده، شبه‌ نظامیان را مسئول این حمله دانست.

وزارت خارجه ایران این حملات راکتی را محکوم کرده و گفته نوع و زمان این حمله و بیانیه وزیر خارجه آمریکا علیه ایران «مشکوک» است. ولی تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حملات را به عهده نگرفته است.

پاسخ دادن