هشدار دولت انگلیس به فروشگاه‌ها برای ذخیره کردن کالا

دور اخیر مذاکرات بین انگلیس و اتحادیه اروپا هم به بن‌بست رسیده و وزارتخانه‌های این کشور از فروشگاه‌ها خواسته‌اند، برای ۶ هفته کالا انبار کنند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۳ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، از آنجا که به نظر می‌رسد دور اخیر مذاکرات انگلیس با طرف‌های اروپایی برای توافق در راستای تداوم همکاری تجاری بین دو طرف دوباره به بن‌بست رسیده وزارتخانه‌های انگلیس از فروشگاه‌ها خواسته‌اند از ترس احتمال اخلال در عرضه و تأمین مایحتاج مردم برای ۶ هفته ذخیره‌سازی کالا داشته باشند. دولت انگلیس به سوپرمارکت‌ها، داروخانه‌ها، فروشگاه‌های تأمین تجهیزات پزشکی اعلام کرده‌اند که برای ۶ هفته مایحتاج اساسی، دارو و حتی واکسن خود را در داخل خاک انگلیس ذخیره‌سازی کنند.

موریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس قرار است، در صورتی که توافقی با اتحادیه اروپا حاصل نشود کمیته‌ای را برای خروج بدون توافق ترتیب داده و خود ریاست آن را به عهده گیرد. کابینه انگلیس هم در حال آماده‌سازی یک بسته ده میلیارد پوندی برای حمایت از صنایعی است که بیشترین آسیب را از خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا خواهند دید. از جمله صنایعی که قرار است از این بسته کمک اقتصادی بهره‌مند شوند صنایع خودروسازی، تولیدکنندگان مواد شیمیایی، فعالان صنعت شیلات و همچنین دامداران است.

انگلیس رسماً ۳۱ ژانویه سال جاری از اتحادیه اروپا خارج شد و ۱۱ ماه مهلت برای تکمیل این روند در نظر گرفته شد، روز ۳۱ همین ماه هم این مهلت به پایان خواهد رسید اما لندن و بروکسل هنوز نتوانسته‌اند اختلافات خود را در موضوعات گوناگون از جمله حق ماهیگیری و همچنین مکانیزم حل اختلاف بین دو طرف، مرتفع کنند. انتظار می‌رود در صورت خروج بدون توافق شاهد اخلال جدی در تعاملات تجاری انگلیسی‌ها با طرف‌های اروپایی باشیم، چرا که صادرات این کشور به خاک اتحادیه اروپا مشمول تعرفه گمرکی خواهد شد. البته این مسأله فقط به ضرر انگلیسی‌ها نیست، بلکه با ایجاد اخلال در چرخه تأمین کالا در اتحادیه اروپا اقتصادهای اروپایی هم آسیب خواهند دید.

پاسخ دادن