هشدار روسیه برای زمستان سرد اروپا

معاون نخست وزیر روسیه هشدار داد، قیمت گاز در کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای چندین سال دیگر بالا خواهد ماند و اروپا با پائیز و زمستان سردی مواجه خواهد شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۳۰ خرداد ۱۴۰۱

بگزارش راشاتودی، الکساندر نواک، معاون نخست وزیر و وزیر سابق انرژی روسیه طی اظهاراتی هشدار داد که قیمت گاز در کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای چندین سال دیگر بالا خواهد ماند و مشکلات جدی برای تأمین انرژی در سراسر اروپا با شروع پاییز و زمستان رخ خواهد داد.

وی در سخنرانی خود در مجمع بین المللی اقتصاد سن پترزبورگ گفت که این اتحادیه باید ۴۰ تا ۴۵ میلیارد متر مکعب دیگر گاز قبل از شروع فصل سرما وارد کند، که ارزش آن معادل تقریباً چهار ماه صادرات روسیه می‌شود.

در سال ۲۰۲۱، اتحادیه اروپا ۱۵۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از روسیه وارد کرد که حدود ۴۵ درصد از واردات گاز و نزدیک به ۴۰ درصد از کل مصرف گاز این اتحادیه را تشکیل می‌داد.

نواک در مورد وضعیت فعلی صنعت نفت و گاز روسیه گفت که ماه مارس برای این صنعت سخت ترین ماه بود اما شرکت‌ها از آن زمان با تغییرات سازگار شده‌اند.

نواک خاطرنشان کرد که تولید گاز ممکن است در سال جاری حدود ۴ تا ۵ درصد کاهش یابد و به ۷۳۰ تا ۷۵۰ میلیارد متر مکعب برسد، با این وجود، این کاهش چندان محسوس نخواهد بود چرا که تولید گاز در سال قبل بی سابقه بوده است.

وی در ادامه تأکید کرد که روسیه همچنین شروع به افزایش عرضه گاز طبیعی مایع (LNG) به اتحادیه اروپا کرده است.

نواک در سخنانی پیش از این گفته بود که تا ۹۵ درصد از گاز صادراتی روسیه به این اتحادیه اکنون به روبل پرداخت می‌شود، چرا که اکثر مشتریان شرایط پرداخت مسکو را که در اواخر ماه مارس معرفی شد، پذیرفته‌اند.

پاسخ دادن