هشدار سازمان ملل برای گرانی در جهان

سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی هشدار داد، با یک طوفان کامل روبرو هستیم که اقتصاد بسیاری از کشورها را تهدید می‌کند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

بر اساس این گزارش، یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون نفر در جهان که یک سوم آنها زیر خط فقر به سر می‌برند، بشدت در معرض کمبود و قطع مواد غذایی، انرژی و سیستم‌های مالی هستند که منجر به افزایش فقر و گرسنگی بیشتر می‌شود.

۳۶ کشور برای تأمین و واردات بیش از نیمی از گندم مورد نیاز خود بر روی روسیه و اوکراین حساب می‌کنند. این کشورها شامل برخی از فقیرترین و آسیب پذیرترین کشورهای جهان هستند.

بر اساس گزارش سازمان ملل، قیمت‌ها بر اثر جنگ اوکراین بالا رفته است. در این میان قیمت نفت با افزایش بیش از ۶۰ درصد نسبت به سال گذشته و قیمت گاز طبیعی با افزایش ۵۰ درصدی در مقایسه با چندین ماه گذشته رو به رو شده است. قیمت کودهای کشاورزی نیز ۲ برابر قبل شده است. تورم در حال افزایش بوده و خریداری انرژی، روندی فرسایشی پیدا کرده و پیشرفت و توسعه متوقف شده است.

جنگ اوکراین و اختلال در عرضه غلات و دانه‌های روغنی

روسیه و اوکراین سبد نان جهان نامیده شده اند. آن دو کشور هر دو صادر کننده برتر محصولات غلات مانند گندم، ذرت و جو هستند.

در سال ۲۰۲۰ میلادی، هر کدام از آن دو کشور حدود نیمی از گندم تولیدی خود را به کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا صادر کرده بودند.

جنگ اوکراین عرضه غلات و سایر کالاهای مورد نیاز منطقه مانند دانه‌های روغنی، روغن پخت و پز و کود را مختل کرده است.

حدود یک چهارم مجموع صادرات گندم روسیه و اوکراین و نیمی از صادرات ذرت دو کشور برای سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ میلادی متوقف شده است.

بسیاری از زیرساخت‌های اوکراین که از تجارت حمایت می‌کند از جمله بنادر و خطوط ریلی تخریب شده یا آسیب دیده اند. اوکراین هم صادرات برخی غلات را برای محافظت از ذخایر خود ممنوع کرده است.

قیمت روغن، غلات و گوشت در بالاترین سطح

بر اساس شاخص ماهانه قیمت مواد غذایی سازمان خواربار و کشاورزی، قیمت روغن‌های خوراکی، غلات و گوشت به بالاترین سطح خود رسیده است. این افزایش قیمت بدان معناست که قیمت مواد غذایی یک سوم بیشتر از زمان مشابه در سال گذشته است.

جنگ روسیه و اوکراین، صادرات کالاهای حیاتی از مسیر دریای سیاه را که بیش از یک چهارم صادرات گندم جهان را تولید می‌کرد، مختل کرده است.

 بسته شدن بنادر اصلی صادرات گندم و ذرت در اوکراین به دلیل جنگ باعث افزایش ۱۷ درصدی قیمت غلات در ماه گذشته شده و صادرات روسیه نیز به دلیل مشکلات مالی و کشتیرانی کند شده است.

قیمت جهانی گندم در ماه مارس ۱۹.۷ درصد نسبت به ماه گذشته افزایش یافته، در حالی که قیمت ذرت ۱۹.۱ درصد نسبت به ماه قبل افزایش داشت.

فائو می‌گوید که این مشکلات احتمالاً در آینده ادامه خواهند داشت و منجر به افزایش قیمت ها، کاهش صادرات و عدم اطمینان در بازار گندم خواهد شد.

یک سخنگوی فائو گفت: قیمت‌های بالاتر بویژه برای کشورهایی که قبلاً با بحران‌های دیگری از جمله جنگ، بلایای طبیعی، شرایط اقتصادی و یا ترکیبی از این عوامل مواجه بوده اند نگران‌کننده است. کشورهای کم درآمد و کشورهایی که با کمبود مواد غذایی مواجه هستند ممکن است برای پرداخت قیمت‌های بالاتر غلات دچار مشکل شوند.

منطقه دریای سیاه همچنین برای صادرات روغن آفتابگردان به جهان بسیار اهمیت داشته و محدودیت صادرات به این معناست که قیمت روغن نباتی در مقایسه با ماه فوریه یک چهارم افزایش یافته است. قیمت روغن‌های نخل، سویا و کلزا نیز به دلیل افزایش تقاضا افزایش یافته است.

پاسخ دادن