هشدار ۵۰ مقام‌ ارشد آمریکا در مورد راهکار فعلی با ایران

شماری از مقام‌های ارشد در دولت‌های پیشین آمریکا در بیانیه‌ای هشدار داده‌اند که سیاست دونالد ترامپ در قبال ایران، بدون این‌که روزنه‌ای به دیپلماسی بگشاید، خطر جنگ با ایران را در پی‌ دارد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲ مهر ۹۷

به گزارش رویترز، شماری از مقام‌های ارشد در دولت‌های پیشین آمریکا در بیانیه‌ای هشدار داده‌اند که سیاست دونالد ترامپ در قبال ایران، بدون این‌که روزنه‌ای به دیپلماسی بگشاید، خطر جنگ با ایران را در پی‌ دارد. آن‌ها اما تاکید کرده‌اند با بسیاری از انتقادهای فعلی در قبال تهران موافق هستند.

این بیانیه را گروهی با عنوان «ائتلاف ملی برای جلوگیری از دستیابی ایران به جنگ‌افزار هسته‌ای» منتشر و شماری از مقام‌های پیشین آمریکا، از جمله وزیر خارجه اسبق، نماینده پیشین در کنگره و رئیس پیشین «امنیت ملی آمریکا» امضا کرده‌اند. بسیاری از امضاکنندگان این بیانیه از منتقدان سیاست‌های دونالد ترامپ و از هوادران حفط «برجام» با تهران هستند.

در بخشی از این بیانیه گفته شده «فشار وارد کردن و تحریم‌های یک‌جانبه (علیه تهران) بدون ایجاد روزنه‌ای قابل اعتماد به سوی دیپلماسی… می‌تواند به بحرانی مانا، خطرناک و ویرانگر با ایران در منطقه بیانجامد».

مقام های سابق آمریکایی در خصوص تبعات «تاکید دولت آمریکا بر زورگویی و تهدید به اقدامات نظامی» خاطرنشان کردند: «تهدیدهای فزاینده موجب اتحاد جناح های سیاسی ایران در برابر تهدید خارجی می شود.» به گفته آنها، «تهدیدها همچنین موجب ایجاد آرمان مشترک میان اروپایی ها، روسیه و چین در مخالفت با آمریکا می شود.»

نویسندگان این بیانیه «سیاست تغییر رژیم» را «بیانگر خیال بافی و تفسیر ناقص اطلاعات جاسوسی در خصوص آسیب پذیری ایران» خواندند.

بیش از ۵۰ تن از مقام‌های پیشین و سیاست‌مداران ایالات متحده می‌گویند خروج دولت آمریکا از برجام، هیچ‌یک از اهداف آمریکا را محقق نمی‌کند.

این افراد البته تاکید کرده‌اند از نظر تاکتیکی با برخی اهداف دولت فعلی در قبال ایران موافق هستند، اما بر این عقیده‌اند که برای رسیدن به این اهداف به هر دو سیاست «فشار و دیپلماسی» نیاز است.

برخی از اهدافی که مقام‌های پیشین از آن‌ها نام برده‌اند، اما معتقدند باید راه رسیدن به آن‌ها تغییر کند، مسائلی هستند مانند جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، جلوگیری از توسعه و آزمایش موشک‌های بالیستیک، آزادی زندانیان آمریکایی، جلوگیری از حمایت جمهوری اسلامی از حزب‌الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی، جلوگیری از تهدیدهای تهران علیه اسرائیل و هم‌پیمانان منطقه‌ای آمریکا.

اما منتقدان می‌گویند سیاست فعلی کاخ سفید، تنها گزینه‌های «تسلیم یا جنگ» را فراروی ایران قرار داده‌است.

در میان امضاکنندگان این بیانیه می‌توان نام‌هایی را دید مانند: جیمز کلپر، اداره‌کننده پیشین نهاد اطلاعات ملی ایالات متحده، مادلین آلبرایت، وزیر خارجه پیشین، پل اونیل، وزیر خزانه‌داری در دوره جرج بوش یا جان لیمبرت، از کارکنان سفارت آمریکا در تهران که در سال ۱۳۵۸ گروگان گرفته شد.

پاسخ دادن