هفته پر ماجرای بازار‌های مالی

سومین هفته مرداد ۹۹ با قرمز پوش شدن بازار سرمایه شروع شد و بازار ارز و سکه همسو با دیگر بازار‌های مالی کاهش قیمت را تجربه کرد.

تهران – اقتصاد برتر ۲۴ مرداد ۹۹

در سومین هفته مرداد ۹۹ بازار‌های مالی با فراز و نشیب‌های شدید رو به رو بودند بازار بورس در ساعات ابتدایی معاملات با رشد همراه بود، اما این روند پایدار نمی ماند و شاخص کل با رشد منفی مواجه می‌شد البته این روند برای دیگر بازار‌های مالی مانند طلا و ارز صدق می‌کرد. با توجه به اینکه اولین روز هفته (۱۸ مرداد) به علت تعطیلی رسمی، بازار‌های مالی فعالیت چندانی نداشتند، سکه در روز یکشنبه (۱۹ مرداد) با اُفت یک میلیون تومانی به فروش رسید که این میزان کاهش قیمت فعالان این حوزه را متعجب کرد.

بازار ارز نیز از قافله کاهش قیمت جا نماند و در اولین روز معاملات دلار با کاهش ۸۰۰ تومانی و یورو نیز با اُفت ۵۵۰ تومانی رو به رو بود این روند کاهش قیمت در روز‌های بعد ادامه داشت که در آخرین روز هفته کاری دلار وارد کانال قیمتی جدید شد و روند افزایش نرخ را پیش گرفت. برخی کارشناسان معتقدند رسانه و جو روانی که در بازارهای مالی به وجود آمد سبب ایجا نوسان در قیمت‌ها شد البته برخی خبر‌های مربوط به واکسن ضد ویروس کرونا در ایجاد تغییرات شدید قیمتی بی تاثیر نبود.

  • علت نوسانات در بازارهای پایه

دلار و یورو دچار تغییرات قیمتی شدند

در سومین هفته مرداد شاهد اُفت شدید قیمت ارز بودیم به طوری که دلار و یورو در روز یکشنبه (۱۹ مرداد) با قیمت ۲۲ هزار و ۲۰۰ تومان و ۲۶ هزار ۲۰۰ تومان در بازار به فروش رسید. روند کاهش قیمت سکه تا جایی پیش رفت که دلار به کانال ۲۲ هزار تومانی و یورو نیز به بازه قیمتی ۲۵ هزار توامان باز گشت، اما دیری نگذشت که در اواخر هفته روند افزایش قیمت از سر گرفته شد و در نهایت در ساعات پایانی آخرین روز هفته دلار با قیمت ۲۲ هزار و ۵۰ تومان و یورو نیز به نرخ ۲۶ هزار تومان فروخته شد. در این هفته نرخ دلار به طور میانگین حدود ۱۵۰ تومان کاهش یافت و یورو نیز ۲۰۰ تومان در طول هفته ارزان شد.

  • کاهش یک میلیون تومانی سکه

سکه در سومین روز هفته با کاهش یک میلیون تومانی نسبت به آخرین روز هفته گذشته معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۵۵ هزار تومان بود و سکه و طلا نیز همسو با بازار ارز روند روبه کاهشی را از سر گرفت بود به طوری که حتی نرخ سکه برای ساعات کوتاهی وارد کانال ۹ میلیون تومانی شد، اما خیلی زود به کانال ۱۰ میلیون تومانی بازگشت و روند صعودی را پیش گرفت. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی در این هفته به طور میانگین حدود ۸۰ هزار تومان افزایش یافت و به قیمت ۱۰ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان رسید و طلای ۱۸ عیار نیز با کاهش ۲۵ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۷ هزار تومان داد و ستد شد.

  • جهت گیری قیمت سکه

نادر بذر افشان دبیرهیات مدیره اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران گفت: در اوایل هفته اونس جهانی طلا به طور متوسط حدود ۹۰ دلار افزایش یافت که این روند پایدار نبود و از روز سه شنبه (۲۱ مرداد) تا پایان هفته (۲۳ مرداد) حدود ۸۰ دلار کاهش یافت که این میزان کاهش و افزایش چشمگیر اونس جهانی در مدت زمان یک هفته بی سابقه بوده است.

پاسخ دادن