همتی: افزایش تعداد شرکتهای بیمه ایرادی ندارد

رییس کل بیمه مرکزی گفت: نگرانی از بابت افزایش تعداد شرکت‌های بیمه و تاسیس آنها نداریم.به گزارش بانک مردم، دکتر عبدالناصر همتی رییس کل بیمه مرکزی در دومین همایش توسعه توان حرفه ای صنعت بیمه با رویکرد بیمه‌های مسئولیت که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد گفت بیمه مرکزی از افزایش تعداد شرکت‌های بیمه استقبال می‌کنند.

وی تصریح کرد: ۱۱۰ هزار نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم که به همراه تعداد خانواده‌های آنها به نیم ملیون نفر نیز می رسد در صنعت بیمه مشغول به فعالیت هستند, بیمه مرکزی از افزایش این تعداد شرکت ها حمایت خواهد کرد.

همتی ادامه داد: بیمه مسئولیت یکی از رشته های بیمه ای است که می‌توان با برنامه‌ریزی بیشتر ضریب نفوذ صنعت بیمه را افزایش داد.

وی افزود: هم اکنون سهم بیمه های مسئولیت در پرتفوی صنعت بیمه تنها ۵ درصد است که برای افزایش آن باید برنامه ریزی کرد. رئیس کل بیمه مرکزی به مشکلات موجود در این صنعت نیز اشاره و بیان داشت: بیمه مرکزی باید نظارت خود را بر شرکتهای بیمه ای بیشتر کنند و با توجه به سابقه ای که برای شرکت بیمه توسعه اتفاق افتاد این نظارت بیش از پیش احساس می شود.

همتی ادامه داد: مجلس در برنامه ششم توسعه ضریب نفوذ ۷ درصدی را برای بیمه در نظر گرفته است که این غیر ممکن و نشدنی است.

رئیس کل بیمه مرکزی افزود: هم اکنون ضریب نفوذ بیمه در کشور ۲ درصد است که امیدواریم در خوشبینانه‌ترین حالت بتوانیم تا پایان برنامه ششم توسعه این میزان را به ۳ تا ۳ و نیم درصد برسانیم.

همتی نرخ شکنی و ارائه نرخ های غیر واقعی و غیر معقول توسط شرکت‌های بیمه را یکی دیگر از مشکلات صنعت بیمه دانست و افزود: بیمه مرکزی تلاش می‌کنند جلوی این رفتارها را بگیرد.

رییس کل بیمه مرکزی راه افزایش نفوذ بیمه را توجه به بقیه بیمه ها به جز درمان و بیمه شخص ثالث دانست و افزود: هم اکنون ۷۵ درصد خسارت ها در بخش شخص ثالث و درمان پرداخت می شود که ضریب خسارت این دو رشته بالای ۹۰ درصد است و این به ضرر شرکت های بیمه ای است.

وی ادامه داد: بیش از ۲۴ سال است که به طور مستقیم و غیر مستقیم در صنعت بیمه حضور و در هشت ماهی که مجددا افتخار خدمت به صنعت بیمه را به عنوان مدیر کل داشته ام توانگری بیمه ها بهتر شده و با برنامه‌ریزی بیشتر می توانیم ضریب نفوذ بیمه را افزایش دهیم.

همتی به تمرکز زدایی شرکت های بیمه ای در تهران انتقاد کرد و افزود: شرکت های بیمه باید اختیار بیشتری را به استانهای خود بدهند. رئیس کل بیمه مرکزی گریزی به بیمه‌های عمر زد و افزود: ضریب نفوذ بیمه عمر پایین‌تر از متوسط جهانی است و باید برای افزایش آن تلاش بیشتری کرد و بیمه مرکزی از برنامه‌های موجود در این زمینه حمایت می‌کنند.

پاسخ دادن