همتی : افزایش سود بانکی ممنوع

رییس‌کل بانک مرکزی افزایش نرخ سود بانکی را از عوامل ناترازی بانک‌ها دانست و تاکید کرد، بانک مرکزی به دنبال ایجاد تغییر در ترکیب پایه پولی کشور است.

تهران- اقتصاد برتر- ۲۶ فروردین ۹۸

به گزارش #ااقصادبرتر ،اصلاح نظام بانکی از سال گذشته به صورت جدی‌تری آغاز شده و یکی از مهم‌ترین مشکلات آن، اصلاح ناترازی بانک‌ها، جلوگیری از اضافه برداشت آن‌ها از بانک مرکزی و کنترل نقدینگی است.

بگفته همتی نقدینگی سرگردان نیست بلکه بخش عمده نقدینگی مربوط به سودهای بانکی است.

پرداخت سود حدود ۲۰ درصدی بانک‌ها به سپرده‌های بانکی و از سوی دیگر دریافت سود ۱۸ درصدی تسهیلات بانکی یکی از مهم‌ترین دلایلی است که سبب افزایش نقدینگی شده، چراکه افزایش حجم نقدینگی نیز در همین حدود بوده است.

همتی بر تغییر ترکیب نقدینگی تاکید کرد و می گوید، افزایش نقدینگی به جای پرداخت سود تسهیلات باید به افزایش پایه پولی منجر شود تا بتوانیم آن را به بخش‌های مولد کشور تزریق کنیم.

همتی بر تغییر ترکیب تراز نامه بانک مرکزی (پایه پولی) تاکید دارد و معتقد است همزمان با کنترل اضافه برداشت بانک‌ها، خالص ذخایر ارزی بانک مرکزی به دلیل تعدیل نرخ‌ها و فروش ارز توسط صادرکنندگان نیز افزایش خواهد یافت.

همتی معتقد است ، این شیوه می‌تواند منابع ریالی لازم جهت کارکرد بهتر اقتصاد و رونق تولید از ناحیه رشد پایه پولی را فراهم آورد.

بگفته همتی افزایش نرخ سود بانکی ، کارکردی جز افزایش هزینه‌های تولید و فشار بیشتر بر ترازنامه بانک‌ها نخواهد داشت. لذا رئیس کل بانک مرکزی بشدت با افزایش سود بانکی مخالفت می کند .

پاسخ دادن