همتی : امیدوارم نرخ ارز متعادل شود

دلار بانک مرکزی
اقتصادبرتر

رئیس کل بانک مرکزی گفت : امیدواریم با بازگشت ارزهای‌های بلوکه شده و ارز حاصل از صادرات بتوانیم قدرت مداخله بانک مرکزی در تامین ارز را افزایش یابد و نرخ متعادل ارز را در جامعه داشته باشیم.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۳ مهر ۹۹

رئیس کل بانک مرکزی گفت: ۸ میلیارد دلار از مجموع ۲۷ میلیارد دلار ارز معوق شده حاصل از صادرات، به چرخه اقتصاد بازگشت. همتی در حاشیه آیین تقدیر از صادرکنندگان عرصه بازگشت ارز به کشور در جمع خبرنگاران گفت : با همکاری سایر دستگاه‌های نظارتی از مجموع ۲۷ میلیارد دلار تعهد ارزی صادرکنندگان که معوق شده بود ۸ میلیارد دلار به چرخه اقتصاد کشور بازگشت و این تعهد به ۱۹ میلیارد دلار کاهش یافته است که امیدواریم این رقم بزودی باز هم کاهش یابد. وی افزود: هفته گذشته به درخواست معاون اول قوه قضائیه، فهرست شرکت‌ها و افرادی که ارز حاصل از صادرات را بازنگردانده اند به این قوه ارسال شد و امیدواریم پیگیری‌های قوه قضائیه به حصول نتیجه منجر شود. رئیس کل بانک مرکزی درخصوص پول‌های بلوکه شده ایران در بانک‌های کشور‌های خارجی گفت: ده‌ها میلیارد دلار منابع ارزی ما در بانک‌های کشور‌های خارجی مسدود شده است و بانک‌ها از ترس جریمه‌های دولت آمریکا برای رها کردن این پول‌ها سختگیری می‌کنند، اما خوشبختانه بخشی از آنها آزاد شده است و به تدریج به چرخه اقتصاد کشور بازخواهد گشت همتی گفت : شرایط بخاطر تحریم متغیر و سنگین است و گاهی هر هفته شرایط تغییر می‌کند و برنامه و تحریم‌های جدیدی وضع می‌شود و در مقابل برنامه ریزی ما، دشمن هم برنامه ریزی خودش را دارد و متاسفانه کشور‌های دیگر هم از این تحریم‌ها تبعیت می‌کنند.

وی افزود: قضاوت گفته‌های مسئولان بانک مرکزی باید در شرایط عادی انجام شود، اما شرایط عادی نیست و هر هفته محدودیت‌های خاصی وضع می‌شود. رئیس کل بانک مرکزی افزود: نرخ‌های موجود تعادلی نیست و ناشی از اوج فشار واضعان تحریم هاست و اگر ده‌ها میلیارد دلار ما آزاد شود، این نرخ‌ها باقی نمی‌ماند. آقای همتی همچنین درباره اینکه برخی صادرکنندگان می‌گویند از آنها ارز‌های دیگر پذیرفته نمی‌شود گفت: ما هر ارزی را می‌پذیریم و فرقی نمی‌کند که دینار و درهم باشد یا روپیه و یوآن، زیرا با این ارز‌ها نیز می‌شود معامله کرد، اما به صادرکنندگانی که می‌گویند صادرات ما ریالی باشد می‌گوییم این امر را نمی‌پذیریم، زیرا ریال، واحد پولی ماست و پول ملی کشور‌های دیگر نیست، ولی هر ارزی را که به بانک مرکزی بدهند، می‌پذیریم و مشکلی برای پذیرش این ارز‌ها وجود ندارد. رئیس کل بانک مرکزی از افزایش تسهیلات برای صادرکنندگان خوش حساب خبر داد. رئیس کل بانک مرکزی گفت: با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و در صورت تصویب هیأت دولت، پیش پرداخت ارزش افزوده برای صادرکنندگان خوش حساب حذف خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت : ممکن است از بالا بودن نرخ ارز عده‌ای نفع ببرند، اما جامعه متضرر می‌شود و هر ارزی که در سامانه نیما عرضه شود برای تولید یا واردات کالا‌های اساسی مصرف می‌شود. وی گفت: زمان بازگشت ارز برای صنایع مختلف ۴ ماه تعیین شده، اما اگر صنعتی نتواند ارز را در این مدت بازگرداند بانک مرکزی آماده همکاری با صنایع است و هیچ تصمیمی برای ایجاد مشکل برای صنایع مختلف نداریم.

همتی صادرکنندگان خوش حساب را که در دو سال گذشته بیش از ۲۳ میلیارد یورو به چرخه اقتصاد کشور بازگردانده اند ۱۰۸ شرکت اعلام کرد و گفت: ۴۹ شرکتی که در مراسم امروز حضور دارند ۲۱ میلیارد دلار صادرات انجام داده اند و با قدرت پای نظام و کشور خودشان ایستاده اند و باید برای این سربازان کشور تسهیلات و مسیر سبز طراحی شود و اینکه از این شرکت‌ها و افراد خوش حساب تعهد برای بازگشت ارز گرفته شود بی معناست.

پاسخ دادن