همتی : حال بورس تا پایان سال بهتر می شود!

رئیس کل بانک مرکزی در اولین جلسه با بورسی ها،برخی ناگفته های جدید را مطرح و با اعلام علت شروع ریزش شاخص، غائله تسعیر ارز بانکها، تقصیر دولت و…گفت: به همه بگویید حال بورس تا پایان سال بهتر می شود!

تهران- اقتصادبرتر- ۰۲ خرداد ۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر ، عبدالناصر همتی در آخرین روزها و هفته های ریاست حدود ۳٫۵ ساله در بانک مرکزی و در حالی آماده حضور در انتخابات ریاست جمهوری شده که برای نخستین بار به خواسته بخشی از فعالان بازار جواب داد ( آن هم بعد از اعلام نامزدی ) و میزبان گروه ۳۰ نفره از کارگزاران ، مدیران و کارشناسان و رسانه های بازارسرمایه شد تا ضمن اعلام نکاتی به گفته خود تازه و دفاع از عملکرد و اقدامات و انداختن تقصیرات به گردن دولت و … ، فرار رو به جلو کرده و با اعلام برخی وعده ها ، شنونده انتقادات از عملکردی باشد که موجب بخشی از تخریب ۱۰ ماهه بورس شده است .

وی  در نهایت حاضر نشد با نگاهی مسئولانه ، برخی از اشتباهات را بپذیرد و همچنان بر طبل رفتار مظلومانه کوبید .

گرفتاری ناشی از رشد ۲۰ واحدی پایه پولی در یک ماه

وی گفت: داستان از اواخر سال ۹۸ و بعد از طرح لزوم اصلاح ساختار بودجه برای جبران کسری ۶۰ هزار میلیارد تومانی بودجه توسط سران قوا و با وجود مخالفت های شدید من شروع و مقرر شد تا ۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه برداشت و هزینه شود .

این موضوع باعث شد تا پایه پولی در عرض یک ماه ۲۰ واحد رشد کند . آن هم در شرایطی که از اول سال ۹۸ تا بهمن، پایه پولی ۱۰ واحد افزایش یافته بود و منجر به رشد ۴۲ هزار میلیارد تومانی نقدینگی در خرداد و تیر شد .

از سوی دیگر بعد از شیوع کرونا ، ستاد ملی مبارزه با کرونا در اردیبهشت سال قبل اقدام به تصویب جبران خسارت ۷۵ هزار میلیارد تومانی معیشت خانوارها و وام یک میلیون تومانی آن هم با نرخ سود ۱۲ درصدی و نه ۱۸ درصدی و حتی سود ۴ درصدی وام قرض الحسنه کرد. به این ترتیب بانک مرکزی ۲۰ هزار میلیارد تومان سپرده قانونی بانک ها نزد بانک مرکزی را آزاد کرد که به آن ۶۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه اضافه شد و به ۸۰ هزار میلیارد تومان رسید.

دولت مقصر بود

بنابراین ادعای نقش بانک مرکزی در کاهش نرخ بهره بین بانکی و شکل گیری بحران اوایل سال گذشته درست نیست . چرا که همه تصمیمات مربوط به دولت بود نه بانک مرکزی . عملیات بازار باز هم با وجود بحران پولی در آن مقطع شروع نشده بود و بانک ها هم اوراق خزانه نداشتند. حتی دولت ، آخر فروردین سال گذشته پولی برای پرداخت ۴۰ هزار میلیارد تومان حقوق را نداشت و از تنخواه بانک مرکزی استفاده شد.

غائله تسعیر ارز بانک ملت و مخالفت با دژپسند و پارسا

در مورد تسعیر ارز بانک ها هم نمی توان با وزیر اقتصاد و رئیس سازمان امور مالیاتی ، حرف زد ولی در این باره با وزیر اعلام مخالفت کرده ام و گفته ام که این چه است که انجام شده اما سازمان امور مالیاتی برای بانک ها از جمله بانک ملت که یکی از بهترین و شفاف ترین بانک ها است ، زیاده خواهی می کند و خواهان تسعیر ارز غیر واقعی و دریافت مالیات ناحق است . بنابراین بانک مرکزی تقصیری ندارد و سهامداران هم نباید زیر بار این موضوع بروند.

با این همه ، قضیه بانک ملت از طریق گفت وگوی مجدد با وزیر اقتصاد پیگیری می شود اما نمی توانم کاری کنم. چون اصل موضوع ، سازمان امور مالیاتی است. این در حالی است که بانک ها حدود ۱۰ میلیارد دلار، بابت تفاوت نرخ ارز از صندوق توسعه ملی طلب غیر قابل وصول دارند .

ایران را از فروپاشی اقتصادی نجات دادم !

در این سه سال که در شرایط سختی بانک مرکزی را تحویل گرفتم ، زجر کشیدم تا کشور به سمت فرو پاشی نرود . بله می شود گفت که یکی از ضعیف ترین روسای بانک مرکزی بودم اما سال گذشته در برابر زمانی که کشور با درآمد ۱۰۰ میلیارد دلاری اداره می شد و تورم ۳۰ درصد بود با ۳ میلیارد دلار اداره شد . معلوم است که تورم بیشتر می شود ولی مانع از شکل گیری ابرتورم و ۳۵۰۰ درصدی ونزوئلا شدم . هر چند ایران با وجود تولید ملی و دیگر داشته ها ، هیچ گاه به چنین تورمی نمی رسد.

1 پیام

  1. بسمه تعالی – انشاءالله حق ، به حقدار خواهد رسید. با برگزیدن کاندیدای شایسته و برحق در این انتخابات ؛ جناب آقای آیت اله سید ابراهیم رئیسی ؛ علاوه بر شکوفایی در همه جنبه های حساس و پرارزش در سرتاسر مملکت ؛ کارگران و سهامداران خرد کارخانجات و صنایع بورسی ؛ من جمله کارگران شریف و سهامداران خرد شرکت بورسی تولید تجهیزات سنگین هپکو به فضل الهی و با حمایت جناب آقای رئیسی از یک مدت طولانی بلاتکلیفی و رکود و عدم تولید و ضرر و زیان سنگین به جهت عدم انجام قوانین و انحراف پاره ای از مسئولین و ترک فعل بعضی مدیران ذیربط دولتی و بانک مرکزی و بانک ملی ایران ومسئولین سازمان بورس ؛ انشاءالله بالاخره با ورود جناب آقای رئیسی به امور مدیریتی و اقتصادی و صنعتی این شرکت هپکو بزودی نجات خواهد یافت. همگی سهامداران خرد و کارگران و کارمندان تولید تجهیزات سنگین هپکو از حامیان جناب آقای آیت اله سید ابراهیم رئیسی می باشند و او را ناجی جهش تولید صنایع کشور و علی الخصوص در این کارخانه صنعتی مورد نیاز مملکت می دانند. سلام و درود بر پویندگان راه حق. بخصوص جناب آقای رئیسی. خدانگهدار تان.

پاسخ دادن