همتی: قیمت دلار خیلی پایین تر از ۲۴ هزار تومان است

ادغام بانک‌های نظامی تا پایان آذر قطعی می‌شود
اقتصادبرتر

رئیس کل بانک مرکزی با غیرواقعی خواندن قیمت ۲۴ هزار تومان برای دلار آمریکا، گفت: قیمت واقعی دلار خیلی پایین تر از ۲۴ هزار تومان است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۷ مرداد ۹۹

عبدالناصر همتیدر شبکه دو سیما همزمان با سالگرد تأسیس بانک مرکزی، گفت : از آبان سال ۹۷ دو سه اتفاق بازار ارز را برهم زد. رئیس کل بانک مرکزی، حوادث آبان و شیوع بیماری کرونا را در این ارتباط مؤثر دانست و تصریح کرد: این دو اتفاق، کار دست سیستم تجاری کشور داد و نتوانستیم درآمد ارزی داشته باشیم. در ادامه به دلیل کرونا مرزها بسته شد و تجار با مشکلات اساسی روبرو شدند. همتی گفت : در مدتی که شاهد نوسان بازار ارز هستیم، اقدامات زیادی انجام شده که در روزهای آینده نتایج آن را مشاهده می‌کنیم. به مردم می‌گویم که نرخ ارز این چیزی که می‌بینید نیست و ارز ۲۴ هزار تومان واقعی نیست. وی گفت: برخی‌ برای دریافت ارز خارج از نوبت، دریافت وام سهل الوصول با ما بسیار کلنجار رفتند؛ در حالی که تمام تلاش ما برای کاهش نرخ ارز است؛ اما این مهم تنها به دست بانک مرکزی عملیاتی نمی‌شود. رئیس کل بانک مرکزی به کمک رسانی قوه قضائیه و نهادهای نظارتی برای کاهش نرخ ارز اشاره کرد و گفت: افرادی با نرخ‌های خارج از ایران، قصد برهم زدن بازار ارز را دارند و دستگاه‌های نظارتی قول داده اند که با اخلالگران بازار ارز برخورد جدی کنند و در این ارتباط نیز اقداماتی جدی انجام شده است. همتی تصریح کرد: ارزی که دولت، فروخته و به بانک مرکزی تحویل می‌دهد با نرخ ۴۲۰۰ تومان است. اینکه می‌گویند دولت نرخ را گران می‌کند تا درآمد کسب کند، اصلاً ممکن نیست و واقعیت ندارد. وی گفت : ۲۵۰ نفر صادر کننده متخلف داشتیم که به قوه قضائیه معرفی شدند؛ این افراد، تولید کننده نبودند و حتی یک دلار هم بازنگردانده بودند و بارها به مدیران بانکی تأکید کرده ام که برای وام‌های خُرد سختگیری نکنند.

** حذف ۴ صفر از پول ملی

رئیس کل بانک مرکزی گفت : بحث حذف چهار صفر از پول ملی در مجلس نهایی شده و چاپ اسکناس را با ۴ صفر کمرنگ تر ادامه می‌دهیم. همتی با تأکید بر عملگرایی در بخش اقتصادی گفت : به نوسانات ارزی کوتاه مدت توجه نکنید؛ برنامه‌های بلند مدت ثبات ایجاد می‌کند.

1 پیام

  1. عرض سلام
    جناب آقای همتی، به صحبت های شما نمیتوان استناد کرد. بارها عزیزانی چون شما از لحظه ای که دلار ۱۱ هزار بوده است، این صحبت ها را کرده اید. موضوع دیگر این است که چرا شما فکر نمیکنید که همه دلال دلار نیستند و خیلی ها فعالیتشان ارتباط مستقیم با دلار دارد. مردم عزیز، آخه کجای دنیا این طور است که بازار رسمی یک کشور، درست مانند ارزهای غیررسمی ، مدام بالا و پایین بیاید و آن هم چندین درصد در یک شب.
    همین نشان از بی تفکری و … دارد. بازاری ک یک شبه بالا میرود و یک شبه فرو میریزد، آیا نشان از مدیریت صحیح دارد. متاسفم. خواهش میکنم این قدر با بازی های … عکس العمل نشان ندهید. چه تولیدات و جه خدماتی با این بی کفایتی نابود شده اند

پاسخ دادن