همتی : کره جنوبی تعهداتش را عمل نکند ،اقدام قانونی می کنیم

ادغام بانک‌های نظامی تا پایان آذر قطعی می‌شود
اقتصادبرتر

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد ، منابع مالی ایران به طور غیرقانونی در بانک‌های کره‌ای مسدود شده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۱ خرداد ۹۹

بگزارش بلومبرگ ، همتی می‌گوید، اگر کره‌ای‌ها به تعهداتشان پایبند نباشند، ایران دست به اقدامات قانونی خواهد زد. بنوشته دویچه وله آلمان ، ایران بر فشار خود روی کره جنوبی برای آزادسازی میلیاردها دلار درآمد حاصله از صادرات نفتی می‌افزاید؛ با این استدلال که کره جنوبی در برابر فشار آمریکا تسلیم شده و به صورت غیرقانونی از انتقال این درآمدها به ایران جلوگیری می‌کند. بلومبرگ در گزارشی که در این باره منتشر کرده، با عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران گفت‌وگویی انجام داده است. همتی در این گفت‌وگو می‌گوید، اقدام بانک‌های کره جنوبی مانع استفاده ایران از درآمدهایش برای خرید مواد غذایی و دارویی شده است که مشمول تحریم‌های آمریکا نمی‌شوند.

همتی می گوید ، « دیدن این موضوع منزجرکننده است که بانک‌های کره‌ای به راحتی تعهدات خود را زیر پا می‌گذارند و به توافقات مالی بین‌المللی عمل نمی‌کنند و تصمیم گرفته‌اند وارد بازی سیاست شوند و به طور غیرقانونی و یکجانبه از آمریکا پیروی کنند.

  • کره جنوبی ۷ میلیارد دلار بدهکار است

پس از اجرایی شدن برجام در دی‌ماه ۱۳۹۴ و لغو کامل تحریم‌ها، شرایط دسترسی به ذخائر ارزی برای ایران تسهیل شد و بخش قابل توجهی از این منابع به حساب بانک مرکزی واریز شد. گزارش بانک مرکزی در سال ۱۳۹۵ نشان می‌دهد، یک سال پس از لغو تحریم‌ها، حدود ۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار از وجوه مسدود شده حاصله از مطالبات نفتی از کشورهای امارات، انگلستان، هند، چین، ایتالیا و نروژ آزاد و توسط ایران دریافت شده است. ایران اوایل خرداد اعلام کرد پس از دو سال مذاکره، محموله‌ای از صادرات بشردوستانه (کالاهای پزشکی/دارو) به ارزش ۵۰۰ هزار دلار از کره جنوبی دریافت کرده است. در همان زمان، وزارت امور خارجه ایران در واکنش به تصمیم کره جنوبی برای ارسال محموله پزشکی به جای بخشی از بدهی واردات نفت از این کشور اعلام کرد، میزان بدهی کره جنوبی به ایران، هفت میلیارد دلار است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفت : حدود دو سال با کره جنوبی مذاکره داشتیم،‌ ولی کره‌ای‌ها در این زمینه به آمریکایی‌ها گوش می‌دهند و برای پرداخت بدهی‌شان منتظر پاسخ مثبت آمریکا بودند.»

  • ساز و کار شبیه اینستکس با کره جنوبی

همتی به بلومبرگ گفته است، دو کشور ایران و کره جنوبی در حال کار بر روی یک ساز وکار تجاری ویژه شبیه آنچه که با اتحادیه اروپا منعقد شده است، هستند؛ سازوکاری که به ایران اجازه می‌دهد معاملات انسان‌دوستانه‌ را با استفاده از پول‌های مسدود شده در بانک‌های کره جنوبی انجام دهد.

از طریق این سازوکار ایران می‌تواند با فروش کالا یا نفت به کشورهای اروپایی، درآمدش را در اینستکس نگهداری کند و با بهره‌گیری از آن، نیاز وارداتی خود را از داخل خاک اروپا تامین کند. در این سازوکار ایران به‌طور مستقیم به درآمدهایش دسترسی ندارد. اما تجربه نشان داد که این سازوکار در عمل کارکرد چندانی نداشته است. تأثیر این ساز و کار اروپایی به دلیل بیم شرکت‌های اروپایی از گستره مجازات‌های آمریکا، محدود است.

پاسخ دادن