همه چیز درباره تبدیل سرویس ADSL به VDSL

همه چیز درباره تبدیل سرویس ADSL به VDSL

وزیر ارتباطات یک روز پیش از شروع نمایشگاه الکامپ در توییتی از امکان تبدیل سرویس ADSL خانگی به سرویس VDSL پر سرعت خبر داد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۷ تیر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر محمد جواد آذری جهرمی در توییت خود می‌گوید سرعت سرویس‌های VDSL چهار برابر ADSL است و این را یک خبر خوب برای کاربران خانگی برمی‌شمرد.

در نشست خبری نمایشگاه الکامپ هم وزیر ارتباطات توضیحات بیشتری درباره این موضوع و تعرفه‌های سرویس‌های VDSL ارایه داد:

«تعرفه‌ VDLS براساس مصوبه‌ی ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات برنامه‌ریزی می‌شود. قیمت سرویس‌ها در این مصوبه براساس سرعت‌ها تنظیم شده است. همان‌گونه که قیمت سرویس‌های خانگی امروز در دسترس کاربران قرار دارد، قیمت سرویس‌های سریع‌تر و حرفه‌ای‌تر هم طبق مصوبه‌ی مذکور قابل دسترس خواهد بود و تغییری نخواهد داشت.»

خبرنگاران در این نشست به وزیر ارتباطات گفتند تعرفه‌های قبلی مخابرات برای اینترنت VDSL و فیبرنوری بسیار گران بوده و همین موضوع باعث عدم استقبال این سرویس‌ها است.

اما دقیقا ماجرای تبدیل اینترنت ADSL به VDSL چیست و آیا هر کاربری می‌تواند از این سرویس‌ها استفاده کند؟ قیمت این سرویس‌ها چقدر است و از چه زمانی می‌توان برای تبدیل ADSL به VDSL اقدام کرد؟

ماجرای تبدیل ADSL به VDSL چیست؟
کل ماجرا از این قرار است که شرکت مخابرات ایران می‌خواهد حدود ۲ میلیون کاربر و مشترک اینترنت ADSL خود را به طور رایگان و بدون دریافت هزینه‌ای به اینترنت VDSL و FTTH سوییچ دهد.

سیدمجید صدری، مدیرعامل مخابرات در این رابطه می‌گوید:

«در آستانه آغاز بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی الکامپ بخش قابل توجهی از مشترکان فعالمان را به حدود ۲ میلیون نفر بدون این که هزینه‌ای دریافت کنیم سرویس خدمات را از «ای دی اس ال» به «وی دی اس ال» و «اف تی تی اچ» تغییر می‌دهیم».

مدیرعامل مخابرات تاکید دارد که این تبدیل ADSL به VDSL برای مشترکان هزینه‌ای در پی ندارد:

«ما برای این کار هزینه‌ای از مشترک دریافت نمی‌کنیم؛ به این معنا که کابل کشی رایگان است و مودم «ای دی اس ال» را تحویل می‌گیریم و مودم «وی دی اس ال» تحویل می‌دهیم.»

از چه زمانی آغاز می‌شود؟
قرار است شرکت مخابرات ارایه سرویس «سُرینو» را از ۱۰ روز آینده آغاز کند ولی تا پایان سال طول می‌کشد. بنابراین؛ مشترکان مخابرات نباید از همین امروز منتظر دریافت سرویس اینترنت VDSL باشند. شروع کار از استان تهران است ولی به تدریج در استان‌های دیگر هم انجام می‌شود. سورینو به معنای «سرعت نو و جدید» است.

سرعت اینترنت VDSL سورینو چقدر است؟
سرعت سرویس اینترنت vdsl سورینو هم ۴۰ مگابیت بر ثانیه است. این حداقل سرعتی است که کاربران خواهند داشت ولی قطعا می‌توانند براساس تعرفه‌های مشخص شرکت مخابرات برای سرعت‌های بیشتر درخواست بدهند.

در این رابطه بخوانید: مودم VDSL یا ADSL؟ کدام بهتر است؟

نیاز به خرید مودم VDSL است؟
خوب، پس مشخص شد چه کاربرانی می‌توانند از سرویس اینترنت سورینو استفاده کنند؛ حداقل چه سرعتی خواهند داشت و تا چه زمانی این تبدیل سرویس اینترنت انجام می‌شود.

این مشترکان مخابرات نیازی به خرید مودم vdsl یا اعمال تنظیماتی ندارند و خود مخابرات به طور خودکار این تبدیل سرویس را انجام می‌دهد.

اگر خودتان مودم VDSL خریداری کردید؛ دیگر نیازی به تعویض مودم ندارید و فقط باید از شرکت مخابرات بخواهید که تنظیمات لازم را برای شما انجام دهد.

هزینه اینترنت VDSL سورینو چقدر ست؟
همان‌طور که مدیرعامل شرکت مخابرات اعلام کرده است؛ تبدیل سرویس ADSL به VDSL برای کاربران هزینه‌ای ندارد. تمام سیم‌کشی و تنظیمات لازم هم توسط خود مخابرات انجام می‌شود. کاربران فقط باید هزینه حجم مصرفی اینترنت را بپردازند.

در اینجا می‌توانید تعرفه‌های سرویس اینترنت VDSL مخابرات را مشاهده کنید ولی احتمالا سرویس‌های اینترنت سورینو تعرفه‌های متفاوتی خواهند داشت و ارزان‌تر هستند.

پاسخ دادن