همکاری آلمانی ها در ارتقای کیفیت و توان تولید خودروسازان

اقتصاد برتر

در دیدار رئیس اتحادیه فدرال توسعه اقتصادی و بازرگانی خارجی آلمان (BWA) با معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت، بر استفاده از ظرفیت‌های فناوری و رویکردهای نوین طراحی محصول شرکت‌های آلمانی برای ارتقای کیفیت و توان تولید خودروسازان داخلی کشورمان تأکید شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۷ مرداد ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت در این نشست با اشاره به توانمندی‌ شرکت‌های خودروساز و صنایع حمل و نقل آلمان اظهار داشت: استفاده از ظرفیت‌های علمی و فناوری شرکت‌های آلمانی و پیشرفت‌های این کشور در حوزه تحقیق و توسعه و طراحی بهینه محصول، زمینه ارتقای مراودات تجاری دو کشور را در صنایع حمل و نقل فراهم می‌کند. منوچهر منطقی با تاکید بر این‌که آلمان در زمینه نوسازی و به‌سازی خطوط تولید کشورمان در صنایع خودروسازی، ریلی، هوایی و دریایی می‌تواند مشارکت کند، افزود: از ورود ماشین‌آلات و تجهیزات مدرن و به‌روز جهان برای ارتقای توان تولیدی کشورمان در راستای افزایش کیفیت در حوزه خودرو، قطعه‌سازی و صنایع حمل و نقل استقبال می‌کنیم. شرکت‌های ایرانی و آلمانی می‌توانند با همکاری‌های گسترده درازمدت، از ظرفیت‌ها، تجربیات و توانمندی‌های دو کشور در بهینه سازی فرآیندها و ارتقای کیفیت تولیدات صنایع حمل و نقل بهره مند شوند.

  • آمادگی کامل شرکت‌های آلمانی برای گسترش و تعمیق مراودات اقتصادی با ایران

برپایه این گزارش، مایکل شومان رئیس اتحادیه فدرال توسعه اقتصادی و بازرگانی خارجی آلمان (BWA) نیز در این دیدار آمادگی کامل شرکت‌های آلمانی را برای گسترش و تعمیق مراودات اقتصادی با ایران، به‌ویژه در حوزه صنایع حمل و نقل اعلام کرد. در حال حاضر یک‌هزار و ۳۰۰ نفر از شرکت‌ها و مؤسسات تحقیقاتی مختلف در آلمان عضو این اتحادیه هستند، هدف ما یافتن بازارهای نوظهور در دنیاست و در این راستا به شرکت‌های آلمانی کمک می‌کنیم تا شرکای اقتصادی خود را بیابند.

رئیس اتحادیه فدرال توسعه اقتصادی و بازرگانی خارجی آلمان افزود: یکی از نکات مهم در فعالیت این اتحادیه، شناخت کامل از طرف‌های تجاری است. ما معتقدیم این شناخت با ملاقات حضوری و مذاکره درباره توانایی‌ها و ظرفیت‌های یکدیگر به‌دست می‌آید و به همین دلیل است که در ایران هستیم. با توجه به روابط گسترده تاریخی میان ایران و آلمان، اضافه کرد: متأسفانه تصویر فعلی از ایران در میان آلمانی‌ها بیشتر از آن‌که ناشی از تجربه مستقیم آن‌ها باشد، برگرفته از تصویرسازی‌های رسانه‌ای و سیاسی است و یکی از اهداف ما از این سفر این است که این تصویر منفی ناشی از عدم آگاهی از ایران را تغییر دهیم. با توجه به اتفاقات منطقه و ظرفیت‌های ژئوپلیتیکی، منابع انسانی و انرژی ایران، امکانات جدیدی برای همکاری وجود دارد؛ اما متأسفانه ۹۵ درصد شرکت‌های آلمانی اصلاً از ظرفیت‌های ایران اطلاعی ندارند.

وی با بیان این‌که دهم و یازدهم اکتبر (۱۸ و ۱۹ مهرماه)، رویداد کاسپین ـ یوروپ را در حوزه انرژی و معدن در آلمان برگزار می‌کنیم و کشورهای حوزه خلیج فارس را هدف قرار داده‌ایم و می‌خواهیم پذیرای شرکت‌های ایرانی در این رویداد باشیم، اظهار داشت: همچنین پنجم اکتبر (۱۳ مهرماه) نیز همایشی درباره صنعت خودرو برگزار می‌شود که از شما دعوت می‌کنیم تا در این رویداد نیز حاضر شوید.

  • ظرفیت بالای دو کشور برای برطرف کردن نیازهای متقابل

در بخش دیگر این نشست، سفیر ایران در آلمان با اشاره به نگاه و رویکرد مثبت دو کشور نسبت به یکدیگر و تلاش در جهت ارتقای روابط دوجانبه در حوزه‌های مختلف، بر ظرفیت بالای دو کشور برای برطرف ساختن نیازهای متقابل تأکید کرد. محمود فرازنده اظهار داشت: دسترسی به بازار بزرگ ایران در زمینه‌های مختلف، از جمله ارتباطات و انرژی و استفاده از جمعیت جوان و تحصیل کرده ایران و بازار ۴۰۰ میلیون نفری ایران و کشورهای همسایه، فرصتی بی‌نظیر برای شرکت‌های آلمانی برای سرمایه گذاری فراهم آورده است. وی با اشاره به روند رو به افزایش حجم مبادلات تجاری ایران و آلمان، پس از دوران ترامپ و همه گیری کرونا؛ رفت و آمدهای تجاری و علاقه شرکت‌های مختلف آلمانی، اعم از بزرگ، کوچک و متوسط برای سرمایه گذاری در ایران که بعضاً ریشه تاریخی دارد را رو به گسترش ارزیابی کرد.

توماس مایر فعال اقتصادی حوزه صنایع حمل و نقل عضو اتحادیه فدرال توسعه اقتصادی و بازرگانی خارجی آلمان و عبداله توکلی لاهیجانی مدیرکل دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این نشست به تشریح ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و پیشنهادات خود درخصوص انتقال دانش و فناوری به کشورمان پرداختند.

توکلی لاهیجانی نیز خواستار ارتقای زمینه های همکاری دو کشور در حوزه‌های مهندسی و زیرساخت‌های آزمون و ارتقای کیفیت در محصول و فرایند شد. این نشست در راستای تداوم برنامه‌های توسعه دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم و با هدف ارتقاء همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و آلمان، به‌ویژه در حوزه صنایع حمل و نقل برگزار شد.

ترویج و توسعه اقتصادی ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، تعمیق تجارت خارجی، گسترش همکاری‌های بین مشاغل در هر اندازه و اشکال قانونی و نهادهای دولتی و مقامات منطقه‌ای، ترویج اقدامات برای اشتغالزایی، ارتقاء همکاری بین مدارس، کالج‌ها، دانشگاه‌ها و صنعت، ترویج محیط زیست و غیره از جمله اهداف اتحادیه‌ فدرال توسعه اقتصادی و بازرگانی خارجی آلمان (BWA) است.

این اتحادیه خدماتی از جمله مشاوره درخصوص بین‌المللی سازی مشاغل و توسعه تجارت خارجی، سازماندهی سفرهای نمایندگان و بازدید از نمایشگاه‌های تجاری، تحقیق و پژوهش در حوزه تجارت خارجی، برگزاری سمینارها و رویدادهای آموزشی، شبکه سازی با استفاده از کارشناسان تجارت خارجی، تبادل تجربه در کمیسیون تجارت خارجی، مشاوره‌های نمایشگاهی، تأمین مالی کسب و کارها و مدیریت سرمایه را ارائه می‌دهد.

پاسخ دادن