همکاری‌ ایران و آفریقای جنوبی در زمینه‌های فناوری

 رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران و همتای خود از آفریقای جنوبی در دیداری دوجانبه خواستار توسعه روابط دو طرف در حوزه‌های کاری مشترک شدند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۵ خرداد ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمد خوانساری معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که برای شرکت در نشست اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی به ژنو کرده بود، در دیدار با همتای خود از آفریقای جنوبی با تشریح تجربیات کشورمان در حوزه توسعه دولت الکترونیکی و گسترش خدمات الکترونیکی، از آمادگی ایران برای همکاری‌های مشترک در این حوزه‌ها خبر داد.

فیلمون ماپولان، معاون وزیر ارتباطات و فناوری‌های دیجیتال آفریقای جنوبی ضمن ابراز خرسندی از این دیدار اعلام کرد: با توجه به اینکه هر دو کشور از لحاظ شاخص‌های بین المللی این بخش به هم نزدیک هستند، کشورش از توسعه همکاری‌ها و تبادل تجربیات در حوزه‌های کاری مشترک استقبال می‌کند. همکاری نزدیک و حمایت متقابل از حقوق طرفین در مجامع بین‌المللی حوزه حکمرانی اینترنت از قبیل ICANN, ITU، WSIS و OEWG و استفاده متقابل طرفین از تجربیات یکدیگر در زمینه پیاده‌سازی دولت الکترونیکی از جمله محورهای مورد توافق طرفین اعلام شده است.

لازم به ذکر است با توجه به عضویت آفریقای جنوبی در گروه G۲۰ و گروه بریکس(BRICS) و همچنین نزدیکی جایگاه‌های دو کشور در شاخص‌های بین المللی حوزه ICT، دارای ظرفیت بالایی برای تعامل با یکدیگر هستند. عیسی زارع‌پور همراه با رئیس سازمان فناوری اطلاعات و رئیس مرکز بین‌الملل وزارت ارتباطات سه‌شنبه -۱۰خرداد- برای حضور در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی (WSIS) به «ژنو»، مقر اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) سفر کرد.

این اجلاس با شعار «فناوری اطلاعات برای رفاه، شمولیت و تاب‌آوری»، از ۲۴ اسفندماه (۱۵ مارس) تا ۱۳ خردادماه (۳ ژوئن) به‌صورت مجازی و از ۹ خردادماه (۳۰ می) لغایت ۱۳ خردادماه (۳ ژوئن) به‌صورت حضوری و باهدف ساماندهی دسترسی همگانی به شبکه‌های اطلاعاتی و ایجاد قوانین پایه‌ برای یکپارچه‌سازی اهداف جامعه اطلاعاتی و تکمیل پروتکل‌های بین‌المللی، برگزار شد.

وزیر ارتباطات کشورمان در این سفر در پنل روز ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ سخنرانی و همچنین در میزگرد وزرای شرکت‌کننده در این اجلاس شرکت کرد. زارع پور در حاشیه این اجلاس ضمن دیدار با هالین ژائو، دبیر کل ITU، در راستای توسعه روابط حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و تبادل دانش و تجربیات متقابل، با وزرا و معاونین وزیر از کشورهای ژاپن، لیتوانی، هند، قزاقستان، بنگلادش، رومانی و نیجریه دیدار و گفت و گو کرد.

پاسخ دادن