همکاری چین و اروپا برای بررسی طوفان‌های خورشیدی

چین و اروپا در زمینه نظارت بر تاثیرات ناشی از طوفان‌های خورشیدی همکاری می کنند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۹ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از سی جی تی ان تلویزیون انگلیسی زبان چین، یکی از حوزه های همکاری جهانی میان چین و آژانس فضایی اروپا طبق اظهارات مک کاگرین، کار روی پروژه «اسمایل» با ماموریت شناخت هر چه بیشتر طوفان های خورشیدی است؛ طوفان های خورشیدی بر خلاف باد و ابری که انسان در زمین به آنها عادت کرده است، روی حباب مغناطیسی سیاره تاثیر می گذارند و حتی این قابلیت را دارند که در جریان های برقی اختلال ایجاد کنند.

مشاور ارشد علوم و تحقیقات آژانس فضایی اروپا می گوید: وقتی طوفان های بزرگ خورشیدی اتفاق می افتند و مواد از خورشید خارج می شوند، احتمال وقوع یک انفجار وجود دارد که ما می توانیم آن را “خروج جرم از تاج خورشید” بنامیم اگر چنین پدیده ای به سمت زمین صورت گیرد و ذرات یک باره به زمین برخورد کنند، می توانند سیستم های برقی ما را از بین ببرند.

آخرین بار این اتفاق در  دهه ۱۸۵۰ میلادی افتاد. در آن زمان فقط تلگراف وجود داشت و نیروهای خورشیدی برای پرت کردن اپراتورهای تلگراف از روی صندلی هایشان کافی بودند چرا که نیروهای خورشیدی از سیم های دستگاه های اپراتور تلگراف عبور می کرد؛ حالا تصور کنید در حال حاضر و در قرن بیست و یکم با وجود تمام وسایل الکترونیکی که ما امروزه در جهان داریم، چنین اتفاقی بیفتد!

مک کاگرین مشاور ارشد علوم و تحقیقات آژانس فضایی اروپا گفت اگرچه وقوع پرتاب های جرم از خورشید به سمت زمین نادر است با این حال اندازه گیری، شناخت و حتی پیش بینی آب و هوا در منظومه شمسی یک ماموریت حیاتی در سفر انسان به فضا محسوب می شود. مواد آب و هوای فضا حقیقتا تاثیری جدی روی جامعه انسانی در کره زمین دارند و صادقانه باید گفت که ما آمادگی آن را نداریم؛ بنابراین، کارهای زیادی برای تقویت سیستم های ما باقی است که باید انجام دهیم.

پاسخ دادن