هند ۸۵ میلیون دلار در چابهار سرمایه‌گذاری می کند

اقتصاد برتر

سرمایه گذاری و اپراتوری شرکت IPGL هندوستان در بندر چابهار در قالب یک قرارداد  BOT و ۱۰ ساله است که در این راستا اپراتور هندی ۸۵ میلیون دلار برای تأمین تجهیزات بندری چابهار سرمایه گذاری می‌کند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۴ اسفند ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در همایش بین‌المللی دریایی هند ۲۰۲۱ که به صورت ویدئو کنفرانس، به میزبانی وزارت بنادر، کشتیرانی و آبراه‌های کشور هندوستان برگزار شد، اظهار داشت: مدیریت بنادر از مدیریت‌های دولتی و عمومی به مدیریت صاحب خانه‌ای و حتی خصوصی تغییر یافته که پویایی و تحرک زیادی را در این صنعت به همراه داشته است.  امروزه اپراتورهای بندری معتبر، صرف نظر از ملیت‌شان، در همه نقاط جهان برای سرمایه گذاری و راهبری بنادر تجاری حضور دارند. خطوط کشتیرانی بزرگ هم در بنادر مختلف دنیا سرمایه گذاری‌های بندری انجام می‌دهند و پایانه‌های بندری اختصاصی خودشان را ایجاد می‌کنند.

راستاد با تاکید بر اینکه صنعت بندری امروزه کاملاً متحول شده و کشورها باید برای حفظ و افزایش سهم بازار از حمل و نقل دریایی، خود را با این تحولات وفق دهند، افزود: درجمهوری اسلامی ایران نیز سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع مسئول بنادر تجاری و کشتیرانی بازرگانی، تلاش کرده تا همگام با تحولات جهانی گام بردارد. امروزه کلیه بنادر ایران توسط اپراتورهای خصوصی راهبری می‌شوند.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی توسط بخش خصوصی در بنادر ایران اضافه کرد: این سرمایه‌گذاری‌ها نه تنها در زمینه تأمین تجهیزات بنادر، بلکه در زمینه احداث روبناهای بندری همچون انبارهای نگهداری کالا اعم از سرپوشیده و روباز، سیلوهای نگهداری غلات، مخازن نگهداری مواد فله مایع، کارخانجات تولیدی و ارزش افزوده‌ای، خدمات لجستیکی و پشتیبانی بنادر هستند. در حال حاضر بالغ بر ۳۳۰ قرارداد سرمایه‌گذاری و توسعه‌ای توسط سازمان بنادر و دریانوردی ایران با بخش خصوصی در زمینه‌های فوق منعقد شده است.

راستاد با اشاره به ورود اولین تجهیزات تأمین شده توسط اپراتور هندی شامل دو دستگاه جرثقیل موبایل به بندر چابهار گفت: امیدواریم به زودی مابقی تجهیزات تعهد شده توسط اپراتور هندی نیز که شامل گنتری کرین و RTG و سایر تجهیزات کانتینری است وارد بندر چابهار شود. وی با اشاره به موقعیت ممتاز بندر چابهار به عنوان حلقه واسط کشورهای ساحلی اقیانوس هند و اتصال بازار بزرگ هندوستان به کشورهای آسیای میانه و افغانستان تاکید کرد: همکاری راهبردی جمهوری اسلامی ایران و هندوستان در رابطه با تجهیز و راهبری بندر چابهار، مزایای فراوانی را برای دو کشور و کشورهای منطقه به همراه خواهد داشت.  سازمان بنادر و دریانوردی طی سال‌های اخیر زیربناهای بندر چابهار را به طور قابل توجهی توسعه داده و ظرفیت بندر را از ۲ و نیم میلیون تن به بیش از ۸ میلیون تن در سال افزایش داده است. در مرحله دوم توسعه، ظرفیت بندر چابهار به بالغ بر ۳۳ میلیون تن افزایش خواهد یافت.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به رشد میزان تخلیه و بارگیری در بندر چابهار از کمتر از یک میلیون تن تخلیه و بارگیری، به بیش از ۳ میلیون تن در سال‌های اخیر پس از امضای تفاهمنامه سه جانبه ترانزیتی چابهار، خاطر نشان کرد: ترانزیت کالا بین هندوستان و افغانستان از طریق بندر چابهار شکل گرفته و عملیاتی شده است. خطوط کانتینری منظم بین بندر چابهار و بنادر هندوستان برقرار شده است.  از جمله اقدامات مهم دیگری که می‌تواند بندر چابهار را بیش از پیش ارتقا دهد، اتصال ریلی بندر به شبکه سراسری راه آهن است که خوشبختانه این پروژه هم با سرعت مطلوبی در حال انجام شدن است. ما از سرمایه گذاری‌های روبنایی برای توسعه فعالیت‌های لجستیکی در محدوده بندر چابهار استقبال می‌کنیم.

پاسخ دادن